12-12-2019

Ο Ολυμπιακός έπεσε ηρωικά 3-2 σε ματς διαφήμιση με Μόντενα

Στον αγώνα της χρονιάς στις ευρωπαϊκές αναμετρήσεις των ελληνικών ομάδων που σηματοδότησε και την είσοδο του Ολυμπιακού στο CEV Cup η Μόντενα του Αντρέα Τζιάνι νίκησε τους πρωταθλητές Ελλάδας με 3-2 σετ στον πρώτο αγώνα της φάσης των «32» που κρίθηκε με 17-15 στο τάι μπρέικ ύστερα από αγώνα 2,5 ωρών.

Το ελληνικό κοινό απόλαυσε ποιοτικό βόλεϊ και είδε τον Ολυμπιακό να πιάνει τα... κόκκινα του απέναντι σε μία από τς κορυφαίες ομάδες του πλανήτη και διεκδικήτρια του τίτλου όχι μόνο του ιταλικού πρωταθλήματος αλλά και του CEV Cup. Ο Αντρέα Τζιάνι παρότι ξεκίνησε χωρίς του Ζάιτσεφ, Άντερσον εν τέλει στο τέλος του 3ου σετ αναγκάστηκε να τον επιστρατεύσει.

Ηταν η έκτη αναμέτρηση στην ιστορία των δύο ομάδων και ο Ολυμπιακός έκανε την καλύτερη εφετινή του εμφάνιση. Εάν μάλιστα ήταν λίγο πιο προσεκτικός στο φινάλε του τάι μπρέικ θα μπορούσε να είχε πάρει μία ιστορική νίκη. Η πρόκριση ωστόσο παραμένει ανοικτή για τον Ολυμπιακό καθώς στην Ιταλία θα επιχειρήσει νίκη με οποιοδήποτε σκορ και πρόκριση στο χρυσό σετ.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν μεταμορφωμένοι προς το καλύτερο σε σχέση με την εμφάνιση που έκαναν την περασμένη Κυριακή στο ίδιο γήπεδο κόντρα στην Κηφισιά. Εκμεταλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο την απόφαση του Αντρέα Τζιάνι να μην ξεκινήσει τους Ζάιτσεφ, Αντερσον ενόψει του ντέρμπι με την Περούτζια κι έτσι το ματς παίχτηκε στα ίσια. Η Μόντενα προηγήθηκε 16-13 στο 1ο σετ, 21-19 και βρέθηκε και σε θέση σετ μπολ στο 24-23, 25-24, 26-25 και 31-30 αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε να σβήσει τα πλεονεκτήματα της και να πάρει το σετ με δύο διαδοαχικά λάθη των Ιταλών (χαμένο σερβίς Καλιμπέρτα και άουτ Μπεντρόζ) για το 34-32.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 9-6 αλλά βρέθηκε να έπαθε «μπλακ άουτ» στην υποδοχή του και βρέθηκε πίσω με -5 (11-16). Το σετ χάθηκε αλλά το παιχνίδι ισορροπήθηκε και στο 3ο σετ οι δύο ομάδες μπήκαν πάλι δυνατά...

Με μεγάλες μάχες στο φιλέ, ωραίες άμυνες και εναλλαγές στο σκορ οι δύο ομάδες έδωσαν ρεσιτάλ. Η Μόντενα με την επίθεση του Μπόσι  και το μπλοκ στον Γκέργκι προηγήθηκε 24-22 αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισοφαρίσει 24-24. Η Μόντενα κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 27-26 και στο 31-30 αλλά από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός άντεξε την πίεση και με το χαμένο σερβίς του Άντερσον και την επίθεση του Φίνγκερ έκλεισε το σετ 38-36.

Ο Αντρέα Τζιάνι βλέποντας το ενδεχόμενο της ήττα επιστράτευσε τον Άντερσον και τον έβαλε στη θέση του Μπερντνοζ. Η Μόντενα από την αρχή του 4ου σετ απάντησε με μικρό προβάδισμα που το συντήρησε μέχρι το τέλος οδηγώντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Ο Ολυμπιακός στη ρουλέτα του 5ου σετ προηγήθηκε 5-3 αλλά η Μόντενα με το μπλοκ - άμυνα κατάφερε να απαντήσει και να προσπεράσει με 10-9. Η Μόντενα έφτασε στο 14-12 και στο απόλυτο πλεονέκτημα αλλά ο Ολυμπιακός με την επίθεση του Χουσάι και το λάθος του Ματσόνε ισοφάρισε 14-14. Ο Χουσάι έκανε λάθος (14-15) και ο Βουλκίδης ισοφάρισε 15-15, όμως η Μόντενα με μία κόντρα επίθεση του Πινάλι και έναν πόντο μπλοκ άουτ του Άντερσον τελείωσε τον αγώνα 17-15.

Διαιτητές: Γκρίντερ (Ελβετία), Βαρμπάνοφ (Βουλγαρία).

1ο σετ: 8-7, 13-16, 19-21, 34-32

2ο σετ: 8-5, 11-16, 16-21, 17-25

3ο σετ: 8-7, 16-15, 19-21, 38-36

4ο σετ: 7-8, 12-16, 17-21, 19-25

5ο σετ: 5-3, 9-10, 10-12, 15-17

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσσους, 71 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων και της Μόντενα προήλθαν από 8 άσσους, 77 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (34-32, 17-25, 38-36, 19-25, 15-17) σε 154'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Φερνάντο Μουνιόθ): Φίνγκερ 22π. (21/45 επ., 1 άσσος), Πετρέας 14 (7/11 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Χουσάι 13 (11/28 επ., 2 άσσοι, 44% υπ. - 34% άριστες), Βουλκίδης 12 (8/14 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Τερβαπόρτι 6 (5/5 επ., 1 άσσος), Γκέργκι 18 (17/29 επ., 1 άσσος, 31% υπ. - 20% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 44% υπ. - 34% άριστες), Στιβαχτής, Ασπιώτης 1 (1/2 επ.), Κουμεντάκης 1 (1/4 επ., 60% υπ. - 20% άριστες), Ριζόπουλος.

ΜΟΝΤΕΝΑ (Αντρέα Τζιάνι): Πινάλι 20 (17/32 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μπέντνορτς 22 (19/33 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 57% υπ. - 38% άριστες), Κρίστενσον 6 (3/4 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπόσι 11 (9/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ματζόνε 13 (8/13 επ., 5 μπλοκ), Καλιμπέρντα 14 (12/26 επ., 2 άσσοι, 50% υπ. - 31% άριστες) / Ροσίνι (λ, 70% υπ. - 57% άριστες), Άντερσον 10 (9/14 επ., 1 άσσος, 54% υπ. - 29% άριστες), Σάλσι.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ, δήλωσε στο olympiacossfp.gr: «Ήταν ένα πολύ δυνατό παιχνίδι. Είχαμε απέναντι μας μια πολύ ισχυρή ομάδα, με πολύ καλή φυσική κατάσταση και τεχνική αλλά και μεγάλη εμπειρία. Παίξαμε πέντε σετ, παλέψαμε στα ίσα και είχαμε την ευκαιρία να πάρουμε ακόμα και τη νίκη. Κάναμε ένα πολύ καλό παιχνίδι αλλά τώρα πρέπει να συγκεντρωθούμε στο παιχνίδι της Κυριακής κόντρα στον Παναθηναϊκό και μετά θα κοιτάξουμε τον δεύτερο αγώνα απέναντι στην Μόντενα. Σίγουρα θα πάμε στην Ιταλία με την ίδια αποφασιστικότητα και θα τα δώσουμε όλα για να διεκδικήσουμε το καλύτερο δυνατό».

Απο την πλευρά του ο Ρόλαντ Γκέργκι είπε: «Είμαστε πολύ ικανοποιημένοι από το παιχνίδι σήμερα γιατί παίξαμε δυνατά και δεν ήταν καθόλου εύκολη η νίκη για τον αντίπαλο μας. Δυο σετ ξεπέρασαν τους 30 πόντους και αυτό δείχνει τι παιχνίδι έγινε. Χάσαμε 3-2 στις λεπτομέρειες και θα μπορούσαμε να είχαμε πάρει και τη νίκη απέναντι σε έναν πολύ ισχυρό αντίπαλο. Θέλουμε να πούμε και ένα ευχαριστώ και στους φιλάθλους μας που βρέθηκαν σήμερα στο γήπεδο και είναι πάντα δίπλα μας».

Ο προπονητής της Μόντενα Αντρέα Τζιάνι δήλωσε: «Περίμενα δύσκολο παιχνίδι. Γνωρίζω από το παρελθόν τον Ολυμπιακό και ξέρω πως ο κοσμός του δημιουργεί φανταστική ατμόσφαιρα που δυσκολεύει κάθε αντίπαλο. Προτίμησα να δώσω χρόνο συμμετοχής στους αθλητές που δεν παίζουν πολύ στο πρωτάθλημα καθώς την κυριακή παίζουμε πολύ δύσκολο ντέρμπι με την Περούτζια. Κάναμε λάθη αλλά ήταν ένας χρήσιμος αγώνας. Μας ενδιαφέρει να προχωρήσουμε στη διοργάνωση αλλά πιο πολύ μας ενδιαφέρει η πορεία μας στο ιταλικό πρωτάθλημα».