06-04-2019

Ο Ηρακλής νίκησε 3-1 τον ΠΑΟΚ και μπήκε στο παιχνίδι της 4αδας

(6 votes)
Νέα δεδομένα έβαλε στην Α΄φάση των πλέι οφ του πρωταθλήματος ο Ηρακλής. Με μεγάλο πάθος αλλά και θέληση οι παίκτες του Γιάννη Ορφανού νίκησαν στη Μίκρα τον ΠΑΟΚ με 3-1 σετ και ισοφάρισαν σε 1-1 νίκες τη σειρά των προημιτελικών. Τα πάντα θα κριθούν σε τρίτο και τελευταίο αγώνα που θα γίνει την προσεχή Τρίτη στο PAOK Sports Arena. Οποια από τις δύο ομάδες νικήσει θα προκριθεί στα ημιτελικά όπου θα αντιμετωπίσει είτε τον Παναθηναϊκό είτε την Κηφισιά.

Καθοριστικό ήταν το 3ο σετ όπου ο ΠΑΟΚ μετά από ένα ράλι στο 2ο σετ προηγήθηκε με 7 πόντους διαφορά (12-5) αλλά ο Ηρακλής με επιμονή και επιμονή, καλό σερβίς και κυρίως κερδισμένες μάχες στο μπλοκ κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει τη νίκη εν μέσω αποθέωσης από τους οπαδούς του. Ηταν ο πρώτος αγώνας πρωταθλήματος που έγινε στη Θεσσαλονίκη με την παρουσία του video check.

Από το 1ο σετ φάνηκε πως ο ΠΑΟΚ θα περάσει πολύ δύσκολα στη Μίκρα. Ο δικέφαλος ξεκίνησε με προβάδισμα καθώς Μουαγκουτούτια και Κλαπβάικ κατάφεραν να έχουν την υπεροχή καλύπτοντας αρχικά τον Σαφράνοβιτς που επιθετικά βρέθηκε σε κακή μέρα. Ο ΠΑΟΚ από την αρχή είχε προβάδισμα 17-14 αλλά ο Ηρακλής με μεγάλο όπλο το μπλοκ κατάφερε να κάνει σερί 4-0 και να προσπεράσει 18-17 βάζοντας τους πρώτους προβληματισμούς στον Σάκη Ψάρρα που κάλεσε τάιμ άουτ. Ακολούθησαν μεγάλες μάχες στο φιλέ με τον ΠΑΟΚ να προσπερνάει με τον Όκολιτς 21-20 αλλά ο Φέργκιουσον που έκανε τεράστια εμφάνιση πήρε δύο καθοριστικές μονομαχίες γα το 23-21. Ο Κλάπβαικ μείωσε 23-22 αλλά ο Ποπόβ έκανε το 24-22 φέρνοντας τον Ηρακλή σε απόσταση βολής. Ο Κλαπβάικ μείωσε και ο Ποπόβ κάρφωσε καθαρά άουτ για το 24-24. Ο εκπληκτικός Φέργκιουσον έκανε το 25-24, ο Κλαπβάικ ισοφάρισε 25-25 αλλά ο Μαυροβουνιώτης και το άουτ του Κλαπβάικ έκαναν το 27-25 και το 1-0 για τον Ηρακλή.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε εντυπωσιακά στο 2ο σετ όπου από την αρχή πήρε μεγάλη διαφορά στο σκορ (20-11). Ο Ηρακλής έκανε τακτική και περίμενε το λάθος του ΠΑΟΚ για να μπει πάλι στον αγώνα...

Ο δικέφαλος έχοντας ισοφαρίσει μπήκε πάλι δυνατά και στο 3ο σετ όπου προηγήθηκε ακόμα και με 12-5. Από εκείνο το σημείο ήρθαν τα πάνω κάτω. Ο Ηρακλής αργά και μεθοδικά ροκάνισε τη διαφορά και με το εκπληκτικό σερβίς του Κλίντι μείωσε σε 15-13. Ο ΠΑΟΚ αφυπνίστηκε για τελευταία φορά και ξέφυγε με 19-15 αλλά ο Ηρακλής με εντυπωσιακές άμυνες, καλά μπλοκ και κόντρα επιθέσεις με τον Ποπόβ έκανε σερί 4-0 για το 19-19. Η Μίκρα πήρε... φωτιά και όλοι πίστεψαν στη νίκη. Ο Φέργκιουσον και ο Κλίντι μαζί με τον Προύσαλη έβγαλαν και πάλι κρίσιμα μπλοκ και ο «γηραιός» προσπέρασε 23-21.

Στο 4ο σετ όλοι περιμέναν την αντίδραση του ΠΑΟΚ που δεν ήρθε ποτέ και ο Ηρακλής έκανε την τελική αντεπίθεση για τη νίκη μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Η είσοδος του Γκόρτσανιουκ δεν έφτιαξε την κατάσταση. Ο Ηρακλής προηγήθηκε 9-5 και άνοιξε την διαφορά στο 16-10 καθώς ο Ποπόφ και ο Κλίντι ήταν εύστοχοι στο γρήγορο παιχνίδι του Προύσαλη. Ο άσσος του Ντίνα ανέβασε την διαφορά και στο +8 που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Βασιλειάδης

1ο σετ: 8-7, 14-16, 20-21, 27-25
2ο σετ: 5-8, 11-16, 12-21, 15-25
3ο σετ: 3-8, 13-16, 21-20, 25-23
4ο σετ: 8-5, 16-10, 21-13, 25-17

*Οι πόντοι του Ηρακλή Πετοσφαίριση προήλθαν: 5 άσσοι, 49 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν: 8 άσσοι, 52 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (27-25, 15-25, 25-23, 25-17) σε 108΄.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 2015 (Γιάννης Ορφανός): Ντίνας 5π. (2/4, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Προύσαλης 4 (1/2επ., 3 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 12 (11/23, 1 μπλοκ, 50%υπ., 50%αρ.), Φέργκιουσον 8 (4/8, 4 μπλοκ), Ρίου Κλίντι ντα Ρόσα 16 (13/25, 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 51%υπ.,28%αρ.), Ποπόβ 20 (17/33επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος) / Μπουράκης (λ. - 47%υπ., 29%αρ.), Χήρας, Αρμενάκης, Τερζόγλου, Κουκουμάκας, Τζιουμάκας 1 (1/2επ).

Π.Α.Ο.Κ. (Σάκης Ψάρρας): Όκολιτς 14π. (7/15επ., 6 μπλοκ, 1 άσσος), Μουαγκουτούτια 19 (16/30επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 74%υπ., 35%αρ.), Φιλίποβ 1 (1 άσσος), Τακουρίδης 6 (5/9, 1 μπλοκ), Κλαπβάικ 26 (21/42επ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι), Σαφράνοβιτς 3 (3/17επ., 50%υπ., 15%αρ.) / Εφραομίδης (λ. - 68%υπ., 39%αρ.), Κωνσταντινίδης (λ), Τερζής, Γάτσης, Γκόρτσανιουκ.

O προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός δήλωσε: «Ήμασταν σίγουροι πως ο αγώνας δε θα έχει καμία σχέση με το πρώτο ματς. Ήμασταν 100% συγκεντρωμένοι. Δεν θέλαμε να αφήσουμε τον ΠΑΟΚ να περάσει εύκολα από εδώ. Το κρίσιμο σημείο ήταν το 3ο σετ, όπου χάναμε με πέντε πόντους διαφορά και το γυρίσαμε. Στο 4ο σετ ούτε εμείς δεν το περιμέναμε. Η ομάδα παίζει καλό βόλεϊ, ήταν παρένθεση το κακό παιχνίδι που κάναμε στο Παλατάκι. Δεν είχαμε πολύ καιρό να προετοιμαστούμε διότι προερχόμασταν από το ταξίδι στη Σύρο και τον αποκλεισμό μας στο νησί λόγω κακοκαιρίας. Η ομάδα έχει να δείξει ακόμα. Πάμε σε τρίτο αγώνα να τα δώσουμε όλα για όλα. Είναι πολύ δύσκολη η αποστολή μας, δεδομένων και των διαφορετικών στόχων που έχουμε θέσει από την αρχή, εμείς και ο ΠΑΟΚ».

Ο πασαδόρος του Ηρακλή Κώστας Προύσαλης είπε: «Η νίκη είναι μόνο και μόνο για τον κόσμο. Ξέρουμε τι σημαίνει για αυτούς. Συγχαρητήρια σε όλους. Εχουμε μια ελπίδα την Τρίτη στο Παλατάκι. Θα πεθάνουμε μαχόμενοι, δε θα ξανασυμβεί η εικόνα που είχαμε στο πρώτο παιχνίδι. Σίγουρα ο ΠΑΟΚ έχει ποιότητα, αλλά εμείς θα πάμε για να δώσουμε τη μάχη μας».

Ο λίμπερο του ΠΑΟΚ Νικήτας Εφραιμίδης είπε: «Ξέραμε πως θα είχαμε δύσκολο έργο εδώ και πως ο Ηρακλής θα τα δώσει όλα. Το βόλεϊ είναι δίκαιο άθλημα, κερδίζει πάντα ο καλύτερος. Ο Ηρακλής νίκησε δίκαια. Απογοητευτήκαμε και νευριάσαμε που χάσαμε το 3ο σετ. Στο 4ο σετ δεν είχαμε την ίδια διάθεση. Έχουμε το τρίτο παιχνίδι στην έδρα μας. Θα δούμε τα λάθη που κάναμε και να πάρουμε τη νίκη που θέλουμε».

AdmirorGallery 4.5.0, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.