23-04-2019

Ο Φοίνικας Σύρου με Βουλκίδη, Μήλη νίκησε 3-0 τον Ολυμπιακό και ελπίζει στο θαύμα

Ο Φοίνικας Σύρου σημείωσε με πρωταγωνιστές τους Θεόδωρο Βουλκίδη, Νίκο Μήλη και πρώτο σκόρερ τον Εβάντρο νίκησε τον Ολυμπιακό 3-0 σετ στον τρίτο ημιτελικό των πλέι οφ και μείωσε σε 2-1 τις νίκες της σειράς δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα. Η νίκη πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους συριανούς και επιτεύχθηκε παρότι δεν αγωνίστηκε ο τραυματίας Φινλανδός διαγώνιος Σαμούλι Καϊσλασάλο.

Ο Ολυμπιακός μπαίνει σε περιπέτειες για την πρόκριση στον τελικό και παραμένει στη Σύρο για την τέταρτη αναμέτρηση που θα γίνει τη Μεγάλη Πέμπτη (17.00, ΕΡΤ Sports).

Χωρίς τους τραυματίες Τοντόρ Αλεξίεφ, Ραφαήλ Κουμεντάκη δεν είχε ποιότητα υποδοχής και αυτή τη φορά δεν υπήρχαν άλλες λύσεις στο σκοράρισμα. Η υποδοχή είχε κενά και δέχτηκε 6 άσσους, ενώ ο Ολυμπιακός έμεινε χωρίς άσσο για πρώτη φορά με τον αγώνα που έδωσε πριν ένα χρόνο με τη Ραβένα για το Τσάλεντζ Καπ.

Αυτή είναι η δεύτερη σε έκταση νίκη του Φοίνικα επί του Ολυμπιακού και μόλις η δεύτερη σε 36 αγώνες πρωταθλήματος των δύο ομάδων που ο Φοίνικας κερδίζει με 3-0 σετ.

Με τις δύο ομάδες να έχουν σημαντικές απουσίες ξεκίνησε ο αγώνας μόνο ο Φοίνικας είχε πιο φρεσκάδα και οι «πιτσιρικάδες» που ήθελαν να πιάσουν την ευκαιρία τους από τα μαλλιά ήθελαν να δείξουν τι αξίζουν.

Καθοριστικό ήταν το 1ο σετ όπου ο Ολυμπιακός είχε μικρό προβάδισμα αλλά ο Φοίνικας με πρωταγωνιστή τον Βουλκίδη κατάφερε να κάνει την ανατροπή. Το 8-5 που προηγήθηκε ο Ολυμπιακός εξανεμίστηκε με δύο διαδοχικά μπλοκ του Φίλιο. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε και 16-14 με τα δύο λάθη των γηπεδούχων αλλά με τον Σμιτ εκτός ρυθμού δεν υπήρχε παίκτης να σκοράρει. Ο Ολυμπιακός με τον Ραουβέρντινκ έφτασε στο 24-22 και ήταν έτοιμος για το 1-0 αλλά λογάριαζε χωρίς τον Εβάντρο που με δύο δύσκολες επιθέσεις ισοφάρισε. Ο Βουλκίδης στο σερβίς διέλυσε την υποδοχή του Ολυμπιακού και με νέα επίθεση του Εβάντρο αλλά και άσσο του Βουλκίδη έγινε το 26-24 και το 1-0 σετ.

Στο 2ο σετ ο Φοίνικας πίστεψε στη νίκη και με τον Παπαδόπουλο σε μεγάλα κέφια και σερί 3-0 ξέφυγε 10-5. Οι Παπαδόπουλος, Βουλκίδης άνοιξαν το σκορ στο 20-14 και ο Ολυμπιακός έδειχνε κουρασμένος και χωρίς κίνητρο. Η διαφορά συντηρήθηκε και επίθεση του Μήλη έκλεισε το σετ 25-20.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να πάρει το σετ που θα τον έβαζε στον αγώνα επιχειρώντας να παίξει στατικό βόλεϊ κοντά στο φιλέ αλλά δεν τα κατάφερε. Προηγήθηκε 12-10 με το ξέσπασμα του Πετρέα αλλά ο Βουλκίδης με νέες φωτοβολίδες από τα 9 μέτρα έδωσε σερί 3-0 και ο Φοίνικας προσπέρασε 14-13. Ακολούθησαν μάχες πόντο πόντο μέχρι το 21-21 που έγινε με επίθεση του Σμιτ. Ο Εβάντρο πήρε τον πόντο με επίθεση και πήγε και στο σερβίς όπου άρχισε να... πυροβολεί. Ο Βραζιλιάνος με νέο σερβίς χάλασε την υποδοχή του Ολυμπιακού και ο Φοίνικας στη κόντρα πάλι με τον Εβάντρο έκανε το 23-21. Το «Δημήτρης Βικέλας» πήρε... φωτιά και ο Εβάντρο με δύο άσσους έκλεισε τον αγώνα 25-21 εν μέσω αποθέωσης.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Θεμελής

1ο σετ: 4-8, 14-16, 20-21, 26-24

2ο σετ: 8-5, 16-12, 21-15, 25-20

3ο σετ: 7-8, 16-15, 21-20, 25-21

*Οι πόντοι του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου προήλθαν: 6 άσσοι, 46 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 15 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. προήλθαν: 0 άσσοι, 32 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (26-24, 25-20, 25-21) σε 82΄.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ράτκο Παβλίσεβιτς): Φίλιο 7π., (5/6επ., 2 μπλοκ), Εβάντρο 21 (17/31επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50%υπ., 50%αρ.), Λέσκοφ 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 11 (7/11επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Παπαδόπουλος 8 (6/13επ., 2 μπλοκ, 61%επ., 43%αρ.), Μήλης 12 (11/29επ., 1 άσσος) / Βελούδης (λ. – 55%υπ., 42%αρ.), Ταυρής.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ): Χριστοφιδέλης 2π. (2/12επ., 44%υπ., 33%αρ.), Σμαραγδής 3 (1/2επ., 2 μπλοκ), Πετρέας 8 (5/8επ., 3 μπλοκ), Σμιτ 7 (7/16επ.), Τερβαπόρτι, Ραουβέρντινκ 14 (13/25επ., 1 μπλοκ, 53%υπ., 35%αρ.) / Στεφάνου (43%υπ., 19%αρ.), Ζουπάνης 5 (4/14επ., 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Δαρίδης (λ), Ανδρεάδης.

O προπονητής του Φοίνικα Σύρου Ράτκο Παβλίσεβιτς είπε: «Είναι ξεκάθαρο ότι η ψυχολογία έπαιξε καθοριστικό ρόλο σήμερα. Παίξαμε ελεύθερα χωρίς καθόλου πίεση και είχαμε τον έλεγχο σε όλες τις κρίσιμες φάσεις. Είχαμε αρκετό καιρό να παίξουμε τέτοιο παιχνίδι και σ αυτόν τον αγώνα είμασταν πολύ ακριβής. Ήταν ένα τέλειο παιχνίδι για μας».

Ο διαγώνιος του Φοίνικα Σύρου Νίκος Μήλης δήλωσε: «Αυτή είναι πολύ σημαντική νίκη για τον Φοίνικα. Πήραμε βαθιά ανάσα. Μας βοήθησε πολύ ο κόσμος και τον ευχαριστούμε. Μπορούμε να τα καταφέρουμε και να ισοφαρίσουμε την σειρά. Ολα μπορούν να γίνουν. Το πιστεύουμε. Είμαι χαρούμενος που αγωνίστηκα βασικός και προσπάθησα. Οι γονείς μου που βρίσκονται στο νησί μου έδωσαν δύναμη».

O προπονητής του Ολυμπιακού Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ είπε: «Εχουμε ένα βαθύ ρόστερ και ακόμα και με τις απουσίες που έχουμε μπορούμε να παίξουμε το ίδιο καλά. Είχαμε προβλήματα στην αλλαγή και δε μπορέσαμε να βρούμε ρυθμό. Δεν αισθάνομαι αγχωμένος για την πρόκριση στους τελικούς. Πρέπει να αναλύσουμε το παιχνίδι σήμερα, να δουμε τι πήγε στραβά, τι δεν κάναμε σωστά ώστε σε δύο μέρες να νικήσουμε τον τέταρτο αγώνα και να πάμε στον τελικό».

Play Off 1-8 (2 νίκες – αγώνες σε έδρες εναλλάξ ξεκινώντας από του βαθμολογικά υψηλότερου)

1ος αγώνας : Τετάρτη 3 Απριλίου

2ος αγώνας: Σάββατο 6 Απριλίου

3ος αγώνας: Τρίτη 9 Απριλίου

Ζευγάρια:

(1-8): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ε.Κ. 2-0 (3-0, 3-0)

(4-5): Α.Ο.Φοίνικας Σύρου - Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός 2-0 (3-0, 3-1)

(2-7): Π.Α.Ο.Κ. – Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 2-1 (3-0, 1-3, 3-0)

(3-6): Παναθηναϊκός Α.Ο. - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 2-0 (3-0, 2-3, 1-3)

Play Off 1-4 (3 νίκες- αγώνες 2 σε έδρα του βαθμολογικά υψηλότερου- 2 σε έδρα βαθμολογικά χαμηλότερου)

1ος αγώνας: Σάββατο 13 Απριλίου

ΠΑΟΚ - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 3-0 (25-19, 25-15, 25-18)

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Φοίνικας Σύρου 3-0 (25-13, 25-13, 25-18)

2ος αγώνας: Δευτέρα 15 Απριλίου

ΠΑΟΚ - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 3-1 (26-24, 22-25, 25-21, 25-18)

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Φοίνικας Σύρου 3-1 (26-24, 22-25, 25-21, 25-18)

ΔΙΑΚΟΠΗ FINAL 4 ΚΥΠΕΛΛΟΥ

3ος αγώνας:  Μεγάλη Τρίτη 23 Απριλίου

Α.Ο.Π.Κηφισιάς - Π.Α.Ο.Κ. 0-3 (16-25, 17-25, 20-25)

Α.Ο.Φοίνικας Σύρου - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 3-0 (26-24, 25-20, 25-21)

4ος αγώνας: Μεγάλη Πέμπτη 25 Απριλίου

17.00: Α.Ο.Φοίνικας Σύρου - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. (ΕΡΤ Sports)

ΔΙΑΚΟΠΗ ΠΑΣΧΑ

5ος αγώνας (αν χρειαστεί): Τρίτη 30 Απριλίου

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Φοίνικας Σύρου (ΕΡΤ Sports)

*Οι ώρες των πέμπτων αγώνων της σειράς θα ανακοινωθούν άμεσα από την ΕΣΑΠ.

Play Off 1-2 (3 νίκες - αγώνες σε έδρες εναλλάξ ξεκινώντας από του βαθμολογικά υψηλότερου)

1ος τελικός: Παρασκευή 3 Μαΐου

2ος τελικός: Δευτέρα 6 Μαΐου

3ος τελικός: Πέμπτη 9 Μαΐου

4ος τελικός (αν χρειαστεί): Κυριακή 12 Μαΐου

5ος τελικός (αν χρειαστεί): Τετάρτη 15 Μαΐου