04-10-2013

Ο ΠΑΟΚ 3-1 τον Άρη στο ντέρμπι της Μίκρας

Την καλύτερη εκκίνηση για τη φετινή αγωνιστική περίοδο έκανε ο ΠΑΟΚ κερδίζοντας με 3-1 (25-19, 23-25, 18-25, 23-25)τον Άρη μέσα στην έδρα του στο τοπικό ντέρμπι της Θεσσαλονίκης για την πρεμιέρα του Α Ομίλου του League Cup.

Ο Αντρέι Κράβαρικ στο επίσημο ντεμπούτο του στο πάγκο του Άρη στερήθηκε τις υπηρεσίες του Γιάννη Κυριακίδη που δεν ξεπέρασε τις ενοχλήσεις που τον ταλαιπωρούν ενώ ο Στέλιος Καζάζης παρέταξε την ομάδα με τον Στίγγα αντί του Παντακίδη. Στις ιδιαιτερότητες του παιχνιδιού η ανταλλαγή διαγώνιων με τον πρώην ασπρόμαυρο Αρμενάκη να παίζει στον Άρη και τον πρώην κίτρινο Τζελάτη να παίζει στον ΠΑΟΚ. Σε γνωστά λημέρια βρέθηκε και ο Μπαμπαλιούτας ο οποίος πέρυσι αγωνίζονταν στον Άρη. Μάλιστα λίγο πριν την έναρξη του αγώνα ο λίμπερο του ΠΑΟΚ κέρασε τους συμπαίκτες του για τα γενέθλια του.

Μόνο ντέρμπι δεν θύμισε το ξεκίνημα του αγώνα με τον Άρη να μπαίνει φουριόζος στο παρκέ εκμεταλλευόμενος στο έπακρο την προστασία της έδρας του. Με όπλο το σερβίς οι κίτρινοι χάλασαν την υποδοχή του ΠΑΟΚ , που μπήκε πολύ νωθρά στο παιχνίδι κάνοντας κυρίως αναγνωριστικές κινήσεις.

Οι κίτρινοι με καλό σερβίς και υπεροχή προηγήθηκαν με 5-1. Με τον Μίλκοφ να δίνει ανάσες οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 8-5. Ο Άρης διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα μέχρι και το 16-10. Με τους παίκτες του Στέλιου Καζάζη να μην είναι συγκεντρωμένοι και να κάνουν εύκολα το λάθος ο Άρης έλεγχε το ματς για το 21-15. Οι ασπρόμαυροι μείωσαν σε 21-17 αλλά με δύο συνεχόμενες επιθέσεις του Αρμενάκη ο Άρης διαμόρφωσε το 23-17. Ο Ρόλιτς διαμόρφωσε το 25-19 και έκανε το 1-0.

H εικόνα του αγώνα άλλαξε τελείως στο δεύτερο σετ με τον ΠΑΟΚ να ανεβάζει στροφές και το ματς να θυμίζει ντέρμπι από τα παλιά. Μάλιστα οι ασπρόμαυροι με επίθεση του Μίλκοφ έφθασαν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ προηγούμενοι με 6-8. Με τον Παντακίδη να έχει μπει αλλαγή στο ματς η εικόνα του ΠΑΟΚ βελτιώθηκε χωρίς ωστόσο να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ με τους γηπεδούχους να φέρνουν το σετ στα ίσια στο 13-13. Το σκορ πήγαινε πόντο πόντο μέχρι το 15-15. Με τους κίτρινους να παίζουν καλή άμυνα και τον Αρμενάκη αποτελεσματικό στην επίθεση ο Άρης προηγήθηκε με 19-18. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 20-20 και προηγήθηκε με 21-22. Ο Ντάμποβιτς έχασε το σερβίς για το 22-22 αλλά ο Αρμενάκης έχασε την επίθεση για το 22-23. Ο Παπαδημητρίου ισοφάρισε σε 23-23 αλλά ο Μίλκοφ έφερε τον ΠΑΟΚ σε σετ μπολ στο 23-24. Το τελικό 23-25 διαμορφώθηκε μετά από λάθος επίθεση του Παπαδημητρίου.

Με τον αέρα της κατάκτησης του δεύτερου σετ οι ασπρόμαυροι ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν 0-3. Με τον Τζελάτη να πυροβολεί από τη γραμμή του σερβίς και να παίρνει δύο σερί άσους ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 1-6. Ο Γάτσης πέρασε στη θέση του Ντίνα και ο Στίγγας στη θέση του Χαραλαμπίδη. Σταδιακά και βγάζοντας εκπληκτικές άμυνες οι κίτρινοι ροκάνισαν τη διαφορά μειώνοντας σε 11-12. Με τους Τζελάτη και Παντακίδη να έχουν ανεβάσει την απόδοση τους οι ασπρόμαυροι ξέφυγαν με 13-16 και 14-17. Ο

Κράβαρικ πέρασε τους Ναζίρη , Ίλιτς στη θέση των Χαριτωνίδη , Αρμενάκη αλλά με τον ΠΑΟΚ να έχει βρει ρυθμό ο ΠΑΟΚ κρατούσε το προβάδισμα μέχρι το 15-20. Με το μπλοκ της ασπρόμαυρης ομάδας να έχει ανέβει βελτιωθεί αισθητά ο Τζελάτης διαμόρφωσε το 18-25 για το 1-2. Ο Άρης μπήκε στο παρκέ αποφασισμένος να γυρίσει το παιχνίδι και προηγήθηκε 3-0 με μπλοκ πάνω στον Ποτότσνικ με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 6-5 και να ισοφαρίζει σε 7-7 με τον Μίλκοφ. Από εκείνο το σημείο και μετά οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ 11-11, 14-14. Με το ρυθμό του αγώνα να έχει πέσει οι ασπρόμαυροι προηγήθηκαν 14-16 και 19-21. Ο Άρης μείωσε με τον Παπαδημητρίου σε 23-24 αλλά ο Μίλκοφ έβαλε τη σφραγίδα του στο σετ.