19-01-2020

Ο Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ με αιχμή τον Γκονζάλες νίκησε 3-0 τον Ηρακλή

Ο Φοίνικας Σύρου ONEX με πρωταγωνιστή τον Πέπε Γκονζάλες που έκανε την διαφορά στα τελειώματα των τριών σετ κατάφερε να νικήσει τον Ηρακλή με 3-0 σετ στη Μίκρα σε αγώνα που ολοκλήρωσε την 9η αγωνιστική και τον Α΄γύρο του πρωταθλήματος Volley League. Ο αγώνας άρχισε με 30 λεπτά καθυστέρηση επειδή ο γιατρός του αγώνα ενεπλάκη σε τροχαίο στην περιφερειακή Θεσσαλονίκης. Ο Ηρακλής επιστράτευσε άλλο γιατρό και ο αγώνας ξεκίνησε κανονικά.

H ομάδα της Ερμούπολης κατάφερε να εκμεταλευτεί την υπεροχή της στην επίθεση και στο σερβίς και να πάρει το τρίποντο που την φέρνει ένα βαθμό πίσω από Παναθηναϊκό και ΠΑΟΚ και μόλις 3 βαθμούς από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Μεγάλο ήταν το πλήγμα για τον Ηρακλή όχι μόνο η ήττα αλλά ο τραυματισμός του Χάρη Σακόγλου στο 14-14 του 3ου σετ μετά από προσπάθεια για μπλοκ. Ο Σακόγλου που κλήθηκε να καλύψει το κενό του Γιώργου Τζιουμάκα που έφυγε για το Ιράν,

Ο Ηρακλής μπήκε δυνατά στον αγώνα και έχοντας τον έλεγχο στην υποδοχή, πίεσε στο σερβίς και με τους Στουντζίσκι, Μαυροβουνιώτη ξέφυγε 11-6 και 14-10. Ο Φοίνικας μπήκε στον αγώνα και με όπλο το μπλοκ έκανε σερί 3-0 και μείωσε 14-13. Ο Ηρακλής παραόλα αυτά με δύο λάθη των φιλοξενουμένων αύξησε πάλι την διαφορά στο +4 (18-14 και 20-16) αλλά από εκεί και πέρα ήρθαν τα πάνω κάτω. Ο Φοίνικας πίεσε στο σερβίς, μείωσε τη διαφορά στο 22-21 κι εκεί έκανε την αντεπίθεση. Ο Σακόγλου έχασε το σερβίς (22-22), ο Γκονζάλες πήγε στο σερβίς και πήρε ρίσκο. Ο Πεντίδης μόνος του έχασε ευκαιρία για τον Ηρακλή αλλά κάρφωσε άουτ (22-23), ακολούθως ο Γκονζάλες πήρε άσσο και το σετ τελείωσε 22-25 με την επίθεση του Χριστόφα ύστερα από κακή υποδοχή των γηπεδούχων.

Στο 2ο σετ έγινε ράλι πόντο πόντο μέχρι το 8-8 αλλά ο Στοΐλοβιτς, ο Στερν και το μπλοκ του Μπουτσούγιεβιτς μαζί με το λάθος του Σακόγλου έφεραν στον Φοίνικα σερί 4-0 για το 12-8. Οι συριανοί κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το 18-15. Ο Ηρακλής με τον Στουτζίνσκι και δύο λάθη του Φοίνικα ισοφάρισε 18-18. ενώ με τον Χήτα και το λάθος του Στερν προηγήθηκε 24-22 φτάνοντας σε θέση βολής για την ισοφάριση στα σετ. Ο Λινάρδος και ο Στοΐλοβιτς ισοφάρισαν 24-24, ο Μαυροβουνιώτης έδωσε άλλο ένα προβάδισμα στον Ηρακλή με 25-24, αλλά ο ίδιος έχασε και το σερβίς (25-25). Ο Χριστόφας έκανε το 26-25 για τον Φοίνικα, αλλά ο Στουτζίνσκι έφερε το ματς στα ίσια (26-26). Τελικά οι συριανοί με το λάθος του Χήρα και τον άσσο του Στοΐλοβιτς τελείωσαν το σετ με 28-26 κάνοντας το 2-0.

Ιδια εικόνα είχε ο αγώνας στο 3ο σετ με τις δύο ομάδες να δίνουν μάχες πόντο πόντο. Ο Ηρακλής προηγήθηκε 10-9 με τον Πεντίδη, αλλά ο Γκονζάλες έβαλε μπροστά τον Φοίνικα με 15-14. Εκεί τραυματίστηκε ο Χάρης Σακόγλου όταν στη προσπάθεια για μπλοκ σε επίθεση του Γκονζάλες πάτησε το πόδι του συμπαίκτη του και έπαθε διάστρεμα. Ηταν μία μεγάλη απώλεια για τον Ηρακλή που στάθηκε μέχρι το 19-19. Εκεί το χαμένο σερβίς του Πεντίδη, η επίθεση του Γκονζάλες και η κόντρα επίθεση του Στερν έφεραν σερί 3-0 για τον Φοίνικα που ξέφυγε 22-19. Ο Ηρακλής ισοφάρισε 22-22 ύστερα από μπλοκ του Χήρα και δύο λάθη των συριανών αλλά ο Γκονζάλες έκανε το 23-22. Ο Μπουτσούγιεβιτς έχασε το σερβίς (23-23) αλλά και ο Μαυροβουνιώτης έχασε το σερβίς για τον Ηρακλή (23-24) και ο αγώνας τελείωσε με επίθεση του Γκονζάλες.

1ο σετ: 8-6, 16-13, 21-20, 22-25
2ο σετ: 7-8, 13-16, 21-20, 26-28
3ο σετ: 7-8, 15-16, 19-21, 23-25

*Οι πόντοι του Ηρακλή Πετοσφαίριση προήλθαν: 3 άσσοι, 33 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 30 μπλοκ και του Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ προήλθαν: 4 άσσοι, 48 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (22-25, 26-28, 23-25) σε 89΄.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Γιάννης Ορφανός): Χήρας 5π. (2/8επ., 3 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 8 (7/20επ., 1 άσσος), Προύσαλης 1 (1/1επ.), Στουντζίνσκι 14 (11/25επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 47%υπ., 26%αρ.), Πεντίδης 2 (1/4επ., 1 μπλοκ), Σακόγλου 10 (10/26επ.) / Μπουράκης (λ. - 58%υπ., 33%αρ.), Βερβτσιώτης 1 (1/1επ.), Χατζηπαραδείσης.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Ράτκο Παβλίσεβιτς): Γκονζάλες 17π. (16/34επ., 1 άσσος), Στοΐλοβιτς 11 (10/18επ., 1 άσσος, 44%υπ., 22%αρ.), Χριστόφας 5 (2/2επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Λινάρδος 7 (6/8επ., 1 μπλοκ), Στερν 15 (14/24επ., 1 άσσος, 62%υπ., 35%αρ.), Μπουτσούγιεβιτς 3 (3 μπλοκ) / Καρασαββίδης (λ. - 62%υπ., 35%αρ.), Βελούδης (λ), Μήλης.