02-11-2019

Επτάψυχος ο Παμβοχαϊκός νίκησε 3-2 την Ελπίδα

Ο Παμβοχαϊκός κατάφερε να νικήσει την Ελπίδα Αμπελοκήπων με 3-2 σετ και να διαψεύσει τις Κασσάνδρες με το ξεκίνημα του πρωταθλήματος της Volley League. Η ομάδα του Νίκου Νεόφυτου έκανε κατάθεσε ψυχής στο γήπεδο κατακτώντας μία σπουδαία νίκη όχι μόνο για τον στόχο της παραμονής αλλά και για όσα πέρασε η ομάδα του τελευταίους μήνες.

Μέσα από ωραίο ματς που είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ ο Παμβοχαϊκός κατάφερε να επικρατήσει στο πρώτο τάι μπρέικ της σεζόν, ενώ η Ελπίδα έφτασε κοντά σε μία μεγάλη ανατροπή χωρίς να καταφέρει να την ολοκληρώσει.

Η ομάδα της Βόχας προηγήθηκε με 2-0 σετ κάνοντας μάλιστα μεγάλη ανατροπή στο 1ο σετ από 10-16.

Η Ελπίδα πέρασε στην αντεπίθεση και ισοφάρισε 2-2 σετ κατακτώντας τον πρώτο της βαθμό στην κατηγορία.

Τα πάντα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ όπου με το σερβίς του νεαρού Μάμαλη ο Παμβοχαϊκός ξέφυγε 5-0 και διατήρησε το πολύτιμο προβάδιμα μέχρι το τέλος.

Με το σερβίς του Γκόρτσανιουκ η Ελπίδα μπήκε πολύ δυνατά και προηγήθηκε 5-0 και αργότερα με 10-3. Η δαφορά συντηρήθηκε μέχρι και το 17-11 και από εκεί έγινε η επίθεση του Παμβοχαϊκού που χάρις τις επιθέσεις του Ηρακλή Παπαδόπουλου, του Παναγιώτη Παπαδόπουλου και του Λάππα ήρθαν τα πάνω κάτω. Με σερί 5-0 ισοφάρισε ο Παμβοχαϊκός 20-20. Η Ελπίδα με τους Χαρηδήμου, Καπετανίδη προηγήθηκε 24-22, αλλά ο Παμβοχαϊκός με σερί 3-0 προσπέρασε 25-24 και 26-25, ενώ στο 26-26 το σετ έκλεισε με δύο επιθέσεις του Παπαδόπουλου για το 28-26.

Μεγάλη μάχη πόντο πόντο έγινε και στο 2ο σετ αλλά στο 19-19 ο Παμβοχαϊκός με μπλοκ του Μάμαλη και του Δρογκάρη και επίθεση του Κανέλου ξέφυγε 22-19 και κράτησε το σετ 25-23.

Από το 3ο σετ κυριάρχησε η Ελπίδα, ο αγώνας οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ και ο Μάμαλης με το σερβίς του έκανε το 5-0 που έβαλε τον Παμβοχαϊκό μπροστά μέχρι το τέλος.

1ο σετ: 4-8, 10-16, 20-21, 28-26
2ο σετ: 8-6, 16-13, 21-20, 25-23
3ο σετ: 6-8, 10-16, 14-21, 15-25
4ο σετ: 4-8, 14-16, 17-21, 21-25
5ο σετ: 5-0, 8-3, 11-6, 15-10

Οι πόντοι του Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός προήλθαν: 4 άσσοι, 63 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων και του Α.Σ.Ελπίδα προήλθαν: 7 άσσοι, 61 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (28-26, 25-23, 15-25, 21-25, 15-10) σε 130΄.

Γ.Α.Σ.ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Νίκος Νεόφυτος): Δρογκάρης 6π. (2/2/επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Παπαδόπουλος Ηρ. 27 (26/52επ., 1 μπλοκ), Κανέλλος 10 (7/9επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Λάππας 11 (11/23επ., 74%υπ., 26%αρ.), Παπαδόπουλος Παν. 15 (14/20επ., 1 μπλοκ, 63%υπ., 38%αρ.), Μάμαλης 7 (2/7επ., 3 μπλοκ, 2 άσσος) / Αχιλλεόπουλος (λ. - 74%υπ., 46%αρ.), Μακρυγιάννης, Γαβριήλ, Κωτσάκης 33%υπ., 33%αρ.

Α.Σ.ΕΛΠΙΔΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ (Σπύρος Γκολίτσης): Μανωλάκης 2π. (1/4επ., 1 άσσος), Χαρηδήμου 28 (25/51επ., 3 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 17 (12/27επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι, 68%υπ., 36%αρ.), Καπετανίδης 19 (16/34επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 48%υπ., 23%αρ.), Ντιλέο, Νγκαμπούρου 8 (5/11επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος) / Αντωνίου (λ. - 70%υπ., 15%αρ.), Ποχάνης, Καρακόλιας, Παπαδόπουλος Κυρ.

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Νίκος Νεόφυτος: «Εχουμε δώσει μία υπόσχεση να δώσουμε και την ψυχή μας στο γήπεδο και την τηρήσαμε. Μπράβο στα παιδιά. Δεν αντέξαμε για τρία σετ, μαζέψαμε δυνάμεις και κρατήσαμε τη νίκη απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα. Μπράβο στα παιδιά για την προσπάθεια. Δώσαμε χαρά στους παράγοντες και στον κόσμο του Παμβοχαϊκού και αυτό με χαροποιεί. Κρατάμε τους δύο βαθμούς και συνεχίζουμε. Ακόμα έχουμε πολύ δρόμο».

Ο ακραίος του Παμβοχαϊκού Ηλίας Λάππας: «Είναι μία καλή νίκη ψυχολογίας και ουσίας για την δύσκολη συνέχεια. Δείχνουμε τις δυνατότητες μας αλλά είναι λογικό να μην έχουμε δυνάμεις επειδή δεν έχουμε κάνει προετοιμασία. Πήραμε δύο πολύτιμους βαθμούς για το μεγάλο στόχο της παραμονής».

Ο προπονητής της Ελπίδας Σπύρος Γκολίτσης δήλωσε: «Το παιχνίδι ξεκίνησε όπως ήθελα, αλλά χάσαμε το 1ο σετ που ήταν δικό μας και αυτο μας κόστισε. Προηγηθήκαμε 16-10 και 20-15, αλλά δεν καταφέραμε να κρατήσουμε το σημαντικό προβάδισμα που είχαμε, πληρώνοντας την απειρία μας, αφού είμαστε μία νέα ομάδα στη Volleyleague. Με παρόμοιο τρόπο χάθηκε στις λεπτομέρειες και το δεύτερο σετ, παρότι όμως βρεθήκαμε πίσω με 2-0 πατούσαμε καλύτερα στο γήπεδο και αυτό αποδείχθηκε από την εύκολη επικράτησή μας στο 3ο και στο 4ο σετ. Στο τάι μπρέικ, απέναντι σε μία έμπειρη ομάδα, με παίκτες που ξέρουν να διαχειρίζονται καλύτερα τέτοιες καταστάσεις, δεν ήταν εύκολο να βγούμε νικητές. Είμαστε ευχαριστημένοι από την προσπάθειά μας, όχι όμως και από το αποτέλεσμα. Αξίζει ένα “μπράβο” στους αθλητές μου, που αντέδρασαν από το 3ο σετ και μετά, δείχνοντας χαρακτήρα. Σε καμία περίπτωση δεν θα αξίζαμε να φύγουμε χωρίς βαθμό από την Κόρινθο, Στόχος μας είναι σε κάθε παιχνίδι να διεκδικούμε βαθμό ή βαθμούς και αυτό θα κάνουμε και στον επόμενο αγώνα με τον Ηρακλή, μπροστά στους φιλάθλους μας».