28-09-2019

Ο Ολυμπιακός νίκησε τη Ντιναμό Βουκουρεστίου και στο δεύτερο φιλικό

O Ολυμπιακός νίκησε τη Ντιναμό Βουκουρεστίου για δεύτερη φορά μέσα σε ένα 24ωρο σε ισάριθμα φιλικά προετοιμασίας που έγιναν στο γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη.

Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 3-1 (25-18, 25-22, 26-24, 23-25) σε ένα παιχνίδι που παίχτηκαν τέσσερα δυνατά σετ, δίνοντας στον Ισπανό τεχνικό των πρωταθλητών Ελλάδας, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ, την ευκαιρία να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα για όλους τους παίκτες, έχοντας τους όλους για πρώτη φορά στη διάθεση του.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση με τους Κουμεντάκη, Παπαλεξίου, Τερβαπόρτι, Πετρέα, Φίνγκερ, Χουσάι και λίμπερο τον Τζιάβρα, με τους «ερυθρόλευκους» να μπαίνουν δυναμικά και να προηγούνται με 6-2. Διατηρώντας το προβάδισμα έφτασαν στο 10-5 και 17-9 για να κατακτήσουν το πρώτο σετ με 25-18. Διαδοχικές ισοπαλίες στο δεύτερο σετ μέχρι το 13-13, όπου ο Ολυμπιακός αποσπάστηκε με 2 πόντους (15-13), διαφορά που διατήρησε μέχρι το 23-21, έκανε το συν τρία (24-21) και κατέκτησε το δεύτερο σετ με 25-22. Στο τρίτο σετ οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά, προηγήθηκαν με 9-5, ο Ολυμπιακός αντέδρασε και πιέζοντας από το σερβίς, ανάγκασε τους Ρουμάνους σε λάθη, μειώνοντας σε 10-9. Το σετ ήρθε στα ίσα στο 11-11 και οι δύο ομάδες συνέχισαν πόντο πόντο μέχρι το 24-24, όπου  Ολυμπιακός με μπλοκ του Τερβαπόρτι πήρε το σετ με 26-24.

Πήρε και ένα σετ η Ντιναμό

Μετά από συνεννόηση των δυο προπονητών, οι δύο ομάδες έπαιξαν και τέταρτο σετ το οποίο κατέκτησε η Ντιναμό, για το τελικό 3-1 στον αγώνα. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Μίχαλ Φίνγκερ με 27 πόντους και 82% ποσοστό στη επίθεση (23/28), έχοντας και 2 πόντους από μπλοκ και ισάριθμους άσσους. Στην αναμέτρηση δεν αγωνίστηκε ο Ανδρέας Ανδρεάδης.

Τα σετ: 3-1 σε 1:42, 25-18 (22'), 25-22 (27'), 26-24 (29'), 23-25 (24')

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-4, 16-9, 21-16, 25-18

2ο σετ: 7-8, 16-14, 21-18, 25-22

3ο σετ: 4-8, 16-15, 20-21, 26-24

4ο σετ: 8-6, 15-16, 19-21, 23-25

Ολυμπιακός (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Παπαλεξίου 5 (4/9 επ., 1 μπλοκ), Φίνγκερ 27 (23/28 επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Πετρέας 7 (3/10 επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Χουσάι 8 (7/15 επ., 1 άσσος, 55% υπ., 35% αρ.), Τερβαπόρτι 4 (2/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 8 (7/13 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ., 33% αρ.), Τζιάβρας -λ (69% υπ., 31% αρ.) / Κοκκινάκης -λ, Στιβαχτής, Ασπιώτης 3 (3/11 επ.), Βουλκίδης 3 (2/4 επ., 1 άσσος), Ριζόπουλος 3 (2/6 επ, 1 άσσος, 55% υπ., 36% αρ.), Γκέργκι 1 (1/5 επ.)

Ντιναμό Βουκουρεστίου: Μιχαλκέα 9 (6/9 επ., 3 μπλοκ), Πέπιτς 18 (18/28 επ.), Κούκ 1 (1/2 επ.), Μουνόζ 10 (9/16 επ., 1 μπλοκ, 73% υπ., 55% αρ.), Ντεσποτόφσκι, Λέιτε 8 (6/11 επ., 2 μπλοκ), Ιβάνοφ -λ (50% υπ., 40% αρ.) / Μαριές -λ (38% υπ., 18% αρ.), Μάϊα 14 (12/26 επ., 2 άσσοι, 38% υπ., 14% αρ.), Μάντα, Μοκανού 3 (3/4 επ.)

«Περίεργη προετοιμασία»

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ, δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης τα εξής: «Η προετοιμασία της ομάδας ήταν περίεργη φέτος, με μόλις έξι παίκτες στην αρχή, λόγω των Εθνικών ομάδων. Έχουμε κάνει μια προπόνηση και αυτά τα δυο παιχνίδια με ολόκληρη την ομάδα. Η εικόνα της ομάδας είναι καλή για τη χρονική περίοδο που βρισκόμαστε και είμαι ικανοποιημένος από αυτά τα δυο παιχνίδια. Όλοι οι παίκτες είχαν χρόνο συμμετοχής, έδειξαν το επίπεδο τους και ήταν πολύ καλά τεστ για τη συνέχεια».

O Oλυμπιακός θα συνεχίσει τα δυνατά τεστ στο Παρίσι όπου θα αγωνιστεί σε διεθνές τουρνουά 4-6 Οκτωβρίου.