13-04-2019

Ο Ολυμπιακός με σούπερ Σμιτ νίκησε τον Φοίνικα 3-0 σετ κάνοντας βήμα πρόκρισης

Επίδειξη δύναμης έκανε ο Ολυμπιακός στον πρώτο αγώνα με τον Α.Ο.Φοίνικα Σύρου στη σειρά των ημιτελικών των πλέι οφ του πρωταθλήματος Volley League. Με πρώτο σκόρερ τον Καναδό διαγώνιο Γκάβιν Σμιτ ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-0 σετ τον Φοίνικα σε 58 λεπτά και έκανε το 1-0 στις νίκες. Το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι την Δευτέρα 15 Απριλίου. Η πρόκριση κρίνεται στις 3 νίκες.

Όπως φαίνεται και από την διακύμανση του σκορ ο Ολυμπιακός όχι μόνο δεν κινδύνευσε αλλά πήρα μεγάλες διαφορές και στα τρία σετ φτάνοντας στη νίκη μέσα σε χρόνο ρεκόρ για ημιτελικό πρωταθλήματος.

Ο Φοίνικας Σύρου δεν μπήκε καθόλου στον αγώνα ενώ ο Ράτκο Παβλίσεβιτς έδωσε την ευκαιρία σε όλους τους παίκτες του να αγωνιστούν. Μάλιστα στο 3ο σετ ξεκίνησε με βασικό διαγώνιο τον Μήλη.

Ο Ολυμπιακός από την αρχή μπήκε στη θέση του οδηγού και το ενδιαφέρον είχε εστιαστεί στο σερί των πόντων του. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε 8-3, ενώ στο 18-12 με το σερβίς του Ανδρεάδη και τις κόντρα επιθέσεις του Σμιτ το σκορ εκτοξεύτηκε στο 22-12. Το σετ έκλεισε με το σερί του Σμιτ σε επίθεση και σερβίς (πήρε άσσο) αλλά και τον πόντο του Πετρέα για το 25-13.

Ιδια εικόνα και στο 2ο σετ με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει και πάλι με 8-3. Ο Λέσκοφ και ο Εβάντρο κράτησαν την διαφορά στο -5 (14-9). Ηταν η στιγμή που ο Ολυμπιακός με τον Κουμεντάκη και τον Πετρά πάτησε γκάζι και με σερί 4-0 ξέφυγε 22-12. Ο Φωτιάδης μείωσε και ο Ραουβέρντινκ έκλεισε το σετ 25-13 για το 2-0 σετ.

Στο 3ο σετ ο Φοίνικας με τον Μήλη διαγώνιο και πολλές αλλαγές προσπάθησε να σταθεί στον αγώνα απέναντι στους «ερυθρόλευκους» που ήταν αποφασισμένοι να «τιμωρήσουν» τους συριανούς για την απώλεια του αήττητου και την ήττα στη Σύρο. Με σερί 4-0 από το σερβίς του Πετρέα ο Ολυμπιακός ξέφυγε 18-10 και έφτασε άνετα στη νίκη με την επίθεση του Σμιτ και το λάθος από τον Φίλιο.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Μυλωνάκης, Παρατηρητής: Βαρθαλίτης. Επόπτες: Διαμαντής, Τόλιος, Γραμματεία: Μπίτσικα.

1ο σετ: 8-3, 16-09, 21-12, 25-13
2ο σετ: 8-3, 16-09, 21-12, 25-13
3ο σετ: 8-4, 16-10, 21-12, 25-18

*Oι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 8 άσσοι, 33 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου οι πόντοι προήλθαν: 2 άσσοι, 24 επιθέσεις, 2 μπλοκ, 16 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-13, 25-13, 25-18) σε 58΄.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ): Πετρέας 8π. (1/4επ., 5 μπλοκ, 2 άσσοι), Ανδρεάδης 8 (5/10, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Σμιτ 17 (13/17επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Τερβαπόρτι 4 (2/2επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Αλεξίεφ 3 (2/3επ., 1 άσσος, 17%υπ., 17%αρ.), Ραουβέρντινκ 6 (6/10επ., 46%υπ., 23%αρ.) / Στεφάνου (λ. - 50%υπ., 17%αρ.), Δαρίδης (λ), Κουμεντάκης 4 (4/7επ., 14%υπ., 14%αρ.).

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Ζάρκο Παβλίσεβιτς): Φίλιο 4π. (2/5επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Εβάντρο 9 (9/15επ., 33%υπ., 27%αρ.), Λέσκοφ 1 (1/1επ.), Βουλκίδης 2 (2/4επ.), Καϊσλασάλο 4 (3/13επ., 1 άσσος), Παπαδόπουλος 5 (4/10επ., 1 μπλοκ, 29%υπ., 19%αρ.) / Βελούδης (λ. - 54%υπ., 25%αρ.), Φωτιάδης 1 (1/2επ.), Αδάμ, Μήλης 2 (2/6επ.).

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε στο olympiacossfp.gr: «Ήταν ένα καλό παιχνίδι για να ξεκινήσουμε τα ημιτελικά. Βρήκαμε πολύ γρήγορα τον ρυθμό μας και τον τρόπο να σταματήσουμε τον Φοίνικα αλλά σίγουρα η συνέχεια των αγώνων θα είναι πολύ διαφορετική. Η Σύρος θα εμφανιστεί σίγουρα καλύτερη στο επόμενο παιχνίδι και εμείς θα πρέπει να είμαστε έτοιμοι για ένα δυνατό αγώνα».

Ο Ολλανδός ακραίος του Ολυμπιακού Γερούν Ραουβέρντινκ είπε: «Κάναμε το πρώτο σημαντικό βήμα για την πρόκριση στα τελικά. Παίξαμε πολύ καλά και έξυπνα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Κάποιες λεπτομέρειες θα τις βελτιώσουμε σίγουρα και από αύριο θα συγκεντρωθούμε για το παιχνίδι της Δευτέρας που θα είναι ένα τελείως διαφορετικό παιχνίδι».

Ο προπονητής του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου Ράτκο Παβλίσεβιτς είπε: «Δε μπορέσαμε να μπούμε στον αγώνα και να διεκδικήσουμε κάτι καλύτερο. Δεν ήταν μόνο ότι μας πίεσε ο Ολυμπιακός αλλά ότι εμείς δεν παίξαμε καθόλου βόλεϊ. Περιμένω καλύτερη εικόνα στον δεύτερο αγώνα την Δευτέρα».

Ο ακραίος του Φοίνικα Σύρου Παναγιώτης Παπαδόπουλος δήλωσε: «Δεν είμαστε ευχαριστήμενοι με την εικόνα που παρουσιάσαμε. Ηταν μία κακή βραδιά. Ο Ολυμπιακός έπαιξε πολύ καλά αλλά δεν είναι αυτή η διαφορά των δύο ομάδων. Δεν μπήκαμε στα ημιτελικά για τυπικούς λόγους και ελπίζω να το αποδείξουμε στη συνέχεια».

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΠΡΩΤΩΝ ΣΕΙΡΩΝ ΤΗΣ ΗΜΙΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΠΛΕΪ ΟΦ VOLLEY LEAGUE 2018-19

(η πρόκριση στα ημιτελικά κρίνεται στις 3 νίκες)

1ος ημιτελικός - Σάββατο 13 Απριλίου 2019

PAOK Sports Arena 18.00 (ΕΡΤSports): Π.Α.Ο.Κ. - Α.Ο.Π. Κηφισιάς 3-0 (25-19, 25-15, 25-18) (νίκες: 1-0)

Μελίνα Μερκούρη Ρέντη 20.30 (ΕΡΤSports): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Φοίνικας Σύρου 3-0 (25-13, 25-13, 25-18) (νίκες: 1-0)

2ος ημιτελικός - Δευτέρα 15 Απριλίου 2019

PAOK Sports Arena 17.00 (ΕΡΤSports): Π.Α.Ο.Κ. - Α.Ο.Π. Κηφισιάς (νίκες: 1-0)
Διαιτητές: Παπαδογούλας, Δεληκωστίδης, Παρατηρητής: Βανδώρος, Επόπτες: Δρανίτσας, Τοσουνίδης, Γραμματεία: Παπαδοπούλου Σ.

Μελίνα Μερκούρη Ρέντη 20.00 (ΕΡΤSports): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Φοίνικας Σύρου (νίκες: 1-0)
Διαιτητές: Ονόπας, Κουτσούλας, Παρατηρητής: Ράπτης. Επόπτες: Κατερλή, Κουρπανίδης, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

Play Off 1-8 (2 νίκες – αγώνες σε έδρες εναλλάξ ξεκινώντας από του βαθμολογικά υψηλότερου)

1ος αγώνας : Τετάρτη 3 Απριλίου

2ος αγώνας: Σάββατο 6 Απριλίου

3ος αγώνας (αν χρειαστεί): Τρίτη 9 Απριλίου

Ζευγάρια:

(1-8): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ε.Κ. 2-0 (3-0, 3-0)

(4-5): Α.Ο.Φοίνικας Σύρου - Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός 2-0 (3-0, 3-1)

(2-7): Π.Α.Ο.Κ. – Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 2-1 (3-0, 1-3, 3-0)

(3-6): Παναθηναϊκός Α.Ο. - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 2-0 (3-0, 2-3, 1-3)

Play Off 1-4 (3 νίκες- αγώνες 2 σε έδρα του βαθμολογικά υψηλότερου- 2 σε έδρα βαθμολογικά χαμηλότερου)

1ος αγώνας: Σάββατο 13 Απριλίου

18.00: ΠΑΟΚ - Α.Ο.Π.Κηφισιάς (ΕΡΤ Sports) 3-0 (25-19, 25-15, 25-18)

20.30: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Φοίνικας Σύρου (ΕΡΤ Sports)

2ος αγώνας: Δευτέρα 15 Απριλίου

17.00: ΠΑΟΚ - Α.Ο.Π.Κηφισιάς (ΕΡΤ Sports)

20.00: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Φοίνικας Σύρου (ΕΡΤ Sports)

ΔΙΑΚΟΠΗ FINAL 4 ΚΥΠΕΛΛΟΥ

3ος αγώνας:  Μεγάλη Τρίτη 23 Απριλίου

Α.Ο.Π.Κηφισιάς - Π.Α.Ο.Κ. (ΕΡΤ Sports)

Α.Ο.Φοίνικας Σύρου - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. (ΕΡΤ Sports)

4ος αγώνας (αν χρειαστεί): Μεγάλη Πέμπτη 25 Απριλίου

ΔΙΑΚΟΠΗ ΠΑΣΧΑ

5ος αγώνας (αν χρειαστεί): Τρίτη 30 Απριλίου

ΠΑΟΚ - Α.Ο.Π.Κηφισιάς (ΕΡΤ Sports)

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Φοίνικας Σύρου (ΕΡΤ Sports)

*Οι ώρες των τρίτων αγώνων της σειράς θα ανακοινωθούν άμεσα από την ΕΣΑΠ.

Play Off 1-2 (3 νίκες - αγώνες σε έδρες εναλλάξ ξεκινώντας από του βαθμολογικά υψηλότερου)

1ος τελικός: Παρασκευή 3 Μαΐου

2ος τελικός: Δευτέρα 6 Μαΐου

3ος τελικός: Πέμπτη 9 Μαΐου

4ος τελικός (αν χρειαστεί): Κυριακή 12 Μαΐου

5ος τελικός (αν χρειαστεί): Τετάρτη 15 Μαΐου

AdmirorGallery 4.5.0, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.