09-04-2019

Ο ΠΑΟΚ στο ποδαρικό του Γιούρι Φιλίποφ νίκησε 3-0 τον Ηρακλή και προκρίθηκε στα ημιτελικά

Με νέο προπονητή τον Γιούρι Φιλίποφ, όπλο το σερβίς που απέφερε 8 άσσους - εκ των οποίων οι 6 στο 1ο σετ - αλλά και τον εντυπωσιακό Όκολιτς στο μπλοκ ο ΠΑΟΚ νίκησε στο PAOK Sports Arena τον Ηρακλή με 3-0 σετ και με νίκες 2-1 στην προημιτελική φάση των πλέι οφ (θέσεις 1-8) προκρίθηκε στους ημιτελικούς όπου θα αντιμετωπίσει την Κηφισιά στις 3 νίκες για πρόκριση στον τελικό.

Ο δικέφαλος ήταν καλύτερος σε όλους τους τομείς και προκρίθηκε δίκαια, απέναντι σε έναν μαχητικό αντίπαλο που προηγήθηκε στο 2ο και στο 3ο σετ μέχρι τον 11ο πόντο και απείλησε με ανατροπή όταν βρέθηκε πίσω 23-17 στο 2ο σετ αλλά με το σερβίς του Κλίντι ισοφάρισε 23-23.

Οι οπαδοί του ΠΑΟΚ που συμπαραστάθηκαν στην ομάδα τους χειροκρότησαν το νέο προπονητή αλλά και την πρόκριση της ομάδας τους που πλέον πήρε ανάσα για να διεκδικήσει το νταμπλ.

Ο Ηρακλής πλασαρίστηκε στην 7η θέση για την αγωνιστική περίοδο 2018-19. Η ΑΕΚ τερμάτισε στην 8η θέση, ο Παμβοχαϊκός στην 6η θέση και ο Παναθηναϊκός στην 5η θέση.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε εντυπωσιακά στο ντέρμπι δείχνοντας τις διαθέσεις του με το πάθος και τη δύναμη στο σερβίς. Με 6 άσσους συνολικά στο σετ διέλυσε την υποδοχή του «γηραιού» και από την αρχή πήρε μεγάλο προβάδισμα. Στο 10-8 ο Σαφράνοβιτς με δύο άσσους και τέσσρις συνολικούς πόντους έκανε το 14-8. Στο 16-11 ήταν η σειρά του Κλαπβάικ να «πυροβολήσει» από τα 9 μέτρα και με νέους άσσους η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 21-11 κρίνοντας άνετα το σετ το οποίο έκλεισε με την επίθεση του Κλαπβάικ.

Για γερά νεύρα ήταν το 2ο σετ όπου σημειώθηκαν ανατροπές στο σκορ αλλά τον ΠΑΟΚ να κυριαρχεί σε ένα κρίσιμο σημείο. Ο Ηρακλής ξεκίνησε καλά με σκοπό να πιέσει τον ΠΑΟΚ και μέχρι τα μισά του σετ τα κατάφερε. Με τον Ποπόφ και τον Κλίντι να πιέζουν στο σερβίς και στην επίθεση ο Ηρακλής ξέφυγε 6-4, ενώ η διαφορά ανέβηκε στο +3 όταν ο Οκολιτς κάρφωσε άουτ δίνοντας προβάδισμα στον Ηρακλή 10-7. Ο Μουαγκουτούτια μείωσε με επίθεση (8-10) και ο Κλαπβάικ με φοβερό σερβίς αλλά και νέα επίθεση του Μουαγκουτούτια έφεραν την ισοφάριση 10-10. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο, ο Ηρακλής προηγήθηκε τελευταία φορά με 15-14 και από εκεί και πέρα ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές. Με τον Τακουρίδη στο σερβίς και του παίκτες του Ηρακλή να κάνουν λάθη ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 4-0 και προηγήθηκε 18-15. Σταδιακά ανέβασε την διαφορά και προηγήθηκε 23-17. Εκεί που όλα έδειχναν πως το σετ έχει τελειώσει ο Σαφράνοβιτς έκανε λάθος επίθεση, ο Ηρακλής μείωσε 23-18 και ο Κλίντι πήγε στο σερβίς…

Ο Βραζιλιάνος ακραίος του Ηρακλή ήταν εντυπωσιακός. Πήρε τρεις άσους και μάλιστα στον δεύτερο χρειάστηκε η χρήση του video check για να διαπιστωθεί πως η μπάλα χτύπησε γραμμή κι ενώ οι τηλεοπτικές κάμερες δεν είχαν «πιάσει» την ταχύτητα της μπάλας. Το σκορ έγινε 23-22 και ακολούθησε και νέος άσσος για το 23-23. Ο Κλίντι έχασε το επόμενο λυτρώνοντας τον ΠΑΟΚ που έκανε το 24-23 και το σετ τελείωσε με κόντρα επίθεση του Μουαγκουτούτια 25-23 εν μέσω αποθέωσης από τους οπαδούς του ΠΑΟΚ.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 3ο σετ όπου ο Ηρακλής και πάλι ξεκίνησε καλά με πίεση στο σερβίς και έβαλε δύσκολα στον δικέφαλο. Με προβάδισμα δύο πόντων από την αρχή μέχρι και το 11-9 με τον πόντο του Ντίνα ο «γηραιός» κρατούσε το προβάδισμα. Ηταν η στιγμή όμως ο ΠΑΟΚ αποφάσει να ξεκαθαρίσει την κατάσταση. Με όπλο το μπλοκ του Όκολιτς ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 11-11 και προσπέρασε και με 15-12 όταν οι παίκτες του γηραιού πιεσμένοι από το μπλοκ του ΠΑΟΚ κάρφωναν άουτ. Ολα κρίθηκαν στο 17-15. Ο ΠΑΟΚ με τον Κλαπβαικ στο σερβίς και αποτελεσματικές κόντρα επιθέσεις έκανε σερί 4-0, ξέφυγε 21-15 και εκεί κρίθηκε ο αγώνας και μαζί και η πρόκριση στα ημιτελικά.

Διαιτητές: Θεμελής, Δεληκωστίδης

1ο σετ: 8-6, 16-10, 21-11, 25-16
2ο σετ: 6-8, 16-14, 21-16, 25-23
3ο σετ: 7-8, 16-13, 21-15, 25-19

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 8 άσσοι, 36 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων και οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν: 4 άσσοι, 32 επιθέσεις, 2 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-23, 25-19) σε 83΄.

ΠΑΟΚ (Γιούρι Φιλίποφ): Οκολιτς 13π. (7/9επ.,6 μπλοκ), Μουγκουτούτια 5 (5/13επ., 67%επ., 44%αρ.), Φιλίποφ Ντ. 2 (1/1επ., 1 άσσος), Τακουρίδης 5 (3/4επ., 2 μπλοκ), Κλαπβάικ 16 (12/27επ., 4 άσσοι), Σαφράνοβιτς 11 (8/16επ., 3 άσσοι, 30%υπ., 10%αρ.) / Εφραμίδης Ν. (λ. - 54%υπ., 42%αρ.).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Γιάννης Ορφανός): Ντίνας 5π. (3/6επ., 2 μπλοκ), Προύσαλης, Μαυροβουνιώτης 8 (8/16επ., 29%υπ.), Φέργκιουσον 3 (2/4, 1 άσσος), Κλίντι Ρίου ντα Ρόσα 10 (7/22, 3 άσσοι, 44%υπ., 22%αρ.), Ποπόφ 11 (11/27επ.) / Μπουράκης (λ. - 57%υπ., 36%αρ.), Μούχλιας, Τερζόγλου, Κουκουμάκας, Τζιουμάκας, Αρμενάκης 1 (1/4).

Ο πρόεδρος του ΤΑΑ ΠΑΟΚ Αντώνης Τσαλόπουλος δήλωσε: «Δεν ήταν αθλητικοί λόγοι απομάκρυνσης του Σάκη Ψάρρα. Ηταν εξωαγωνιστικοί λόγοι. Ως διοίκηση κάναμε το καλύτερο για την ομάδα. Θεωρώ πως ήμασταν καλύτεροι από τον Ηρακλή και προκριθήκαμε. Υπάρχει ο χρόνος να δουλέψει η ομάδα, να ηρεμήσει και με το νέο προπονητή να πετύχει το στόχο του νταμπλ. Ευχαριστούμε τον κόσμο που μας υποστήριξε».

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιούρι Φιλίποφ μετά την πρώτη του νίκη ως προπονητής του ΠΑΟΚ είπε: «Κάναμε αυτό που έπρεπε. Ο ΠΑΟΚ είναι για μεγάλα πράγματα. Ενα μεγάλο ευχαριστώ στους παίκτες μου αλλά και στον κόσμο. Αυτό έπρεπε να κάνουμε και το κάναμε. Ευχαριστώ τα παιδιά που αγωνίστηκαν με μεγαλο πάθος. Ο καθένας έπαιξε για τον άλλον, για τον κόσμο που ήρθε και μας στήριξε, ήμασταν με την πλάτη στο τοίχο σήμερα. Ήταν σαν ένα παιχνίδι καθοριστικό για την χρονιά. Αν χάναμε θα ήταν αποτυχημένη η χρονιά. Με τη νίκη απλά πετύχαμε μία μεγάλη νίκη μέχρι να φτάσουμε στο τέλος που είναι η κατάκτηση του νταμπλ» σημείωσε αρχικά. Ο Ντίμα είναι ο πασαδόρος της Εθνικής και δεν ξέρω πως το βλέπετε εσείς. Εγώ βλέπω ότι είναι ένας από τους τρεις καλύτερους πασαδόρους στην Ελλάδα. Είναι πλεονέκτημα για τον κάθε προπονητή να έχει τέτοιο παίκτη. Είμαι χαρούμενος που είμαι εδώ. Να σας πω την αλήθεια δεν το σκέφτηκα πολύ γιατί δεν είχα χρόνο. Εχω να κοιμηθώ τρεις ημέρες από τα ταξίδια».

Ο πασαδόρος του ΠΑΟΚ Θάνος Τερζής είπε: «Συγχαρητήρια στην ομάδα. Εκμεταλευτήκαμε. Αφιερώνουμε στον οπαδό του ΠΑΟΚ που χάθηκε χθες. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ είναι συνηθισμένοι από αλλαγές προπονητών. Είναι κρίσιμος μήνας για την ομάδα. Μπορούμε και θέλουμε να κατακτήσουμε και τους δύο τίτλους».

Ο διαγώνιος του Ηρακλή Απόστολος Αρμενάκης είπε: «Ο ΠΑΟΚ μας πίεσε πολύ στο σερβίς του. Το ξέραμε πως έπρεπε να κρατήσουμε αλλά ήταν δύσκολο. Δίκαια νίκησε ο ΠΑΟΚ. Κάναμε την προσπάθεια μας και ίσως εάν κερδίζαμε κάποιο σετ θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι καλύτερο. Το πρωτάθλημα τελείωσε για μας και στρέφουμε το ενδιαφέρον μας στον ημιτελικό του κυπέλλου με τον Φοίνικα. Θα προσπαθήσουμε να πάμε στον τελικό όπως κάναμε και το 2018».

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Ορφανός δήλωσε: «Δίκαια πήρε τη νίκη ο ΠΑΟΚ σήμερα. Είχε καλύτερο σερβίς και μας πίεσε. Εμείς καταφέραμε να φτάσουμε το ματς κοντά στο 1-1. Νιώθω θλίψη για το ρατσιτσικό επεισόδιο του σε βάρος του Μπάιρον Φέργκιουσον. Είναι ένα παιδί με ήθος που ποτέ δεν έχει προκαλέσει, έχει πορσφέρει στο ελληνικό βόλεϊ και χρειαζόμαστε τέτοιους αθλητές στο πρωτάθλημα μας».

Play Off 1-8 (2 νίκες – αγώνες σε έδρες εναλλάξ ξεκινώντας από του βαθμολογικά υψηλότερου)

1ος αγώνας : Τετάρτη 3 Απριλίου

2ος αγώνας: Σάββατο 6 Απριλίου

3ος αγώνας (αν χρειαστεί): Τρίτη 9 Απριλίου

Ζευγάρια:

(1-8): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ε.Κ. 2-0 (3-0, 3-0)

(4-5): Α.Ο.Φοίνικας Σύρου - Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός 2-0 (3-0, 3-1)

(2-7): Π.Α.Ο.Κ. – Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 2-1 (3-0, 1-3, 3-0)

(3-6): Παναθηναϊκός Α.Ο. - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 2-0 (3-0, 2-3, 1-3)

Play Off 1-4 (3 νίκες- αγώνες 2 σε έδρα του βαθμολογικά υψηλότερου- 2 σε έδρα βαθμολογικά χαμηλότερου)

1ος αγώνας: Σάββατο 13 Απριλίου

18.00: ΠΑΟΚ - Α.Ο.Π.Κηφισιάς (ΕΡΤ Sports)

20.30: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Φοίνικας Σύρου (ΕΡΤ Sports)

2ος αγώνας: Δευτέρα 15 Απριλίου

17.00: ΠΑΟΚ - Α.Ο.Π.Κηφισιάς (ΕΡΤ Sports)

20.00: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Φοίνικας Σύρου (ΕΡΤ Sports)

ΔΙΑΚΟΠΗ FINAL 4 ΚΥΠΕΛΛΟΥ

3ος αγώνας:  Μεγάλη Τρίτη 23 Απριλίου

Α.Ο.Π.Κηφισιάς - Π.Α.Ο.Κ. (ΕΡΤ Sports)

Α.Ο.Φοίνικας Σύρου - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. (ΕΡΤ Sports)

4ος αγώνας (αν χρειαστεί): Μεγάλη Πέμπτη 25 Απριλίου

ΔΙΑΚΟΠΗ ΠΑΣΧΑ

5ος αγώνας (αν χρειαστεί): Τρίτη 30 Απριλίου

ΠΑΟΚ - Α.Ο.Π.Κηφισιάς (ΕΡΤ Sports)

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Φοίνικας Σύρου (ΕΡΤ Sports)

*Οι ώρες των τρίτων αγώνων της σειράς θα ανακοινωθούν άμεσα από την ΕΣΑΠ.

Play Off 1-2 (3 νίκες - αγώνες σε έδρες εναλλάξ ξεκινώντας από του βαθμολογικά υψηλότερου)

1ος τελικός: Παρασκευή 3 Μαΐου

2ος τελικός: Δευτέρα 6 Μαΐου

3ος τελικός: Πέμπτη 9 Μαΐου

4ος τελικός (αν χρειαστεί): Κυριακή 12 Μαΐου

5ος τελικός (αν χρειαστεί): Τετάρτη 15 Μαΐου