14-02-2021

Ο Μίλωνας κακός δαίμονας του Παναθηναϊκού, τον νίκησε 3-1 με σούπερ Κανελλόπουλο

(2 votes)
Ιστορική νίκη επί του Παναθηναϊκού σημείωσε ο Μίλωνας για την 10η αγωνιστική της Volley League. Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα παρότι αγωνίζονταν χωρίς τον βασικό πασαδόρο της Γιώργο Δρογκάρη νίκησε με 3-1 τον περσινό πρωταθλητή Παναθηναϊκό έχοντας πρωταγωνιστή τον Γιώργο Κανελλόπουλο

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης προηγήθηκε 2-0 σετ και με αντεπίθεση στο 4ο σετ κατάφερε να πάρει το τρίποντο με το οποίο ανέβηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας έχοντας 8 βαθμούς. Αντίθετα ο Παναθηναϊκός έμεινε στους 20 βαθμούς και στο -5 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό έχοντας μάλιστα και έναν αγώνα περισσότερο. Υπενθυμίζεται πως ο Μίλωνας είχε κόψει βαθμό στον Παναθηναϊκό και στον Α΄γύρο.

Ο Μίλωνας έκανε την καλύτερη εμφάνιση της χρονιάς που άριστη τακτική στο σερβίς και στο μπλοκ αλλά και με επιθετική αιχμή τον Τέιλορ Χαντ. Αποκάλυψη ο 23χρονος πασαδόρος Γιώργος Κανελλόπουλος που διαχειρίστηκε τις διαθέσιμες λύσεις που είχε η ομάδα του στην επίθεση.

Ο Παναθηναϊκός ήταν νευρικός, με πολλά λάθη στην ανάπτυξη και στην τελική προσπάθεια.

Στο 1ο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε καλά με προβάδισμα 10-6, αλλά με το σερβίς του Λάππα ο Μίλωνας μείωσε τη διαφορά και με τους Χαντ, Μαζιαρζ και Χανδρινό ισοφάρισε 14-14. Οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι το 20-20 αλλά ο Χαντ με δύο επιθέσεις έδωσε πολύτιμο προβάδισμα 22-20 και τελικά ο Μίλωνας με τον Χανδρινό και το λάθος του Ανδρεόπουλου έκλεισε το σετ 25-22.

Στο 2ο σετ ο Μίλωνας πίστεψε στη σπουδαία νίκη. Με καλό σερβίς και ελεύθερο παιχνίδι προηγήθηκε ακόμα και με 18-11 ύστερα από τρία σερί 3-0 σε μπλοκ και κόντρα επιθέσεις. Ο Παναθηναϊκός δεν αντέδρασε και με ρεσιταλ του Χαντ το σετ έκλεισε 25-17.

Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε στο 3ο σετ. Παρότι ο Μίλωνας ήταν πάλι μπροστά 13-11 ο Παναθηναϊκός απάντησε με μπλοκ και με τον Γιάκομπσεν στο σερβίς και ισοφάρισε 14-14. Με σερί 4-0 προσπέρασε 18-14 και πήρε το σετ 25-20 με δύο λάθη των γηπεδούχων.

Όλοι πίστεψαν σε ανατροπή, αλλά ο Μίλωνας είχε διαφορετική άποψη. Ο Λαππας και ο Χανδρινός κράτησαν την υποδοχή του Μίλωνα και σταδιακά η ομάδα της Νέας Σμύρνης οικοδόμησε διαφορά +3 (13-10). Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε για τελευταία φορά ισοφαρίζοντας 18-18. Το χαμένο σερβίς του Ράπτη και το εξαιρετικό σερβίς του Κανελλόπουλου έφεραν σερί 5-0 για το 23-18. Μετά ανέλαβε ο Χαντ να τελείωσει το σετ και να ολοκληρώσει τον θρίαμβο του Μίλωνα.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Πρέντζας, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Κατσιάρας, Παπαγιαννόπουλος, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

Διακύμανση

1ο σετ: 4-8, 16-15, 21-20, 25-22

2ο σετ: 8-7, 16-11, 21-14, 25-17

3ο σετ: 8-4, 14-16, 17-21, 20-25

4ο σετ: 8-7, 16-13, 21-18, 25-20

*Οι πόντοι του Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων προήλθαν: 4 άσσοι, 45 επιθέσεις, 15 μπλοκ, 31 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού Α.Ο. προήλθαν: 4 άσσοι, 50 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-22, 25-17, 20-25, 25-20) σε 110΄

ΜΙΛΩΝ Α.Ο.Ν.Σ. (Σάκης Ψάρρας): Χανδρινός 12π. (7/30επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι, 69%υπ., 51%αρ.), Μαζιάρζ 10 (5/10επ., 5 μπλοκ), Χαντ 26 (22/56επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Δορδοκίδης 5 (2/3επ., 3 μπλοκ), Κανελόπουλος 1 (1/1επ.), Λάππαςς 10 (8/23επ., 53%υπ., 27%αρ.) / Δαρίδης (λ. - 76%υπ., 43%αρ.), Κάβουρας, Μαντέκας.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 13 (12/29ε., 1 μπλοκ, 77%υπ., 34%αρ.), Γιάκομπσεν 2 (1/2επ., 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 11 (5/19επ., 3 μπλοκ, 3 άσσοι), Ανδρεόπουλος Χαρ. 9 (8/22επ., 1 μπλοκ, 70%υπ., 45%αρ.), Ράπτης 17 (16/41επ., 1 ασσος), Πελεκούδας 7 (7/12επ.) / Στεφάνου (λ. - 83%υπ., 45%αρ.), Μάρκου 1 (1/2επ.), Πανταλέων.

Ο προπονητής του Μίλωνα Σάκης Ψάρρας δήλωσε: «Σε όλο το πρωτάθλημα παίζαμε καλά και ήμασταν ανταγωνιστικοί απέναντι σε κάθε αντίπαλο, όμως μας έλειπε η νίκη. Ξέραμε όμως ότι θα έρθει. Η σημερινή δεν είναι απλά μία νίκη. Είναι ένας θρίαμβος, ανα αναλογιστεί κανείς ότι έπαιζε ο Δαυίδ εναντίον του Γολιάθ. Νομίζω είναι η μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία του Μίλωνα γιατί επικράτησε του εν ενεργεία πρωταθλητή. Είναι μία νίκη της ομαδικότητας. Συγχαρητήρια σε όλους τους παίκτες μου για αυτόν τον θρίαμβο. Ήμασταν πολύ καλά διαβασμένοι, ξέραμε ακριβώς πως να αντιμετωπίσουμε τον αντίπαλό μας και το είχαμε δείξει και στο παιχνίδι του πρώτου γύρου. Ο στόχος μας από την αρχή της σεζόν ήταν να μην είμαστε 8οι και να δώσουμε κάτι στο ελληνικό βόλεϊ. Είτε στον τρόπο παιχνιδιού, είτε στην χρησιμοποίηση νεαρών αθλητών».

Ο πασαδόρος του Μίλωνα Γιώργος Κανελλόπουλος είπε: «Θεωρώ πως ήμασταν όλοι μία γροθιά, ενωμένοι και καταφέραμε και δείξαμε τι μπορεί να κάνει αυτή η ομάδα. Ήταν μεγάλη νίκη. Είναι μεγάλη τιμή να παίζω σε έναν ιστορικό σύλλογο όπως είναι ο Μίλωνας. Κλήθηκα να καλύψω το κενό του Δρογκάρη και είναι μεγάλη η χαρά που ανταποκρίθηκα στις απαιτήσεις του προπονητή μου. Εύχομαι η συνέχεια να είναι ακόμα καλύτερη».

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος τόνισε: «Δεν είχαμε ενέργεια. Η επίθεσή μας ήταν πολύ χαμηλή και με 36% είναι πολύ δύσκολο να κερδίσεις. Αυτό οφείλεται στην έλλειψη ενέργειας και δύναμης. Η συνέχεια θα είναι δύσκολη, αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο. Δίνουμε ό,τι καλύτερο έχουμε».

AdmirorGallery 4.5.0, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.