02-11-2019

Ανετα πέρασε από τον Έβρο ο Ηρακλής με οδηγούς Μαυροβουνιώτη, Προύσαλη

(3 votes)
Με πρωταγωνιστές τον Αργύρη Μαυροβουνιώτη και τον Κώστα Προύσαλη ο Ηρακλής νίκησε στην Αλεξανδρούπολη τον ανέτοιμο Εθνικό με 3-0 σετ και πήρε τους πρώτους τρεις βαθμούς στο νέο πρωτάθλημα της Volley League.

Η νεανική ομάδα του Γιώργου Ανδραβίζου έβγαλε όρεξη και ενθουσιασμό αλλά ακόμα θέλει χρόνο για να γίνει πιο ανταγωνιστική. Μάλιστα αγωνίστηκε και χωρίς τον Σέρβο πασαδόρο της Μιχάιλο Λιουμπισάβλιεβιτς.

Ο Ηρακλής δεν χαλάρωσε σε κανένα σημείο του αγώνα και σε 62 λεπτά ολοκλήρωσε την ετιτυχία του. Με δύο μεγάλα σερί 6-0 από τα σερβίς του Προύσαλη και του Μαυροβουνιώτη ο Ηρακλής πήρε μεγάλη διαφορά στο 1ο σετ, ενώ στο 2ο σετ ο Εθνικός κράτησε μέχρι το 8-9. Εκεί πήγε πάλι ο Μαυροβουνιώτης στο σερβίς και με συνολικό σερί 9-0 έκανε το σκορ 18-8 και η διαφορά διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του σετ. Στο 3ο σετ οι ακρίτες βρήκαν καλύτερο ρυθμό, ενώ ο προπονητής του Ηρακλής Γιάννης Ορφανός χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες της αποστολής.

Ο Ηρακλής με τους Μαυροβουνιώτη, Τζιουμάκα ξέφυγε 11-8 και με τον Ροντρίγκες που έπαιξε βασικός στο 1ο και στο 3ο σετ κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά στο 16-11. Ο Εθνικός μείωσε στο -3 (16-19) αλλά τη χαριστική βολή στον Εθνικό έδωσε ο Ορεστιαδίτης Γιώργος Πεντίδης καθώς με το σερβίς του έκανε σερί 6-0 και έκλεισε τον αγώνα.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Ιωαννίδης. Παρατηρητής: Μιχελινάκης. Επόπτες: Σταματόπουλος, Βασιλάκης, Γραμματεία: Σκαρλατούδη

1ο σετ: 4-8, 07-16, 09-21, 09-25
2ο σετ: 6-8, 08-16, 13-21, 17-25
3ο σετ: 6-8, 11-16, 16-21, 16-25

* Οι πόντοι του ΜΓΣ Εθνικού προήλθαν: 6 άσσοι, 16 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 14 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Πετοσφαίριση προήλθαν: 6 άσσοι, 39 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (09-25, 17-25, 16-25) σε 62΄.

Μ.Γ.Σ.ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Γιώργος Ανδραβίζος): Κ.Δαλακούρας 8π. (5/18επ., 3 άσσοι, 57%υπ., 25%αρ.), Τσιουτσιουλούδης 3 (1/6επ., 2 μπλοκ), Παπάζογλου 2 (2 άσσοι), Πιτακούδης 6 (4/17επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Χρηστουηλίας 6 (5/24επ., 1 μπλοκ, 17%υπ., 8%αρ.) / Κοντοστάθης (λ. - 71%υπ., 42%αρ.), Μπίκος 3 (1/6επ., 2 μπλοκ), Ζαχαρούλης.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Γιάννης Ορφανός): Χήρας 5π. (3/4επ., 2 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 10 (8/11επ., 2 άσσοι, 50%υπ., 50%αρ.), Πεντίδης 8 (6/6επ. 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 16 (11/23επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Ροντρίγκες 9 (9/16επ., 30%υπ., 10%αρ.) / Μπουράκης (λ. - 62%υπ., 38%αρ.), Στεφανίδης 1 (1 άσσος), Χατζηπαραδείσης 1 (1/1επ.), Βερβεσιώτης, Σακόγλου 2 (1/6επ., 1 άσσος, 50%υπ., 25%αρ.), Κοντοκώστας.

Ο προπονητής του Εθνικού Γιώργος Ανδραβίζος δήλωσε: «Η κατάσταση είναι πολύ δύσκολη. Εμείς το γνωρίζουμε απλά στους επίσημους αγώνες δεν χαρίζεται κανείς και φαίνονται οι αδυναμίες μας. Δεν έχουμε άλλη επιλογή από να στηρίξουμε τα νέα παιδιά στην ομάδα που ειλικρινά κάνουν μία τινάνια προσπάθεια. Δε μπορέσαμε να έχουμε τον Σέρβο πασαδόρο αλλά και ο νεαρός Παπάζογλου πήγε πολύ καλά».

Ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός είπε: «Ξέραμε πως ο αντίπαλος μας έχει να αντιμετωπίσει προβλήματα αλλά αυτό δε μας εμπόδισε να είμαστε σοβαροί και να κάνουμε γρήγορα αυτό που πρέπει. Μας λείπουν δυνατοί αγώνες και θέλουμε κι άλλα ματς για να ανεβάσουμε τους ρυθμούς μας. Κρατάμε τους τρεις βαθμούς και στο μυαλό μας βρίσκεται πλέον ο αγώνας με την Ελπίδα Αμπελοκήπων. Ευχαριστούμε τους περίπου 40 φίλους του Ηρακλή που μας συμπαραστάθηκαν. Εύχομαι στον Εθνικό να βρει σύντομα το δρόμο του».