10-10-2020

Ο ΠΑΟΚ σημείωσε φιλική νίκη επί του Φιλίππου Βέροιας

Την αναβολή των αγώνων του Λιγκ Καπ εκμεταλλεύτηκε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος υποδέχθηκε τον Φίλιππο Βέροιας σε φιλική αναμέτρηση το απόγευμα του Σαββάτου 10 Οκτωβρίου 2020 στο PAOK Sports Arena, κερδίζοντας με 3-0 σετ.

Στο πρώτο σετ, ο Δικέφαλος άργησε να βρει το ρυθμό του, με αποτέλεσμα να επιτρέψει στους φιλοξενούμενους να προηγηθούν, 6-10. Η διαφορά των τεσσάρων πόντων κρατήθηκε και στη συνέχεια, 11-14 και 15-19, οπότε και οι "ασπρόμαυροι" άρχισαν να ανεβάζουν στροφές, μειώνοντας τη διαφορά και ισοφαρίζοντας τελικά σε 22-22. Από εκεί και έπειτα, οι παίκτες του ΠΑΟΚ πήραν τα "ηνία" και το προβάδισμα, κάνοντας το 1-0 σετ με 26-24 σκορ.

Στο δεύτερο σετ, οι "ασπρόμαυροι" βρέθηκαν από νωρίς μπροστά στο σκορ, 6-2 και η εξέλιξη του σετ τους βρήκε στο +7, 15-8. Αν και ο Φίλιππος Βέροιας άργησε να βγάλει αντίδραση, κατάφερε τελικά να κλείσει την "ψαλίδα" της διαφοράς στο έναν πόντο, 23-22, ωστόσο το σετ και πάλι κατέληξε στον ΠΑΟΚ με 26-24 σκορ.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ διατήρησε τον ίδιο ρυθμό και έχτισε μία διαφορά των +5 πόντων, 9-4 και 11-6, ανοίγοντας τη στο +7 στο 14-7. Σε εκείνο το σημείο, οι αντίπαλοι σταδιακά άρχισαν να μειώνουν τη διαφορά, φτάνοντας μία... "ανάσα" από το Δικέφαλο, 18-16. Οι "ασπρόμαυροι", ωστόσο, δεν το άφησαν έτσι... κάνοντας με ένα σερί 3-0 το 21-16 και, μην αφήνοντας περιθώρια, έφτασαν στην κατάκτηση του τρίτου σετ με 25-17 σκορ, παίρνοντας έτσι τη νίκη.

Αν και η φιλική αναμέτρηση βρήκε τον ΠΑΟΚ τυπικά νικητή, αφού έκανε το 3-0, αποφασίστηκε να παιχτεί ένα ακόμα σετ. Έτσι ο προπονητής του Δικεφάλου, Κώστας Δεληκώστας, είχε την ευκαιρία να μοιράσει τον χρόνο συμμετοχής σε όλους τους αθλητές του. Ο Φίλιππος προηγήθηκε στην αρχή με 3-6. Αν και ο Δικέφαλος βρέθηκε πίσω για 6 πόντους, 5-11, κατάφερε να μειώσει σε 11-12 και 12-13. Στα μέσα του τέταρτου σετ, ο Δικέφαλος «έπιασε» στο σκορ τον Φίλιππο, ισοφαρίζοντας σε 16-16. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι και το 20-20, με τον ΠΑΟΚ στη συνέχεια να περνάει μπροστά στο σκορ με 22-20. Με δύο συνεχόμενα μπρέικ πόιντ που ήρθαν από μπλοκ των Παπαλεξίου και Κουμεντάκη, ο Δικέφαλος έκανε το 24-20. Η ομάδα της Ημαθίας μείωσε σε 24-23, ωστόσο ο ΠΑΟΚ με επίθεση του Κουμεντάκη έκανε το 25-23 και το 4-0 στα σετ.
ΠΑΟΚ - Φίλιππος Βέροιας:

Αναλυτικά τα σετ: 26-24, 26-24, 25-17, 25-23

ΠΑΟΚ (Κώστας Δεληκώστας): Ντεσποτόφσκι 1 (1/1 επ.), Άγκάνιτς 5 (2/9 επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 17 (14/28 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 71% υπ. - 46% άριστες), Μπατατζίμ 11 (10/17 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ. - 43% άριστες), Βαν ντε Ντρις 23 (19/31 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Τακουρίδης 5 (2/7 επ., 2 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 71% υπ. - 46% άριστες), Καπετανίδης 4 (3/17 επ., 61% υπ. - 30% άριστες, 1 μπλοκ), Παπαλεξίου 5 (4/6 επ. 1 μπλοκ), Μπούτος 4 (2/6 επ.,2 άσους), Αντωνιάδης (100% υπ. - 50% άριστες), Κομητούδης, Σωτηρίου.

Α.Π.Σ. ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Προύσαλης 1 (1 μπλοκ), Εντουάρντο 8 (8/20 επ. 67% υπ. - 44% άριστες), Μπίσετ 10 (9/9 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ. - 22% άριστες), Τζιουμάκας Στ. 5 (5/15 επ., 58% υπ. - 133% άριστες), Γάτσης 10 (5/8 επ., 5 μπλοκ), Τζιουμάκας Γ. 19 (16/38 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 59% υπ. - 48% άριστες), Φερέλ 4 (1/7 επ., 3 μπλοκ), Παπάζογλου 2 (2/2 επ.), Γραμμενούδης Μιχελάκης, Αρτακιανός, Μπουτόπουλος (λ, 75% υπ. - 50% άριστες).

Κώστας Δεληκώστας (προπονητής ΠΑΟΚ): «Παίξαμε με τον καινούργιο πασαδόρο ο οποίος μέχρι τώρα έχει κάνει τρεις προπονήσεις με την ομάδα. Είναι έμπειρος και τα χαρακτηριστικά του είναι διαφορετικά από αυτά του πασαδόρου που είχαμε, φαίνεται πως μας ταιριάζει σε άλλα κομμάτια του παιχνιδιού. Είναι καλός παίκτης και θα μας βοηθήσει. Σήμερα, δεν ήμασταν καλοί στο σέρβις στο πρώτο σετ, μετά νομίζω ισορροπήσαμε, σίγουρα θέλουμε δουλειά. Φάνηκε η δουλειά που κάνουμε στο μπλοκ-άμυνα κατά διαστήματα, ειδικά στο τρίτο σετ. Περιμένουμε περισσότερα όταν δεθεί ο νέος πασαδόρος με τους υπόλοιπους παίκτες. και περιμένω από τον Μπατατζίμ, ο οποίος την τελευταία εβδομάδα κάνει κανονικά προπόνηση».

Γιώργος Παπαλεξίου (αθλητής ΠΑΟΚ): «Παίξαμε το δεύτερο φιλικό παιχνίδι κόντρα στον Φίλιππο Βέροιας. Εμφανέστατα ήμασταν πολύ καλύτεροι σε όλους τους τομείς σήμερα, απ' ότι στο πρώτο παιχνίδι που δώσαμε στην Βέροια. Αρχίζουμε και βρίσκουμε ρυθμό και με τον καιρό η ομάδα θα πάρει «τα πάνω της» και θα ξεκινήσει να παίζει όπως πρέπει να παίζει».