27-01-2021

Ιστορική νίκη για τον Φίλιππο Βέροιας επί του ΟΦΗ με 3-2 σετ

Την πρώτη του νίκη στην ιστορία της Volley League και μάλιστα εκτός έδρας πανηγυρίζει ο Φίλιππος Βέροιας μετά από αναμέτρηση δύο ωρών που έγινε στο γυμναστήριο του Λίντο στο Ηράκλειο της Κρήτης για την 5η αγωνιστική.

Με εξαιρετική εμφάνιση μετά το 3ο σετ και με κορυφαίους τους Μπίσετ, Προύσαλη, Γάτση και Γιώργο Τζιουμάκα ο Φίλιππος πήρε τη νίκη με 3-2 και έβαλε στο ενεργητικό του τους πρώτους δύο βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Ο ΟΦΗ παρότι προηγήθηκε 1-0 σετ δεν είχε διάρκεια, έκανε λάθη στην υποδοχή και δεν ήταν αποτελεσματικός στην κόντρα επίθεση. Παρά την ήττα η ομάδα της Κρήτης έβαλε στο ενεργητικό της τον πρώτο της βαθμό και η συνέχεια του πρωταθλήματο αναμένεται να είναι συγκλονιστική για όλες τις θέσεις.

Ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά στον αγώνα και έδειξε πολύ διαβασμένος. Με μπροστάρη τον Χαντ πήρε προβάδισμα 10-5. Ο Φίλιππος ισορρόπησε την υποδοχή του και μαζί και τον αγώνα. Με τον άσσο του Ντράγκο το σκορ έγινε 16-10 και εκεί κρίθηκε το σετ. Ο Ρουμελιωτάκης με νό άσσο αύξησε τη διαφορά στο 20-12 και ο Μαρκς έκανε το 21-12. Το σετ έκλεισε ο Ντράγκο με επίθεση κάνοντας το 25-15 και το 1-0 σετ.

Στο 2ο σετ η εικόνα του αγώνα άλλαξε, ο Φίλιππος απάντησε με αλλαγή περιστροφής και ο Μπίσετ έδωσε προβάδισμα 6-3. Ο ΟΦΗ ισοφάρισε 9-9 με το λάθος του Στουτζίνσκι. Το σερβίς του Τζιουμάκα έφερε 3 σερί άσσους για τον Φίλππο και μαζί με τους πόντους του Μπίσετ ο Φίλιππος έκανε σερί 5-0 για το 10-15. Τη σκυτάλη πήρε ο Γάτσης που με δύο μπλοκ και μία επίθεση έδωσε προβάδισμα 19-12 για τον Φίλιππο. Ο Στουντζίνσκι με επίθεση έκανε το 25-17 και το 1-1 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 3ο σετ με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στο σκορ. Ο Γαλιώτος με άσσο έκανε το 17-17 για τον ΟΦΗ. Ο Τζιουμάκας και ο Γάτσης έκαναν τη διαφορά πάνω στο φιλέ και έδωσαν προβάδισμα 21-18 για τον Φίλιππο. Το σετ έκλεισε με 25-19 χάρις το μπλοκ του Μπίσετ κάνοντας το σκορ 2-1 σετ.

Η απάντηση του ΟΦΗ ήρθε στο 4ο σετ που θύμισε έντονα το 1ο σετ. Με τρία διαδοχικά μπλοκ από Ρουμελιωτάκη, Μαρκς και Καρατζά ο ΟΦΗ ξέφυγε 9-5. Ο Φίλιππος ροκάνισε τη διαφορά και ισοφάρισε 18-18. Ο Χαντ και ο Ρουμελιωτάκης έδωσαν προβάδισμα 21-19 και το σετ έληξε 25-22 με επίθεση του Μαρκς.

Στο 5ο σετ ο Μπίσετ έδωσε ρεσιτάλ με τρεις διαδοχικούς πόντους κάνοντας το 5-2 για τον Φίλιππο. Οι γηπεδούχοι έκαναν λάη και με την επίθεση του Στουντζίνσκι και τον Γάτση η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 12-7 και ο αγώνας έκλεισε με δύο πόντους του Γάτση από επίθεση και άσσο.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Αγγελίδης, Παρατηρητής: Κοκοτσάκης, Επόπτες: Κόκκας, Κανδηλιεράκης, Γραμματεία: Πακιουφάκη.

1ο σετ: 8-5, 16-10, 21-12, 25-15

2ο σετ: 4-8, 11-16, 13-21, 17-25

3ο σετ: 8-4, 14-16, 18-21, 19-25

4ο σετ: 8-5, 16-15, 21-19, 25-22

5ο σετ: 2-5, 6-10, 7-12, 8-15

*Οι πόντοι του Ο.Φ.Η. προήλθαν από 6 άσσους, 54 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Φίλιππου Βέροιας προήλθαν από 7 άσσους, 54 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-15, 17-25, 19-25, 25-22, 08-15) σε 106'

Ο.Φ.Η. (Άκης Φλαούνας): Ντράγκο 4 (1/8 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χαντ 13 (12/26 επ., 1 μπλοκ, 54% υπ. - 11% άριστες), Μαρκς 26 (23/48 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 14 (10/20 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 67% υπ. - 29% άριστες), Γαλιώτος 6 (4/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καρατζάς 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ) / Βελούδης (λ, 56% υπ. - 26% άριστες), Μονιάκης, Χαραλαμπίδης, Τάλερ, Φραγκιαδάκης 1 (1/1 επ.), Μανωλάκης.

Α.Π.Σ. ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Μπίσετ 19 (16/27 επ., 3 μπλοκ, 46% υπ. - 11% άριστες), Προύσαλης 2 (2 μπλοκ), Γάτσης 16 (10/14 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Τζιουμάκας 20 (15/34 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Στουντζίνσκι 13 (11/26 επ., 2 άσσοι, 83% υπ. - 42% άριστες), Φερέλ 5 (2/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 83% υπ. - 25% άριστες), Μπουτόπουλος, Γραμμενούδης, Μιχελάκης, Βερβεσιώτης.

Ο προπονητής του ΟΦΗ Ακης Φλαούνας δήλωσε: «Hταν ένα ντέρμπι με όλα τα χαρακτηριστικά του. Δυστυχώς δεν καταφέραμε να πάρουμε αυτά που θέλουμε. Η Βέροια, έδειξε μεγαλύτερη ψυχραιμία. Πρέπει να παίξουμε καλύτερα στο μπλόκ-άμυνα. Η μεγαλύτερη απειλή της Βέροιας ήταν απο το κέντρο. Συν την παρουσία του Προύσαλη που είναι βαρόμετρο για την ομάδα. Τώρα ακολουθεί ένα ακόμη ντέρμπι για μας με τον Μίλωνα».

Ο ακραίος του ΟΦΗ Γιάννης Ρουμελιωτάκης είπε: «Θέλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια στην ομάδα μου και στον Φίλιππο για το πολύ ωραίο παιχνίδι. Εγινε ένα πολύ δυνατό ματς και ο αθλητές βρίσκουν σιγά-σιγά τα πατήματα τους. Κρίθηκε στις λεπτομέρειες και σε κάποιες φάσεις που δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι. Συνεχίζουμε την προσπάθεια μας και σε λίγο θα γινόμαστε όλο και καλύτεροι».

Ο προπονητής του Φιλίππου Βέροιας Σωκράτης Τζιουμάκας δήλωσε: «Αν εξαιρέσουμε το πρώτο σετ που δεν προλάβαμε να μπούμε. Λίγο η κούραση, λίγο το ταξίδι μας επηρέασαν. Ο ΟΦΗ μας αιφνιδίασε. Απο εκεί και πέρα παίξαμε πολύ καλά. Κάναμε δυο φανταστικά τεστ, στο τέταρτο κάναμε κάποια λάθη και πήγαμε στο ται-μπρέικ όπου το πήραμε. Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος. Κάναμε την πρώτη μας νίκη στην Volley League και έχουμε και συνέχεια, καθώς τώρα αρχίζουν τα καλά παιχνίδια για μας».

Ο κεντρικός του Φιλίππου Βέροιας Τάσος Γάτσης είπε: «Συγχαρητήρια στην ομάδα μου που πέτυχε την πρώτη της νίκη στην κατηγορία. Και στον ΟΦΗ  ήταν ένα δύσκολος αντίπαλος. Παρά τις δύσκολες συνθήκες του ταξιδιού, τα καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη. Τώρα έχουμε την Κηφισιά και θα προσπαθήσουμε να πάρουμε τη νίκη και εκεί».