27-01-2020

Ο Ολυμπιακός με οδηγό τον Φίνγκερ από τον πάγκο νίκησε 3-1 τον ΠΑΟΚ

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον ΠΑΟΚ με 3-1 σετ στο ντέρμπι κορυφής που συμπλήρωσε την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volley League και παρέμεινε μόνος πρώτος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα 2 βαθμούς από τον δεύτερο Παναθηναϊκό, 3 από τον Φοίνικα ΟΝΕΧ και 5 από τον ΠΑΟΚ.

Με πρώτο σκόρερ τον Φίνγκερ που αν και ήρθε από τον πάγκο σημείωσε 18 πόντους και τους Γκέργκι, Χουσάι να κερδίζουν τους καθοριστικούς πόντους του αγώνα οι «ερυθρόλευκοι» πήραν το τρίποντο σε ένα ματς που ήταν νευρικό με πολλά χαμένα σερβίς (23 ο Ολυμπιακός και 21 ο ΠΑΟΚ) και τους προπονητές των δύο ομάδων να ξεκινούν με πολλές εκπλήξεις στο αρχικό σχήμα των ομάδων τους. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τους Ασπιώτη (διαγώνιο), Ανδρεάδη (κεντρικό) αλλά από το 3ο σετ μπήκαν βασικοί οι Φίνγκερ, Βουλκίδης.

Ο ΠΑΟΚ είχε βασικό πασαδόρο τον Τερζή, κεντρικό τον Αρμενάκη, υστέρησε γενικά στο μπλοκ και έκανε πολλά λάθη στο φινάλε του 4ου σετ όπου είχε πέντε ευκαιρίες να ισοφαρίσει και να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ. Η φάση του αγώνα έγινε στο 24-25 του 4ου σετ όταν ο Βαν ντε Ντρις μετά από τρεις χαμένες επιθετικές προσπάθειες στην ίδια φάση κατάφερε να κάνει μπλοκ αλλά μετά το βίντεο τσεκ που ζήτησε ο Ολυμπιακός δικαιώθηκε και το ματς ήρθε στα ίσια.

Δυνατό ξεκίνημα των «ερυθρολεύκων»

Ο Ολυμπιακός με καλή τακτική στο σερβίς και πιο αποφασισμένος μπήκε δυνατά και παρότι ο Σωτηρίου έκανε το 4-5 στο 1ο σετ, με αιχμή τον Χουσάι έκανε σερί 3-0 και προσπέρασε 6-4. Ο Βαν ντε Ντρις και ο Μπιέλιτσα ισοφάρισαν 9-9 και ο Ασπιώτης με τον Γκέργκι έδωσαν και πάλι προβάδισμα 15-13, ενώ ο Ούγγρος ακραίος του Ολυμπιακού με επίθεση άνοιξε και άλλο το σκορ στο 17-14. Με τις λάθος επιθέσεις Βαν ντε Ντρις και Σωτηρίου ο Ολυμπιακός ξέφυγε πρώτη φορά με +4 (20-16). Η διαφορά συντηρήθηκε μέχρι το τέλος του και παρά τον άσσο του Μάρσαλ που μείωσε 24-21, ο Ασπιώτης έκλεισε το σετ 25-21 για το 1-0 σετ.

Η ισοφάριση του ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ εκμεταλεύτηκε την αλλαγή περιστροφής που δοκίμασε ο Μουνιόθ, ο Αρμενάκης πέρασε κεντρικός και με το μπλοκ των Αρμενάκη, Μάρσαλ πήρε σερί 4-0 και προβάδισμα 12-7. Η διαφορά συντηρήθηκε σε όλο το σετ και με τον Βαν ντε Ντρις να είναι αποτελεσματικός έκλεισε το σετ 25-19 για το 1-1.

Εύκολο προβάδισμα ο Ολυμπιακός

Ο Μουνιόθ επιστράτευσε το βασικό του σχήμα στο 3ο σετ και κατάφερε να ανακτήσει τον έλεγχο του αγώνα όταν ο Φίνγκερ μπήκε φουριόζος και με τρεις πόντους έκανε το 10-6. Ο άσσος του Χουσάι και γενικά τα καλά σερβίς του έδωσε νέο σερί 4-0 για τον Ολυμπιακό που εκτίναξε τη διαφορά στο +9 (20-11). Ο Ολυμπιακός έκανε εύκολα το 2-1 σετ με τον Φίνγκερ να κλείνει το σετ 25-14.

Το συγκλονιστικό 4ο σετ

Μεγαλύτερο ενδιαφέρον είχε το 4ο σετ. Αν και ο Ολυμπιακός ξέφυγε 11-7 με τα σερβίς του Γκέργκι ο ΠΑΟΚ «ξύπνησε» στο 21-18. Αν και ήταν πίσω στο σκορ με -3 πόντους κατάφερε να κάνει σερί 5-0 έχοντας τον Μάρσαλ στο σερβίς και τους Βαν ντε Ντρις, Σωτηρίου να εκμεταλεύονται τα λάθη του Ολυμπιακού. Ετσι ο ΠΑΟΚ προσπέρασε 23-21 αλλά Χουσάι και Γκέργκι ισοφάρισαν 23-23. Ο Αρμενάκης έκανε το 24-23 αλλά ο Εφραιμίδης έχασε το σερβίς (24-24) αλλά ο Μπιέλιτσα έφερε τον ΠΑΟΚ σε θέση βολής για την ισοφάριση (24-25).

Η φάση του αγώνα και η αποβολή

Συγκλονιστική ήταν η τελευταία φάση του 4ου σετ με τον Βέλγο Βαν ντε Ντρις να καρφώνει τρεις φορές και τους παίκτες του Ολυμπιακού να βγάζουν εκπληκτικές άμυνες. Σε επίθεση του Ολυμπιακού ο Βαν ντε Ντρις έβγαλε μπλοκ και πήρε τον πόντο όμως ο Ολυμπιακός ζήτησε βίντεο τσεκ για παράβαση φιλέ το οποίο δικαίωσε τους «ερυθρολεύκους». Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Κώστας Δεληκώστας διαμαρτυρήθηκε έντονα και αποβλήθηκε με κόκκινη και κίτρινη κάρτα. Το σκορ έγινε 25-25. Ο Βουλκίδης έχασε το σερβίς (26-25) αλλά και ο ΠΑΟΚ έκανε λάθος στην ανάπτυξη (26-26). Ο Γκέργκι χρεώθηκε με φιλέ (26-27) αλλά ο ΠΑΟΚ και πάλι δεν εκμεταλεύτηκε την ευκαιρία καθώς ο Μπιέλιτσα σέρβιρε άουτ (27-27) και στην επόμενη φάση ο Πετρέας έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό (28-27). Ο Γκέργκι έκανε νέο λάθος με χαμένο σερβίς (28-28) και ο αγώνας τελείωσε με άουτ σερβίς του Βαν ντε Ντρις και μπλοκ του Χουσάι πάνω στον Βέλγο διαγώνιο του ΠΑΟΚ για το 30-28.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Κουτσούλας, Παρατηρητής: Αντωνούλης, Κομισάριος: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Τόλιος, Νικάκης, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.

1ο σετ: 8-6, 16-14, 21-17, 25-21
2ο σετ: 6-8, 10-16, 15-21, 19-25
3ο σετ: 8-5, 16-11, 21-12, 25-14
4ο σετ: 8-5, 16-14, 21-18, 30-28

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. προήλθαν: 5 άσσοι, 53 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 31 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν: 3 άσσοι, 48 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-21, 19-25, 25-14, 30-28) σε 114΄.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερντάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ): Πετρέας 9 (6/7επ., 3 μπλοκ), Χουσάι 11 (9/18επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 50%υπ., 41%αρ.), Ανδρεάδης 2 (1/3επ., 1 μπλοκ), Ασπιώτης 8 (8/14επ.), Τερβαπόρτι 4 (1/1επ, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Γκέργκι 11 (9/18επ., 2 άσσοι, 56%υπ., 44%αρ.) / Κοκκινάκης (λ. - 59%υπ., 41%αρ.), Στιβαχτής, Φίνγκερ 18 (16/25επ., 2 μπλοκ), Βουλκίδης 5 (3/4επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Τζιάβρας (λ), Κουμεντάκης (0/1).

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Μάρσαλ 7π. (5/21επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 59%υπ., 38%αρ.), Τερζής, Μπιέλιτσα 8 (7/8επ., 1 άσσος), Γάτσης, Σωτηρίου 11 (9/13επ., 2 μπλοκ, 53%υπ., 24%αρ.), Βαν ντε Ντρις 25 (23/41επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Στεφάνου (λ. - 54%υπ., 29%αρ.), Χαραλαμπίδης 1 (1 μπλοκ), Κωνσταντινίδης (λ), Αρμενάκης 6 (4/8επ., 2 μπλοκ), Εφραιμίδης.

Συνέντευξη Τύπου Τερζής, Δεληκώστας, Μουνιόθ, Πετρέας (vid)