15-12-2019

Η Κηφισιά με σούπερ Μπάση λύγισε με 3-1 τον Παμβοχαϊκό (vid, pics)

Η Κηφισιά συνεχίζει το δρόμο των επιτυχιών και μετά την εκτός έδρας νίκη επί του Ολυμπιακού με 3-2 επέστρεψε στα τρίποντα και μάλιστα στο ντέρμπι με τον Παμβοχαϊκό που έγινε στο Ζηρίνειο.

Με όπλο το σερβίς και πρωταγωνιστές τους Κάιο ντε Πρα, Σπυριούνη και Μπάση επικράτησε με 3-1 σετ και σημείωσε την 4η νίκη της που την ανέβασε στους 11 βαθμούς.

Ο Παμβοχαϊκός δεν άντεξε την πίεση στο σερβίς των γηπεδούχων και οι Παπαδόπουλος, Κανέλλος αλλά και ο Δρογκάρης ξεχώρισαν με την εμφάνιση τους. Καθοριστικό ήταν το 3ο σετ όπου ο Παμβοχαϊκός είχε προβάδισμα μέχρι και το 22-20 αλλά η Κηφισιά με σερί 5-0 έκανε ανατροπή και πήρε το σετ. Λίγο πριν ολοκληρωθεί το 4ο σετ αποβλήθηκε ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Νίκος Νεόφυτος.

Το σερβίς του Μπάση

Στο πρώτο σετ του αγώνα ο Παμβοχαϊκός ξεκίνησε καλύτερα και βρέθηκε μπροστά στο σκορ 7-5 και 13-9 με τα λάθη των γηπεδούχων. Ο Μπάσης πήρε την επίθεση και πήγε και στο σερβίς όπου πήρε άσσο και συνολικά με σερί 4-0 ισοφάρισε 13-13. Ο Παπαδόπουλος έκανε το 15-14 αλλά η Κηφισιά με τον Ντε Πρα και τον Σπυριούνη έκανε νέο σερί 4-0 και προσπέρασε 18-15. Η διαφορά κρατήθηκε και με τον άσσο του Μπατατζίμ έκλεισε το σετ 25-21 για την Κηφισιά.

Σούπερ Παπαδόπουλος

Ο Παμβοχαϊκός μπήκε πάλι δυνατά με προβάδισμα 6-2 και 11-7 που έγινε με μπλοκ του Κανέλλου και λάθος του Μπατατζιμ. Νέο σερί 4-0 της Κηφισιάς έφερε το ματς στα ίσια (11-11) και ακολούθησε ράλι μέχρι το 19-19 το οποίο έγινε με πόντο του Παπαδόπουλου.  Με τον Λάππα στο σερβίς και τον Παπαδόπουλο να είναι ασταμάτητος ο Παμβοχαϊκός στο καλύτερο σημείο του στο παιχνίδι έκανε σερί 4-0 και ξέφυγε 22-19. Η Κηφισιά δεν απάντησε και με τον άσσο του Κανέλλου έγινε το 25-22 για το 1-1 σετ.

Καθοριστικό το τρίτο

Το πιο καθοριστικό ήταν το 3ο σετ. Ο Κωτσάκης και ο Παπαδόπουλος έβαλαν μπροστά τον Παμβοχαϊκό με 13-11, ενώ Παπαδόπουλος και κόντρα του Πέιν έφεραν το 19-16 και αργότερα με νέους πόντους των δύο συγκεκριμένων παικτών ο Παμβοχαϊκός κράτησε το πολύτιμο προβάδισμα του +2 (22-20). Κι εκεί ήρθαν τα πάνω κάτω. Ο Μπατζίμ μείωσε με επίθεση 21-22 και ο Μπάσης πήγε στο σερβίς και κυριολεκτικά διέλυσε την υποδοχή του Παμβοχαϊκού. Με έναν άσσο και τρία διαδοχικά λάθη των φιλοξενουμένων η Κηφισιά έκανε σερί 5-0 για το 25-22 και το 2-1 σετ.

Χαριστική βολή από Μπάση, Ντε Πρα

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 4ο σετ με τον Παμβοχαϊκό να παλεύει για την ισοφάριση. Ο Παπαδόπουλος με άσσο έκανε το 12-10 για την ομάδα του Βραχατίου που πάλευε με νύχια και με δόντια. Η Κηφισιά «απάντησε» και με δύο συνεχόμενους άσους από τον Ντε Πρά και μπλοκ του Ρούση «προσπέρασε» με 14-12. Στην εξέλιξη του σετ ο βραζιλιάνος διαγώνιος με επίθεση διαμόρφωσε το 16-13. Οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω και με μπλοκ του Κανέλλου μείωσαν 16-15. Ο Ντε Πρα με επίθεση και ο Μπάσης με νέο άσσο (5 σημείωσε συνολικά) έδωσαν σαφές προβάδισμα στην Κηφισιά 19-15 και με την άουτ επίθεση του Παπαδόπουλου ο αγώνας τελείωσε 25-22.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Νικολόπουλος, Παρατηρητής: Βασιλειάδης Στ., Επόπτες: Κυργιαλάνη, Χατζηβασιλείου, Γραμματεία: Παπασηφάκη.

1ο σετ: 6-8, 16-15, 21-18, 25-21
2ο σετ: 6-8, 16-15, 19-21, 22-25
3ο σετ: 8-7, 14-16, 18-21, 25-22
4ο σετ: 7-8, 16-13, 21-16, 25-22

*Οι πόντοι του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 10 άσσοι, 48 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 31 λάθη αντιπάλων και του Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός οι πόντοι προήλθαν: 3 άσσοι, 47 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-21, 22-25, 25-22, 25-22) σε 113΄.

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΑΣ (Nίκος Ζαλμάς): Κάιο ντε Πρα 20π. (15/29επ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι), Μπάσης 8 (2/4επ., 1 μπλοκ, 5 άσσοι), Σπυριούνης 15 (12/27επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 46%υπ., 14%αρ.), Μπατατζίμ 16 (16/37επ., 68%υπ. 29%αρ.), Μπάιερς 5 (3/9επ., 2 μπλοκ) / Κάπελας (λ. - 74%υπ., 37%αρ.), Χαντ, Συναδινός, Κολτσιάκης, Ρούσης 1 (1 μπλοκ).

Γ.Α.Σ.ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Νίκος Νεόφυτος): Δρογκάρης 2π. (1/2επ., 1 μπλοκ), Πέιν 3 (2/5επ., 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 24 (23/42επ., 1 άσσος), Κωτσάκης 8 (7/15επ., 1 μπλοκ, 53%υπ., 17%αρ.), Κανέλλος 10 (4/11επ., 4 μπλοκ, 2 άσσοι), Λάππας 10 (10/25επ., 28%υπ.) / Αχιλλεόπουλος (λ. - 29%υπ., 8%αρ.), Μάμαλης 1 (0/1, 1 μπλοκ).