28-09-2013

Η ΑΕΚ πρώτη νίκη στη Νέα Πέραμο 3-1 τον Γ.Σ.Λαμία

Η ΑΕΚ νίκησε 3-1 τον Γ.Σ.Λαμία σημειώνοντας την πρώτη της νίκη στο τουρνουά της Νέας Περάμου «Άκης Αθανασόπουλος. Η ομάδα του Γιώργου Κλαρούδα με κορυφαίο τον Παγιάν νίκησε με 3-1 την ομάδα της Φθιώτιδας που ακόμα προσπαθεί να βρει το νέο της αγωνιστικό πρόσωπο. Από τους νικητές ξεχώρισε ο Παγιάν που σημείωσε 17 πόντους με 60% στην επίθεση, ενώ ο Ρουμελιωτάκης εκτέλεσε χρέη λίμπερο.

Στο πρώτο σετ είχαμε συνεχείς ανατροπές και κάποιες διαιτητικές αστοχίες να δημιουργούν εκνευρισμό στις δύο ομάδες και κυρίως στη Λαμία, που αρχικά ξέφυγε με τα σέρβις του Όλιεμαν για το 9-12.  Τότε όμως πήρε σειρά ο Πέτρογλου από τη γραμμή του σέρβις για να κάνει το 14-12 που στη συνέχεια έγινε 19-14 και 20-16.

Η Λαμία ξαναμπήκε στο παιχνίδι  με τον Ριζόπουλο να εκμεταλλεύεται την κακή υποδοχή της ΑΕΚ μετά από τα σερβις του Δημητριάδη. Το 20-20 έδειχνε ότι το σετ όδευε στην… παράταση. Όμως η ΑΕΚ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη με αποτέλεσμα να κάνει το 24-21 και τα τελειώσει το σετ παρά τη μείωση του σκορ από τη Λαμία στο 24-23.

Η ομάδα του Γιώργου Γιάτση είχε το προβάδισμα από την αρχή του δεύτερου σετ και κράτησε μια διαφορά 2-3 πόντων όταν 19-22, έγινε 21-22 με τον άσο του Τόρες. Η ΑΕΚ είχε μειώσει και προσπαθούσε για την ανατροπή, ωστόσο μια ασυνεννοησία του Κρέτση με τον Καλαϊτζίδη στον πρώτο χρόνο, έδωσε την ευκαιρία στη Λαμία να καθαρίσει το σετ (21-24).

Στο τρίτο σετ ο Πέτρογλου κάθισε στον πάγκο, αλλά  μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, η ΑΕΚ, επέκτεινε την υπεροχή της και λίγο πριν από το τέλος η διαφορά έφτασε τους πέντε πόντους (21-16 και 24-19). Ίδια εικόνα είχαμε και στο τέταρτο σετ με αποτέλεσμα τη νίκη της ΑΕΚ.

Τα σετ: 3-1 (25-23, 12-25, 25-20, 25-21)

ΑΕΚ (Κλαρούδας): Κρέτσης, Τόρες 14 π (7/15 επ, 1 άσος, 6 μπλοκ, ), Καλαϊτζίδης 4 (4/6 επ), Μαντέκας 13 (9/19 επ, 2 άσοι 2 μπλοκ, 82% υπ, 59% άριστες), Παγιάν 17π (15/25 επ, 1 άσος 1 μπλοκ), Πέτρογλου 5 (3/5 επ, 1 άσος, 1 μπλοκ, 29% υπ, 21% άριστες) / Ρουμελιωτάκης (λ – 56% υπ, 28% άριστες ), Τοκάνης 7 (5/13 επ, 1 άσος, 1 μπλοκ, 45% υπ, 25% άριστες), Παπακυριακού , Παπαδόπουλος 1, Χατζόπουλος 1 (1/2 επ).

ΛΑΜΙΑ: (Γιάτσης): Δημητριάδης 4 π (3/4 επ, 1μπλοκ), Κιόσης 6 (3/6 επ 1 άσος, 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 18 (26/28 επ, 2 άσοι), Πετί 14 (12/24 επ, 2 μπλοκ, 50% υπ, 24% άριστες), Όλιεμαν 17 (13/32 επ, 2 άσοι, 1 μπλοκ) Λαβάγια 9 π (7/12 επ, 1 άσος, 1 μπλοκ) / Εφραιμίδης (λ – 50%, 43% άριστες), Καββαδάς, Αντωνακάκης, Καρβούνης.