01-11-2020

Με Στερν και Μπράουν νίκησε 3-0 Μίλωνα και κορονοϊό

Mε πρωταγωνιστές τους Αντρέ Μπράουν και Ζίγκα Στερν ο Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ νίκησε στη Νέα Σμύρνη το Μίλωνα με 3-0 σετ και πήρε το δεύτερο τρίποντο σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα της Volley League.

Ο αγώνας έγινε με καθυστέρηση 18 ωρών λόγω του κρούσματος κορονοϊού που καταγράφηκε στην ομάδα του Μίλωνα. Η αναβολή δεν επηρέασε τους συριανούς που με πολύ καλή εμφάνιση και υπεροχή σε σερβίς και μπλοκ νίκησε άνετα την ομάδα της Νέας Σμύρνης η οποία δεν είχε στη σύνθεση της τον Ανδρέα Ανδρεάδη και τον Γιώργο Κανελλόπουλου αλλά αγωνίστηκε κανονικά ο Τέιλορ Χαντ καθώς ήταν αρνητικός σε δύο τεστ covid-19.

Πρώτος σκόρερ του Φοίνικα ήταν ο Στερν με 18 πόντους σηκώνοντας και το βάρος της υποδοχής, ενώ χωρίς αντίπαλο έπαιζε στο φιλέ ο Μπράουν. Βασικός ακραίος στη θέση του Θανάση Πρωτοψάλτη αγωνίστηκε ο Θανάσης Κωστόπουλος. Ο Φοίνικας και στα τρία σετ είχε από την αρχή απόσταση ασφαλείας και δεν επέτρεψε στο Μίλωνα να πλησιάσει στο σκορ.

Στο 1ο σετ ο Φοίνικας προηγήθηκε 8-3 και μέχρι το 19-14 κράτησε το +5. Εκεί οι επιθέσεις του Στερν έκαναν τη διαφορά, ενώ το σετ τελείωσε με σερί 3-0 από το σερβίς του Μπράουν.

Στο 2ο σετ και μετά το 6-6 τα διαδοχικά λάθη των γηπεδούχων έδωσαν προβάδισμα στο Φοίνικα με 12-8. Ο Στερν με τον Μπράουν έπαιζαν χωρίς αντίπαλο και εκτόξευσαν τη διαφορά στο 22-14. Το σετ έκλεισε με άσσο του Κωστόπουλου και τρία διαδοχικά λάθη των γηπεδούχων.

Ο Μίλων μπήκε καλύτερα στο 3ο σετ και με άσσο του Βελίτσκοβιτς προηγήθηκε 11-9 και για τελευταία φορά 13-12. Εκεί ο Φοίνικας πάτησε γκάζι με τον Στερν και με δύο μίνι σερί 3-0 και 4-0 προηγήθηκε 19-15. Ο Χανδρινός με επίθεση και άσσο μείωσε 19-23 αλλά με δύο επιθέσεις Κωστόπουλου και Στερν τελείωσε ο αγώνας.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Μυλωνάκης, Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Αλεβετσοβίτης, Γεωργιάδης Στ., Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

1ο σετ: 3-8, 11-16, 15-21, 17-25

2ο σετ: 6-8, 12-16, 14-21, 15-25

3ο σετ: 8-5, 13-16, 16-21, 19-25

*Οι πόντοι του Μίλωνα προήλθαν από 3 άσσους, 24 επιθέσεις, 1 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν από 9 άσσους, 41 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (17-25, 15-25, 19-25) σε 72'

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χανδρινός Σπ. 5 (4/15 επ., 1 άσσος, 62% υπ. - 31% άριστες), Μάζιαρτζ 4 (4/11 επ.), Χαντ 8 (8/25 επ.), Δρογκάρης, Βελίσκοβιτς 7 (6/15 επ., 1 άσσος, 53% υπ. - 24% άριστες), Παπαδάκης 1 (1/2 επ.) / Δαρίδης (λ, 70% υπ. - 30% άριστες), Μαντέκας 2 (0/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 25% άριστες), Χανδρινός Α., Λάππας 1 (1/2 επ.).

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Γιάννης Ορφανός): Μπράουν 14 (9/16 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ράιτς 12 (10/19 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 6 (4/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ράντκε 3 (3/3 επ.), Στερν 18 (12/21 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 43% υπ. - 14% άριστες), Κωστόπουλος 6 (3/9 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 68% υπ. - 44% άριστες) / Γκαράς (λ, 67% υπ. - 50% άριστες), Καρασαββίδης (λ, 80% υπ. - 40% άριστες), Λινάρδος.

Ο προπονητής του Μίλωνα Σάκης Ψάρρας δήλωσε: «Δεν ήταν δυνατόν να γίνουν πολλά σήμερα. Παρότι δεν περίμενα πολλά πράγματα για το αποτέλεσμα, ήθελα κάτι καλύτερο από τους παίκτες μου και τους το είπα κιόλας μετά τον αγώνα. Είχαμε αντίπαλο και τον Φοίνικα και τον κορονοϊό. Μακάρι να συνεχιστεί το πρωτάθλημα. Μέσα από τα προβλήματα θα βγούμε πιο δυνατοί».

Ο κεντρικός του Μίλωνα Γιάννης Παπαδάκης είπε: «Μας αφήνει ικανοποίηση η προσπάθεια. Μέσα από πολλά προβλήματα παλέψαμε για το καλύτερο και αυτό φάνηκε στο γήπεδο. Οι παλιοί μας δίνουν το παράδειγμα και μας καθοδηγούν.

Ο προπονητής του Φοίνικα Γιάννης Ορφανός: «Πρέπει να είμαστε έτοιμοι να αντιμετωπίζουμε δυσκολίες και αναβολές. Μετά το Λιγκ Καπ ζήτησα από τους παίκτες μου να μην χαλαρώνουν καθόλου και πως κάθε αγώνας είναι τελικός. Τα κρούσματα αυξάνονται πολύ, ξέρουμε πως μπορεί να επηρεαστούμε κάποια στιγμή για αυτό και θέλω ετοιμοπόλεμους όλους τους αθλητές του ρόστερ. Ακόμα έχουμε περιθώρια βελτίωσης, θέλω να μην υπάρχει χαλάρωση σε κανένα σημείο του παιχνιδιού. Ο Πρωτοψάλτης δεν αγωνίστηκε γιατί ήθελα να προετοιμαστεί και ο Κωστόπουλος ώστε να είμαστε όλοι ετοιμοπόλεμοι».

Ο Βασίλης Κωστόπουλος δήλωσε: «Σε κάθε ματς μπαίνουμε σα να είναι τελικός. Ετσι θέλουμε να μπούμε σε όλα τα ματς μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος και αυτό κάναμε και σήμερα. Ο αγώνας με το Μίλωνα στο Λιγκ Καπ μας βοήθησε να δούμε καλύτερα τα πράγματα και να αντιμετωπίζουμε τους αγώνες χωρίς να χαλαρώνουμε. Οι δυσκολίες που προκύπτουν λόγω του κορονοϊού χρειάζονται καλή διαχείριση».