04-10-2013

Ο Γ.Σ.Λαμία «διπλό» στο Βραχάτι επί του Παμβοχαϊκού

Ο Γ.Σ.Λαμία νίκησε στο Βραχάτι τον γηπεδούχο Παμβοχαϊκό με 3-1 σετ και μπήκε δυναμικά στον 3ο όμιλο του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» που διεξάγεται στο γυμναστήριο «Γ.Τριαντάφυλλος» του Δήμου Βέλου Βόχας.
 Παρουσία περίπου 150 φιλάθλων του, ο Παμβοχαϊκός μπήκε δυνατά στο ματς και πήρε με καλή απόδοση το 1ο σετ, όμως, στη συνέχεια πλήρωσε τα λάθη του και ο Γ.Σ.Λαμία δεν τον... συγχώρεσε. Στα τελευταία και κρίσιμα κομμάτια των τριών υπολοίπων σετ η Λαμία εμφανίστηκε αποφασιστική και πιο ψύχραιμη και πήρε το τρίποντο με πρωταγωνιστές τους Πέτι και Όλιεμαν, οι οποίοι τελείωσαν κρίσιμες επιθέσεις πήρε τη νίκη.

Το πρώτο σετ κύλησε ιδανικά για την ομάδα του Βραχατίου, καθώς είχε καλό ρυθμό και χάρη σε υποδοχή, μπλοκ και κόντρα επίθεση, έφτασε σχετικά εύκολα με 25-19. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν γρήγορα σημάδια βελτίωσης στο 2ο σετ, βελτιώθηκαν σε μπλοκ και επίθεση και ξέφυγαν με 12-16. Με την είσοδο των Δρογκάρη, Ασπιώτη, ο οποίος μαζί με τον Κουζούνη πήραν από δύο σημαντικούς πόντους, ο Παμβοχαϊκός πήρε ξανά κεφάλι με 17-16, όμως, στη συνέχεια έπαθε μπλακ άουτ. Πιο ψύχραιμη η Λαμία, εκμεταλλεύθηκε τα λάθη του αντιπάλου της, πέρασε με 20-22 και με το 21-25, ισοφάρισε το ματς.

Στα δύο τελευταία σετ, τα πάντα κρίθηκαν στο τέλος. Στο 20-23 του 3ου σετ, ο διαιτητής καταλόγισε διπλή μπαλιά στον Ασπιώτη, σε μια φάση που προκάλεσε τις διαμαρτυρίες από τους Βραχατιώτες, για να κλείσει το σετ με 21-25.

Στο 4ο σετ, δύο λάθη του Παμβοχαϊκού έφεραν τη Λαμία στο +2 (19-21) και με ένα μπλοκ του Ριζόπουλου έγινε το 20-23. Δύο μπλοκ του Τζουστινιάνο έκαναν το 23-23, για να υπογράψει στο τέλος το ματς ο Πέτι, που με δύο επιθέσεις έκανε το 23-25. Ο Παμβοχαϊκός αν και ήταν καλύτερος σε όλους τους τομείς της στατιστικής, έκανε συντριπτικά περισσότερα λάθη από τη Λαμία που νίκησε δίκαια.