30-11-2019

Ο Ολυμπιακός κράτησε το αήττητο από το μαχητικό Ηρακλή σε αγώνα διαφήμιση (vid-pics)

Σε αγώνα διαφήμιση για το βόλεϊ και το πρωτάθλημα της Volley League διάρκειας 130 λεπτών ο Ολυμπιακός νίκησε τον Ηρακλή στο γυμναστήριο της Μίκρας με 3-2 σετ και διατήρησε το αήττητο του μετά την 5η αγωνιστική.

Η αναμέτρηση είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ και ο Ολυμπιακός παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ δύο φορές με 1-0 και 2-1 σετ κατάφερε να κρατήσει το αήττητο του. Μεγάλη εμφάνιση και υπέρβαση για τα αγωνιστικά του δεδομένα έκανε ο Ηρακλής ο οποίος κατάφερε να πάρει έναν πολύτιμο βαθμό και να κερδίσει με το σπαθί του τις εντυπώσεις αλλά και το χειροκρότημα από τους οπαδούς του.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές του Ολυμπιακού ήταν ο Γκέργκι και ο Χουσάι (ειδικά στο 5ο σετ) που σήκωσαν το βάρος των δύσκολων επιθέσεων αλλά και της ανατροπής στο τάι μπρέικ όπου ο Ηρακλής είχε προβάδισμα με 5-2. Μεγάλη εμφάνιση και από τον Κοκκινάκη ο οποίος με φοβερές άμυνες έδωσε την ευκαιρία για τις κόντρα επιθέσεις που έκριναν τους τελευταίους πόντους. Από τον γηραιό κορυφαίοι ήταν οι Μαυροβουνιώτης, Προύσαλης, Στουντζίνσκι.

O Ηρακλής μπήκε δυνατά στον αγώνα και αντιμετώπισε τα επιθετικά ατού του Ολυμπιακού ο οποίος ωστόσο με δύο επιθέσεις του Χουσάι προηγήθηκε 20-17 και έδειχνε να καθαρίζει το σετ. Ο Ηρακλής με τον Τζιουμάκα και τον Χήρα μείωσε 19-20, ο Φίνγκερ έδωσε και πάλι λύσεις για το 23-21 και εκεί έγινε η ανατροπή. Ο Τζιουμάκας με δύο δύσκολες επιθέσεις ισοφάρισε 23-23 και στην επόμενη φάση ο Γκέργκι κάρφωσε άουτ και ο Ηρακλής έφτασε σε σετ μπολ (24-23). Ο Φίνγκερ ισοφάρισε για τον Ολυμπιακό (24-24) και ο Στουντζίνσκι με επίθεση και ο Πεντίδης με μπλοκ έκαναν το 26-24 εν μέσω αποθέωσης.

Η είσοδος του Ανδρεάδη και η πίεση στο σερβίς έφεραν την αντίδραση για τον Ολυμπιακό στο 2ο σετ. Με σερί 3-0 ο Ολυμπιακός ξέφυγε 13-9, ενώ με νέο σερί 3-0 από Γκέργκι, Χουσάι η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 21-13. Το σετ έκλεισε 25-17 με το χαμένο σερβίς του Τζουμάκα για το 1-1 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 3ο σετ που κράτησε σε αγωνία τους φίλους του βόλεϊ. Μετά το 19-19 ο Ολυμπιακός έκανε σερί 3-0 με το σερβίς του Πετρέα για το 22-19 αλλά ο Ηρακλής με τον εντυπωσιακό Μαυροβουνιώτη ισοφάρισε 23-23 και με τον Τζιουμάκα έφτασε σε σετ μπολ (24-23). Ακολούθησαν μεγάλες μάχες στο φιλέ, ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά μόνο στο 27-26 με τον Γκέργκι αλλά ο Φίνγκερ έχασε το σερβίς (27-27). Ο Ηρακλής πέρασε μπροστά 24-23, 25-24, 28-27, 29-28, ενώ στο 30-30 με επίθεση και άσσο του Προύσαλη τελείωσε το σετ 32-30 μέσα σε πανηγυρισμούς.

Ο Ολυμπιακός απάντησε στο 4ο σετ όπου με υπεροχή σε όλους τους τομείς προηγήθηκε 11-3. Κράτησε τη διαφορά και οδήγησε τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Με τον Στουτίντζσκι ο Ηρακλής προηγήθηκε 5-2 και 6-3 αλλά ο Χουσάι σε μεγάλη μέρα με τρεις συνεχόμενους πόντους άνοιξε συνολικό σερί 5-0 για το 8-6. Ο Ηρακλής με τον Μαυροβουνιώτη προσπέρασε 10-9 και 13-12 αλλά ο Φίνκγερ ισοφάρισε 13-13. Ο Πετρέας με επίθεση και ο Φίνγκερ με κόντρα επίθεση ύστερα από φοβερές άμυνες του Κοκκινάκη έγινε το 15-13 και το 3-2 σετ.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Αβραμίδης, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Λούμσι, Σταυρίδης, Γραμματεία: Καρακούλια.

1ο σετ: 8-7, 15-16, 19-21, 26-24
2ο σετ: 6-8, 12-16, 13-21, 17-25
3ο σετ: 7-8, 14-16, 19-21, 32-30
4ο σετ: 2-8, 12-16, 16-21, 21-25
5ο σετ: 5-2, 10-09, 12-11, 13-15

*Οι πόντοι του Ηρακλή Πετοσφαίρισης 2015 προήλθαν: 6 άσσοι, 61 επιθέσεις, 7 μπόκ, 35 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. οι πόντοι προήλθαν: 7 άσσοι, 78 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (26-24, 17-25, 32-30, 21-25, 13-15) σε 130΄.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 2015 (Μπενίτεθ Μουνιόθ): Χήρας 10π. (7/11επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Μαυροβουνιώτης 24 (22/33επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 61%υπ., 29%αρ.), Προύσαλης 3 (2/3επ., 1 άσσος), Στουντζίνσκι 13 (13/21επ.), Πεντίδης 4 (3/3επ., 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 20 (14/30επ., 3 μπλοκ, 3 άσσος) / Μπουράκης (λ. - 44%υπ., 39%αρ.), Καλαϊτζίδης, Σακόγλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ): Φίνγκερ 31π. (28/42επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Πετρέας 10 (5/5επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Χουσάι 22 (20/37επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 41%υπ., 18%αρ.), Βουλκίδης 1 (1/2επ.), Τερβαπόρτι 1 (1/2επ.), Γκέργκι 18 (16/24επ., 2 άσσοι, 44%υπ., 28%αρ.) / Κοκκινάκης (λ. - 41%υπ., 18%αρ.), Στιβαχτής, Ανδρεάδης 8 (7/10επ., 1 μπλοκ), Ριζόπουλος, Ασπιώτης.

Συνέντευξη Τύπου: Ορφανός, Προύσαλης, συνέντευξη Μουνιόθ.