18-01-2020

Ντέρμπι διαφήμιση με νίκη του Παναθηναϊκού επί του ΠΑΟΚ 3-2 με σούπερ Ρανγκέλ

(1 Vote)
Σε αγώνα διαφήμιση για την Volley League και το ελληνικό βόλεϊ ο Παναθηναϊκός νίκησε τον ΠΑΟΚ με 3-2 σετ και πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στην 2η θέση της βαθμολογίας, 2 βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό μετά την ολοκλήρωση του Α΄γύρου.

Με τον Βραζιλιάνο Ρανγκέλ να κάνει εκπληκτική εμφάνιση κόντρα στην παλιά του ομάδα και να αναδεικνύεται ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-2 σετ τον ΠΑΟΚ στο μεγάλο ντέρμπι που προοιωνίζει μεγάλες αναμετρήσεις και σπουδαίες αναμετρήσεις στη συνέχεια του πρωταθλήματος αλλά και του κυπέλλου. Οι πράσινοι παρότι έχαναν με 2-1 σετ πήραν τη σπουδαία νίκη που τους βάζει κι επίσημα στο κάδρο των διεκδικητών του τίτλου.

Ο ΠΑΟΚ παρά την ήττα του άφησε πολύ καλές εντυπώσεις και αγωνίστηκε χωρίς τον Ρώσο Ιλίνκχ αλλά με βασικό ακραίο τον Σωτήρη Σωτηρίου. Νέα πρόσωπα στην ομάδα του Κώστα Δεληκώστα ήταν ο Βέλγος διαγώνιος Βαν ντε Ντρις που ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του αλλά και ο Σέρβος κεντρικός Μπιέλιτσα που πήγε πολύ καλά για πρώτη εμφάνιση.

Ο αγώνας είχε πάθος, ένταση, ανατροπές αλλά και ένα εξαιρετικό φινάλε με τον Παναθηναϊκό να κάνει καθοριστικό σερί 4-0 από το 10-10 του 5ου σετ.

Το προβάδισμα του ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ γενικά μπήκε δυνατά στον αγώνα και με τον Βαν ντε Ντρις αιχμή του δόρατος σε σερβίς και επίθεση προηγήθηκε 9-6, ενώ η διαφορά ανέβηκε και στο + 7 στο 20-13 όταν πάλι ο Βέλγος τελείωσε μία δύσκολη φάση. Ο Παναθηναϊκός με σερί 4-0 μείωσε 20-23 αποκτώντας δυναμική στον αγώνα. Ο ΠΑΟΚ πάντως με τον Βαν ντε Ντρις και τον Μπιέλιτσα έκλεισε άνετα το σετ 25-21 για το 1-0.

Πρώτη ισοφάριση

Από το 2ο σετ ο Παναθηναϊκός έδειξε να πιστεύει στη νίκη. Με τους Ράπτη, Ανδρεόπουλο να ισορροπούν την υποδοχή και τον Ρανγκέλ να ανοίγει δρόμους ο Παναθηναϊκός πήρε από την αρχή προβάδισμα 6-4 το οποίο και διατήρησε παρά την πίεση του ΠΑΟΚ. Ο Ρανγκέλ και ο Ράπτης άνοιξαν την διαφορά στο 14-9, ο ΠΑΟΚ μείωσε με τους Μάρσαλ, Μπιέλιτσα 20-18 αλλά ο Ρανγκέλ με πραγματικό ρεσιτάλ σε επίθεση και μπλοκ οδήγησε τον Παναθηναϊκό στην κατάκτηση του σετ με 25-21.

Ντέρμπι στο 3ο σετ

Μεγάλο ντέρμπι έγινε στο 3ο σετ με τον ΠΑΟΚ να ξεφεύγει 11-8, 15-13 και 22-20 αλλά τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει και τις τρεις φορές χάρις το μπλοκ και τον ενθουσιασμό του. Στο 23-23 ο Βαν ντε Ντρις έκανε το 23-24, ο Ράπτης ισοφάρισε αλλά το χαμένο σερβίς του Πανταλέοντα και η επίθεση του Γάτση έκλεισαν το σετ 26-24 για τον ΠΑΟΚ.

Δεύτερη ισοφάριση

Ο Παναθηναϊκός τα έδωσε όλα για να πάρει κάτι από τον αγώνα. Ρίσκαρε στο σερβίς, είχε δεμένο μπλοκ και στο 4ο σετ επικράτησε πιο εύκολα απ΄ότι αναμενόταν. Ξέφυγε 8-5 με τον άσσο του Στάροβιτς και αργότερα 16-11 με τον Ανδρεόπουλο να τελειώνει δύσκολες επιθέσεις. Ο ΠΑΟΚ δεν αντέδρασε για να πάρει το τρίποντο και ο Παναθηναϊκός με δύο επιθέσεις του Ανδρεόπουλου έκανε το 25-16 και το 2-2 σετ που στη συνέχεια τον οδήγησε και στη νίκη.

Το καθοριστικό τάι μπρέικ

Στο 5ο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά. Με τον Ρανγκέλ να δίνει πάλι ρεσιτάλ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 10-7 αλλά ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 10-10. Με το σερβίς του Ρανγκέλ ο Παναθηναϊκός πήρε πόντους από κόντρα επιθέσεις Στάροβιτς, Ράπτη, άσσο του Ρανγκέλ και μπλοκ του Πανταλέοντα για το 14-10. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με επίθεση του Γάτση και δύο άσσους τους Βαν ντε Νρις (14-13) και ο αγώνας τελείωσε με την καλύτερη φάση του αγώνα όπου ο Παναθηναϊκός μετά από τρεις αποτυχημένες προσπάθειες του Ράπτη τελείωσε με την επίθεση του Στάροβιτς εν μέσω αποθέωσης.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Βουδούρης, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Νικάκης, Κατερλή, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

1ο σετ: 5-8, 10-16, 14-21, 21-25
2ο σετ: 8-6, 16-12, 21-18, 25-21
3ο σετ: 7-8, 15-16, 18-21, 24-26
4ο σετ: 8-5, 16-11, 21-15, 25-16
5ο σετ: 4-5, 10-7, 12-10, 15-13

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού Α.Ο. προήλθαν: 2 άσσοι, 65 επιθέσεις, 16 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν: 7 άσσοι, 52 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (21-25, 25-21, 24-26, 25-16, 15-13) σε 137΄.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 2π. (1/2επ., 1 μπλοκ), Στάροβιτς 13 (9/30επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Ρανγκέλ 17 (11/22επ, 5 μπλοκ, 1 άσσος), Ανδρεόπουλος Χ. 19 (18/28επ., 1 άσσος, 50%υπ. 50%αρ.), Ράπτης 20 (18/41επ., 2 μπλοκ, 28%υπ., 15%αρ.), Πελεκούδας 3 (2/4π., 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ. - 68%υπ., 35%αρ.), Πανταλέων 9 (6/7επ., 3 μπλοκ), Μούχλιας.

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Μάρσαλ 16π. (15/30επ., 1 άσσος, 43%υπ., 22%αρ.), Φιλίποβ 1 (1 μπλοκ), Μπιέλιτσα 14 (7/18επ., 5 μπλοκ, 2 άσσοι), Σωτηρίου 8 (6/26επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 73%υπ., 27αρ.), Αρμενάκης 3 (1/4επ., 2 μπλοκ), Βαν ντε Ντρις 26 (20/55επ., 3 μπλοκ, 3 άσσοι) / Στεφάνου (λ. - 57%υπ., 30%αρ.), Κωνσταντινίδης (λ), Χαραλαμπίδης, Τερζής 1 (1/1), Γάτσης 5 (4/7επ., 1 μπλοκ), Εφραιμίδης.