22-02-2020

Η Κηφισιά «πάγωσε» τον Αγιο Θωμά με τεράστια νίκη 3-1 επί του Παναθηναϊκού

(3 votes)
Ο Α.Ο.Π.Κηφισιάς έκανε μία ακόμα μεγάλη εμφάνιση στο εφετινό πρωτάθλημα και κατάφερε να νικήσει τον Παναθηναϊκό με 3-1 σετ στο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής της Volley League. Η ομάδα του Νίκου Ζαλμά μετά το «διπλό» στο «Μελίνα Μερκούρη» πέρασε νικηφόρα και από τον Άγιο Θωμά όπου τρεις μέρες νωρίτερα ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε την κατάκτηση του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βραζιλιάνο Κάιο που πήρε τους 5 από τους 8 άσσους της ομάδας του η Κηφισιά πήρε καθαρή και δίκαιη νίκη που έφερε και μεγάλες ανακατατάξεις στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Η Κηφισιά προσπέρασε τον Φοίνικα στην 4η θέση της βαθμολογίας ενώ ο Παναθηναϊκός υποχώρησε στην 3η θέση. Κορυφαία εμφάνιση έκαναν Μπάσης, Σπυριούνης και φυσικά ο Νικολάκης χωρίς να υστερήσει κανείς από την ομάδα του Ζαλμά.

Διπλά κερδισμένος ο ΠΑΟΚ που πέρασε πάλι δεύτερος. Στον Παναθηναϊκό δεν αγωνίστηκε ο Βραζιλιάνος Ρανγκέλ που έπαθε λουμπάγκο στον β΄τελικό με τον Ολυμπιακό ενώ χρησιμοποιήθηκε ελάχιστα ο Ράπτης ο οποίος ακόμα δεν έχει ξεπεράσει την ίωση που τον ταλαιπωρεί.

Το ξεκίνημα του αγώνα δεν προοιόνισε την εξέλιξη του καθώς ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα πιέζοντας την υποδοχή της Κηφισιάς. Με ισχυρό μπλοκ οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά πέντε πόντων 10-5. Ο Ντε Πρα με κόντρα επίθεση έφερε τους φιλοξενούμενους στο -3 (10-7) όμως ο Τσάσιτς από το σερβίς διαμόρφωσε το 12-7. Η Κηφισιά σταδιακά «ροκάνισε» τη διαφορά καθώς με «πέναλτι» του Σπυριούνη μετά από σερβίς του Ντε Πρα και στη συνέχεια μπλοκ του Μπάση μείωσε 14-13 . Ο Βραζιλιάνος διαγώνιος συνέχισε να «πληγώνει» την υποδοχή των πρασίνων και με τρεις συνεχόμενους άσους έβαλε την Κηφισιά σε «θέση οδηγού» 16-14. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και με συνεχόμενους πόντους έφερε το σετ στα ίσα 16-16. Οι γηπεδούχοι με ισχυρό μπλοκ και επιθετική αιχμή τον Στάροβιτς πήραν κεφάλι στο σκορ 21-18. Επίθεση του Ντε Πρα και άσος του ιδίου έφερε πάλι ισοπαλία 22-22. Ο Ντε Πρα με δύο συνεχόμενες επιθέσεις έδωσε σετ μπολ στην Κηφισιά 24-23. Ο Πελεκούδας με κερδισμένο μπλοκ άουτ «έσβησε» το σετ μπολ διαμορφώνοντας το 24-24. Ο Σπυριούνης μετά από φάση διαρκείας έδωσε ξανά σετ μπολ 25-24, όμως και πάλι το «τριφύλλι» με τον Ανδρεόπουλο έμεινε «ζωντανό» στο σετ.  Με έξυπνο κερδισμένο μπλοκ άουτ ο Σπυριούνης έδωσε τρίτη ευκαιρία στην Κηφισιά να πάρει το σετ, κάτι τελικά που έγινε με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Μπατατζίμ 27-25.

Η αμφίρροπη αναμέτρηση συνεχίστηκε και στο δεύτερο σετ με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και να βρίσκονται μαζί στο σκορ στο 8-8. Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των «μπλε» και πήρε προβάδισμα τριών πόντων 11-8. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με το «γκάζι πατημένο» και έφτασαν στο +5 (18-13) με επίθεση του Ανδρεόπουλου. Η Κηφισιά προσπάθησε να πιέσει στο σερβίς, όμως ο Παναθηναϊκός ήταν αποτελεσματικός σε επίθεση και μπλοκ και έφτασε σε εξαπλό σετ μπολ 24-18, για να το κατακτήσει με πέναλτι του Γιάκομπσεν 25-18.

Οι φιλοξενούμενοι με περισσότερες δυνάμεις έκαναν την δισφορά από το 3ο σετ. Με καλό σερβίς και μπλοκ προηγήθηκαν με 8-6. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και αρχικά ισοφάρισε 10-10 με τον Ράπτη που ξεκίνησε βασικός μόνο στο 3ο σετ, ενώ στην εξέλιξη του σετ άουτ επίθεση του Σπυριούνη έφερε το «τριφύλλι» μπροστά με 12-11. Και πάλι η ομάδα των βορείων προαστίων έβγαλε «πείσμα» και μπήκε σε θέση «οδηγού» 15-14 με επίθεση του Ντε Πρα. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να εναλλάσσονται στο προβάδισμα μέχρι το σημείο που για την Κηφισιά πέρασε στο σερβίς ο Ντε Πρα. Με δύο άσους έφερε την Κηφισιά στο +3 (22-19) ανατρέποντας τις ισορροπίες στο σετ. Η Κηφισιά έφτασε σε τριπλό σετ μπολ 24-21 μετά από επίθεση του Μπατατζίμ, με τον Βριζιλιάνο να το τελειώνει με 25-22.

Με την ψυχολογία στα ύψη οι παίκτες του Νίκου Ζαλμά και ισχυρό σερβίς προηγήθηκαν νωρίς με 4-1, όμως οι γηπεδούχοι με συνεχόμενους πόντους ισοφάρισαν 4-4. Μέχρι το 10-10 οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι, όμως ο Μπατατζίμ με συνεχόμενους πόντους και μπλοκ από τον Μπάση έφεραν την Κηφισιά στο +4 (14-10). Η Κηφισιά ανέβασε στροφές σε άμυνα και επίθεση και με τον Μπάση προηγήθηκε 19-14. Οι φιλοξενούμενοι υπερασπίστηκαν με «νύχια και με δόντια» το προβάδισμα και έφτασαν σε διπλό ματς μπολ 24-22 με επίθεση του Μπατατζίμ. Ο Στάροβιτς «έσβησε» το πρώτο, όμως ο Ντε Πρα έδωσε τη νίκη στην Κηφισιά με 25-23.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Βουδούρης, Παρατηρητής: Βασιλειάδης, Επόπτες: Αλεβετσοβίτης, Παπαθανασίου, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

1ο σετ: 8-5, 14-16, 21-18, 25-27
2ο σετ: 7-8, 16-12, 21-16, 25-18
3ο σετ: 6-8, 16-15, 19-21, 22-25

* Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 3 άσσοι, 48 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 32 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 8 άσσοι, 68 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 13 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-27, 25-18, 22-25, 23-25) σε 111΄.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 17π. (14/25επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 43%υπ., 24%αρ.), Γιάκομπσεν 2 (1/3επ., 1 μπλοκ), Στάροβιτς 16 (14/24επ., 1 μπλοκ 1 άσσος), Ανδρεόπουλος Χαρ. 6 (5/13επ., 1 μπλοκ, 47%υπ., 24%αρ.), Πανταλέων 9 (5/6επ., 4 μπλοκ), Πελεκούδας 10 (6/11επ., 4 μπλοκ) / Ζήσης (λ. - 60%υπ., 20%αρ.), Ρουσσόπουλος, Ράπτης 3 (3/14επ., 20%υπ., 20%αρ.).

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 2π. (2 μπλοκ), Κάιο 26 (19/37επ., 2 μπλοκ, 5 άσσοι), Μπάσης 7 (6/8επ., 1 μπλοκ), Σπυριούνης 14 (13/25επ., 1 άσσος, 89%υπ., 39%αρ.), Μπατατζίμ 28 (26/40επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 80%υπ., 48%αρ.), Μπάιερς 5 (4/5επ., 1 άσσος) / Κάπελας (λ. - 71%υπ., 39%αρ.), Παλέντζας, Συναδινός (λ), Κολτσιάκης, Ρούσης, Μελές.