05-10-2013

Ο Άρης 3-2 τον Εθνικό που δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή

Σούπερ ντέρμπι στη Μίκρα με τον Άρη να κερδίζει τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης 3-2 σετ για τον 1ο όμιλο του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς». Οι κιτρινόμαυροι έκαναν τα εύκολα δύσκολα καθώς προηγήθηκε 2-0 σετ αλλά χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να πάρει την πρώτη επίσημη φετινή νίκη.
Η ομάδα του Αντρέι Κράβαρικ εκτός από τον Εθνικό, κέρδισε και το Γιάννη Κυριακίδη, καθώς ο έμπειρος παίκτης, όσο αγωνίστηκε, έδειξε ότι με την παρουσία του «γεμίζει» το ρόστερ της ομάδας.

Χέρι – χέρι οι δύο ομάδες μπήκαν στο πρώτο σετ ο Άρης κατάφερε όμως να πάρει για πρώτη φορά προβάδισμα δύο πόντων στο 11-9, το οποίο όχι μόνο διατήρησε αλλά και αύξησε κατά τη διάρκεια του σετ. Το 20-16 έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι τελικά «έκλεισαν» το σετ στο 25-19.

Οι… ασθένειες της αναμέτρησης με τον ΠΑΟΚ «χτύπησαν» στο δεύτερο σετ ευτυχώς χωρίς συνέπειες. Ο Εθνικός εκμεταλλευόμενος τα λάθη του Άρη πήρε το προβάδισμα(3-8) στην αρχή του σετ, το οποίο διατήρησε και κατά τη διάρκειά του (9-14 και 10-14). Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Γιάννης Κυριακίδης. Ο 32χρονος παίκτης πήρε την υπόθεση στα χέρια του και με σέρβις… βολίδα έφερε τον Άρη στο +2 (16-14). Το προβάδισμα αυτό δεν άφησαν σε καμία περίπτωση, στη συνέχεια του σετ, να το αμφισβητήσει η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη και όχι μόνο το διατήρησαν αλλά το αύξησαν κατά τη διάρκεια του (22-19) φτάνοντας στη συνέχεια εύκολα στο 25-20.

Προβάδισμα από την αρχή για τους φιλοξενούμενους στο τρίτο σετ το οποίο τελικά κατάφεραν να κατακτήσουν με 25-19. Καρμπόν σετ ήταν και το τέταρτο με τον Εθνικό να το κατακτάει με 25-14 και να οδηγεί την αναμέτρηση στο τάι μπρέικ.

Μάχη πόντο - πόντο έγινε στο πέμπτο σετ. Ο Άρης προηγήθηκε 6-3, ο Εθνικός ισοφάρισε 7-7, οι «κιτρινόμαυροι» ξαναπήραν προβάδισμα με 11-8, το οποίο και διατήρησαν μέχρι το τέλος, επικρατώντας με 15-12.

Πλέον ο Άρης στρέφει την προσοχή του στην αυριανή (06/10) αναμέτρηση με τη Νίκη Αιγινίου (21.00).

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Σιμίδης