21-09-2013

Το φιλικό έγινε... ντέρμπι στη Σύρο με νίκη του Φοίνικα με 3-2 επί της ΑΕΚ

Σύρος. Ρεπορτάζ Δημήτρης Ζολώτας:

Ντέρμπι με τα… όλα του ήταν το πρώτο φιλικό παιχνίδι ανάμεσα στον Φοίνικα και την ΑΕΚ, με την συριανή ομάδα να είναι τελικά αυτή που πήρε τη νίκη με 3-2.

Οι δύο ομάδες πρόσφεραν πλούσιο θέαμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού και αγωνίζονταν με τόσο πάθος και ένταση λες και ήταν επίσημος αγώνας, αποζημιώνοντας τους περίπου 400 φιλάθλους (ανάμεσά τους και 30 φίλοι της ΑΕΚ) που βρέθηκαν στο γήπεδο.

Η ‘Ενωση μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με “όπλα” την πίεση από το σερβίς και το καλό μπλοκ, αιφνιδίασε τους γηπεδούχους που δεν είχε καλό ρυθμό και έκανε αρκετά λάθη. Η ομάδα του Γιώργου Κλαρούδα πήρε από την αρχή του 1ου σετ το προβάδισμα και έφτασε σχετικά εύκολα στην κατάκτησή του. Στο 2ο σετ όμως το “πειρατικό” έβαλε… μπροστά τις μηχανές, βελτιώνοντας την υποδοχή και την λειτουργία του μπλοκ και μειώνοντας τα λάθη, με αποτέλεσμα να φτάσει εύκολα στην ισοφάριση.

Στο 3ο σετ οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου συνέχισαν στον ίδιο και ακόμα καλύτερο ρυθμό με το 2ο σετ, οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν να έχουν αποσυντονιστεί και ο Φοίνικας έφτασε εύκολα στην κατάκτηση και αυτού του σετ. Το 4ο σετ ήταν πιο αμφίρροπο, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται συνεχώς κοντά στο σκορ και να προσφέρουν πλούσιο θέαμα, ωστόσο μετά το 2ο τεχνικό τάιμ-άουτ η ΑΕΚ πάτησε… γκάζι και έφτασε στην ισοφάριση. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στο τάι-μπρέικ, όπου ο Φοίνικας μπήκε πολύ δυνατά από την αρχή και χωρίς να απειληθεί σε κανένα σημείο έφτασε στην τελική επικράτηση.

Οι δύο προπονητές έκαναν τις δοκιμές τους, δίνοντας χρόνο συμμετοχής σχεδόν σε όλα τα σετ στους περισσότερους παίκτες που είχαν στον πάγκο. Από τους γηπεδούχους απουσίασαν οι Λάππας και Τσέργας, λόγω προσωπικών υποχρεώσεων στην Αθήνα, ενώ για το ίδιο λόγο δεν ήρθε στη Σύρο και ο Καλαϊτζίδης της ΑΕΚ. Οι δύο ομάδες θα δώσουν και δεύτερο φιλικό αύριο το μεσημέρι (ώρα έναρξης 12:00).