31-01-2021

Με σούπερ Μιχαήλοβιτς, Στιβαχτή ο Ολυμπιακός νίκησε 3-0 τον ΠΑΟΚ και έπιασε κορυφή

Με τον πλέον ιδανικό τρόπο ολοκληρώθηκε η 6η αγωνιστική της Volley League για τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» πήρα το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ με 3-0 σετ και σε συνδυασμό με την ήττα του Παναθηναϊκού έμειναν μόνοι πρώτοι στην κορυφή της βαθμολογίας, ωστόσο ο Φοίνικας ΟΝΕΧ έχει έναν αγώνα λιγότερο.

Κορυφαίος του Ολυμπιακού ήταν ο Νικολά Μιχαήλοβιτς, ενώ κορυφαία απόδοση είχε και ο Κώστας Στιβαχτής. Ο Ολυμπιακός άντεξε την πίεση στο 1ο σετ και παρότι βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο με 25-24, 26-25, 27-26 κατάφερε να πάρει το σετ με 29-27 χάρις την επίθεση του Εγκλεσκλανς και δύο άσσους από τον Φρομ πάνω στον Σωτηρίου.

Μετά την κατάκτηση του 1ου σετ ο Ολυμπιακός απέκτησε αυτοπεποίθηση και μεγαλύτερη ταχύτητα, πίεσε στο σερβίς και στο μπλοκ και είχε πολλές λύσεις στην επίθεση.

Αντίθετα, ο ΠΑΟΚ μετά την απώλεια του 1ου σετ έβγαλε απογοήτευση, ενώ στο 10-18 του σετ έγινε αλλαγή ο νέος Γάλλος πασαδόρος Ζουλιέν Πριγέν ο οποίος σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις έπαθε τράβηγμα στη γάμπα. Mάλιστα επέστρεψε στο 3ο σετ αλλά στο 1-2 αντικαταστάθηκε για δεύτερη και τελευταία φορά και τη θέση του πήρε ο Κομητούδης.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στον αγώνα και έδειξε τη δυναμική του όταν προηγήθηκε 12-7 μετά από σερί 3-0 χάρις το σερβίς του Ζουλιέν Πριγέν και τις επιθέσεις από Εβάντρο, Αγκάνιτς. Ο Ολυμπιακός παρά το -5 σταδιακά ισορρόπησε τον αγώνα με τον Φρομ, τον Εγκλεσκαλνς και τον Μιγιαΐλοβιτς και ισοφάρισε 16-16. Ακολούθησαν σκληρές μάχες πόντο πόντο και ο Ολυμπιακός έφτασε στο 24-23 με τον Εγκλεσκαλνς. Ο Βαν ντε Ντρις με δύο πόντους πέρασε μπροστά τον ΠΑΟΚ 25-24, αλλά ο Ζουλιέν Πριγέν ισοφάρισε 25-25. Ο Βαν ντε Ντρις και ο Εβάντρο ο ΠΑΟΚ πέρασε δύο φορές μπροστά με 26-25 και 27-26 αλλά ο Μιγιαΐλοβιτς ισοφάρισε (27-27) και ο Φρομ με δύο άσσους έδωσε το σετ στον Ολυμπιακό.

Ο Ολυμπιακός με ελάχιστα λάθη προηγήθηκε 6-2 και με φοβερή ισχύ στην επίθεση εκτόξευσε τη διαφορά στο +8 (18-10). Ηταν φανερό πως ο ΠΑΟΚ είχε χάσει το ρυθμό του, ο Ολυμπιακός δεν χαλάρωσε και με μπλοκ του Φρομ έκλεισε εντυπωσιακά το σετ 25-18 για το 2-0.

Ο ΠΑΟΚ έδωσε τα... ρέστα του για την ανατροπή στο 3ο σετ όταν με κορυφαίο τον Εβάντρο κρατήθηκε στο ματς στα ίσια και με τον άσσο του Τακουρίδη προηγήθηκε 12-11 αλλά και 14-12 μετά το λάθος του Εγκλεσκαλνς. Ο Ολυμπιακός όμως με το λάθος του Σωτηρίου και την επίθεση του Μιγιαΐλοβιτς ισοφάρισε 14-14, ενώ λίγο αργότερο με νέο ξέσπασμα του Σέρβου (άσσος και επθέση) ξέφυγε 18-16. Ο ΠΑΟΚ μείωσε στο 18-20 και εκεί τελείωσε ο αγώνας καθώς ο Όκολιτς με επίθεση αλλά και το σερβίς του Εγκλεσκαλνς έκανε σερί 5-0 και τελείωσε ο αγώνας 25-18.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Παπαδογούλας, Παρατηρητής: Καραμπαλάσης, Επόπτες: Σταυρίδης, Λούμσι, Γραμματεία: Κουμπλή.

1ο σετ: 8-5, 16-13, 20-21, 27-29

2ο σετ: 4-8, 10-16, 13-21, 18-25

3ο σετ: 6-8, 16-15, 18-21, 18-25

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 3 άσσους, 40 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 55 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 12 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (27-29, 18-25, 18-25) σε 93'

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Πιγιέν 1 (1 άσσος), Άγκανιτς 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Σωτηρίου 10 (8/21 επ., 2 μπλοκ, 38% υπ. - 38% άριστες), Τακουρίδης 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Εβάντρο 16 (15/27 επ., 1 άσσος, 43% υπ. - 27% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 14 (12/40 επ., 2 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 40% υπ. - 40% άριστες), Παπαλεξίου 2 (2/3 επ.), Κομητούδης, Κανέλλος, Μπούτος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 14 (10/27 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 40% υπ. - 24% άριστες), Στιβαχτής 1 (1/1 επ.), Μιγιαήλοβιτς 19 (17/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 33% υπ. - 17% άριστες), Έγκλεσκανς 22 (19/38 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Βουλκίδης, Όκολιτς 9 (8/11 επ., 1 μπλοΚ0 / Ζήσης (λ, 79% υπ. - 43% άριστες), Χαραλαμπίδης 2 (2 μπλοκ), Κασαμπαλής.

Ο Βραζιλιάνος ακραίος του ΠΑΟΚ Εβάντρο Ντε Σόουζα είπε: «Είμαι χαρούμενος που ήρθα στον ΠΑΟΚ. Δυστυχώς χάσαμε το παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός μας δυσκόλεψε στο σερβίς και δεν είχαμε καλή υποδοχή. Πρέπει να βελτιωθούμε. Θα συναντήσουμε πάλι τον Ολυμπιακό και πρέπει να είμαστε έτοιμοι να τους αντιμετωπίσουμε».

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης τόνισε: «Ήταν μια νίκη που την χρειαζόμασταν γιατί νομίζω δουλεύουμε πολύ καλά και είχαμε ανάγκη από μια τέτοια νίκη. Νομίζω ήρθε στο καλύτερο σημείο. Αυτό θα μας δώσει αυτοπεποίθηση γιατί προσπαθούμε να το χτίσουμε, γιατί μετά την ήττα από τη Σύρο, ταρακουνηθήκαμε και χάσαμε λίγο την αυτοπεποίθηση που είχαμε σαν ομάδα. Ήρθε μια καθαρή νίκη μέσα στην έδρα του ΠΑΟΚ, αυτό είναι πολύ σημαντικό για εμάς. Σίγουρα ο ΠΑΟΚ δεν έχει συνοχή με τις αλλαγές που έχουν γίνει, αλλά πιστεύω ότι θα βελτιωθεί στην πορεία. Από κει και πέρα εμείς κοιτάμε μόνο τη δική μας ομάδα. Πήραμε μια άξια νίκη και καθαρή και είμαι πολύ ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παιδιών. Σημείο κλειδί ήταν το 1ο σετ, είχαμε πει ότι σήμερα ο ΠΑΟΚ θα μπει και θα προσπαθήσει στο μέγιστο. Εκεί αντιδράσαμε, κάναμε καλό σερβίς, παίξαμε καλά στο μπλοκ άμυνα και πήραμε το πρώτο σετ που ήταν πολύ καθοριστικό. Επειδή είναι πολύ κοντινά τα παιχνίδια δεν προλαβαίνουμε να σκεφτούμε, τελειώνει σήμερα αυτό με τον ΠΑΟΚ και ξεκινάμε την προετοιμασία για το επόμενο παιχνίδι. Λίγες ώρες να ξεκουραστούν τα παιδιά και από αύριο κανονικά για το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό».

Ο πασαδόρος του Ολυμπιακού Κώστας Στιβαχτής δήλωσε: «Το παιχνίδι είχε πολύ μεγάλο βάρος στο πρώτο σετ που πήγαινε πόντο πόντο. Ξέραμε ότι τις περισσότερες επιθέσεις στον ΠΑΟΚ τις παίρνει ο διαγώνιος του και θέλαμε να τον περιορίσουμε. Παιξαμε περισσότερο ως ομάδα σήμερα, κάτι που μας έλειπε. Ελπιζω αυτό που κάναμε σήμερα και τον ρυθμό που βρίσκουμε να έχει και συνέχεια απέναντι στον Παναθηναϊκό».