05-10-2013

Ο Ολυμπιακός χωρίς Γιορντάνοφ 3-0 τον Παναθηναϊκό

Ο Ολυμπιακός παρότι αγωνίστηκε χωρίς τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ ο οποίος έπαθε τράβηγμα στη γάμπα στην προπόνηση της Παρασκευής, νίκησε τον Παναθηναϊκό 3-0 σετ στον πρώτο αγώνα του 2ου ομίλου του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» που έγινε στο κλειστό γυμναστήριο του Ρέντη παρουσία 400 φίλων των γηπεδούχων. Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος σε όλους τους τομείς και με διαγώνιο τον Σωτηρίου πήρε τη νίκη απέναντι στους «πράσινους» που έδειξαν καλά στοιχεία σε μπλοκ – άμυνα αλλά δεν είχαν ρυθμό και δεν πίεσαν στο σερβίς.

Η διαφορά των δύο ομάδων αποτυπώθηκε στο σκορ, ενώ ο Παναθηναϊκός πίεσε μόνο στα δύο πρώτα σετ. Στο 1ο σετ το 20-14 για τον Ολυμπιακό ήρθε μετά από υπεροχή στην επίθεση και το μπλοκ με τους Καλντέιρα, Χριστοφιδέλη να έχουν μεγάλα κέφια. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 22-19 αλλά οι «ερυθρόλευκοι» με σερί 3-0 τελείωσαν το σετ 25-19.

Στο 2ο σετ όταν από το 21-18 ισοφάρισε 21-21 με δύο επιθέσεις από Καρπίδη, Μπέλο και ένα λάθος του Χριστοφιδέλη. Στο 22-22 ο Χριστοφιδέλης έδειξε την εμπειρία του και έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά (23-22) και το σετ κρίθηκε με δύο λάθη από Μπέλο και Καριπίδη. Στο 3ο σετ ο Λάιος έδωσε περισσότερο χρόνο σε Λιόντα, Μανιόπουλο, η υποδοχή του Παναθηναϊκού δεν άντεξε και ο Ολυμπιακός οικοδόμησε από την αρχή μεγάλη διαφορά.