08-02-2020

Με τους «πιτσιρικάδες» ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-0 τον Μ.Γ.Σ.Εθνικό

Με τις εφεδρίες του στην πρώτη γραμμή και τους Ρανγκέλ, Στάροβιτς να μην έχουν χρόνο συμμετοχής ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-0 σετ τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης και πήρε την 10η νίκη του σε 12 αγώνες πρωταθλήματος.

Στην αναμέτρηση της 12ης αγωνιστικής που έγινε κεκλεισμένων των θυρών στο γυμναστήριο του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος και πήρε τη νίκη απέναντι στο μαχητικό Εθνικό που από το 2ο σετ βρήκε την ευκαιρία να γίνει ανταγωνιστικός και την αξιοποίησε.

Ο αγώνας έγινε κεκλεισμένων των θυρών λόγω της τιμωρίας του Παναθηναϊκού με μία αγωνιστική.

Υστερα από τον αποκλεισμό από το κύπελλο οι πράσινοι πήραν μία τοπική ένεση και τρεις βαθμούς διατηρώντας την 2η θέση στη βαθμολογία.

Ο Ανδρεόπουλος μετά την εύκολη επικράτηση στο 1ο σετ έκανε αλλαγές και μοίρασε το χρόνο σε όλους τους αθλητές του ρόστερ. Μόνο ο Παλαιολόγος με τον Πελεκούδα ξεκίνησαν βασικοί και στα τρία σετ με τον δεύτερο να αναδεικνύεται και πρώτος σκόρερ του αγώνα με 12 πόντους.

Ο Εθνικός ξεκίνησε με τον Πιτακούδη αλλά από το δεύτερο σετ τη θέση του πήρε ο Μπίκος.

Οι πράσινοι ξέφυγαν από την αρχή του 1ου σετ με 12-6 χάρις το σερί του Ανδρεόπουλου ενώ ο ίδιος παίκτης με το σερβίς του έδωσε την ευκαιρία στους Τσάσιτς, Πελεκούδα για να εκτοξεύσουν τη διαφορά στο 21-11. Το σετ έκλεισε 25-14 με το χαμένο σερβίς του Δαλακούρα.

Στο 2ο σετ με το σερβίς του Μπίκου που πήρε και έναν άσσο ο Εθνικός ξέφυγε 8-5. Ο Παναθηναϊκός ιροσσόπησε τον αγώνα μείωσε και προσπέρασε με τον Πελεκούδα 12-11. Ο Πελεκούδας και ο Ράπτης στο σερβίς έκαναν τη διαφορά και με σερί 3-0 ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 21-16. Το σετ έκλεισε με πόντο του Τσάσιτς.

Στο 3ο σετ πάλι με τον Μπίκο ο Εθνικός προηγήθηκε 6-4 αλλά οι δύο άσσοι του Μπαρμπούνη και οι επιθέσεις του Παλαιολόγου έφεραν τον Παναθηναϊκό μπροστά με 15-12. Οι Μούχλιας, Πανταλέων εκτίναξαν τη διαφορά στο 20-14 και ο αγώνας έκλεισε με επίθεση του Μπαρμπούνη.

Διαιτητής: Νικολόπουλος, Κυριοπούλου. Παρατηρητής: Γεωργουλέα. Επόπτες: Βαρατάσης, Χατζηβασιλείου. Γραμματεία: Καλιγέρη.