29-09-2019

O ΠΑΟΚ πήρε την πρώτη θέση στο τουρνουά του Φιλίππου Βέροιας

Την πρώτη θέση κατέκτησε ο ΠΑΟΚ, στο τουρνουά "Φίλιππος Βέροιας", που διοργανώθηκε στο Ε.Α.Κ. Μακροχωρίου "Δημήτριος Βικέλας", το σαββατοκύριακο 28-29 Σεπτεμβρίου 2019.

Ο δικέφαλος αντιμετώπισε τη διοργανώτρια ομάδα του Φίλιππου Βέροιας στον τελικό, επικρατώντας με 3-0 σετ. Πρόκειται για ένα δυνατό τεστ προετοιμασίας, από το οποίο ο τεχνικός των κυπελλούχων Ελλάδος, έβγαλε αρκετά συμπεράσματα για την αγωνιστική ετοιμότητα των παικτών του.

Πριν την έναρξη του αγώνα τιμήθηκε η ομάδα του δικεφάλου, για τη συμμετοχή στο τουρνουά και για την προσφορά και τις επιτυχίες στο χώρο της πετοσφαίρισης, όπως επίσης και ο αρχηγός της ομάδας, Θάνος Τερζής.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης και με καλό βόλεϊ, έφτασε άνετα στο 25-12, κάνοντας το 1-0 στον τελικό.

Διαφορετική εικόνα στο δεύτερο σετ της αναμέτρησης, με τον Φίλιππο Βέροιας να είναι πιο ανταγωνιστικός και να προηγείται με 6-8. Παρόλα αυτά οι παίκτες του ΠΑΟΚ αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά με 16-14, για να φτάσουν στην κατάκτηση και του δεύτερου σετ με 27-25.

Στο τρίτο σετ του παιχνιδιού, οι δυο ομάδες πρόσφεραν ένα όμορφο θέαμα στους φιλάθλους που βρέθηκαν στις εξέδρες του γηπέδου, παίζοντας δυνατά και ανταγωνιστικά. Ο δικέφαλος, έδειξε την ποιότητα που διαθέτει και πέρασε μπροστά στο σκορ (8-7 και 16-15). Οι τυπικά φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν και πήραν το προβάδισμα με 20-21, όμως οι ασπρόμαυροι ήταν αυτοί που πανηγύρισαν την κατάκτηση του σετ και τη νίκη, κάνοντας το 25-22.

Για την ιστορία, την τρίτη θέση του τουρνουά κατέλαβε η βουλγαρική Μάρεκ καθώς επικράτησε στον μικρό τελικό της Ελπίδας Αμπελοκήπων με 3-2 (25-20, 21-25, 21-25, 25-19, 15-10).

Τα σετ: 3-0 (25-12, 27-25, 25-22)

1ο σετ: 8-4, 16-8, 21-11, 25-12
2ο σετ: 6-8, 16-14, 21-20, 27-25
3ο σετ: 8-7, 16-15, 20-21, 25-22