14-04-2021

Ο Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων έκλεισε με νίκη επί της Κηφισιάς με 3-1 στη Volley League

Ο Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων ολοκλήρωσε με νίκη επί της Κηφισιάς με 3-1 σετ στο Ζηρίνειο στον τελευταίο αγώνα της Β φάσης του πρωταθλήματος για τις θέσεις 5-8 στο πρωτάθλημα Volley League. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης πήρε την 6η θέση στην τελική κατάταξη, ενώ η Κηφισιά διατηρήθηκε στην 5η θέση. Πρόκειται για την πρώτη νίκη του Μίλωνα επί της Κηφισιάς στη Volley League.

Με πρωταγωνιστές τον Σπύρο και τον Άρη Χανδρινό η ομάδα του Σάκη Ψάρρα πήρε τη νίκη από την Κηφισιά. Και οι δύο προπονητές έδωσαν χρόνο συμμετοχής σε αθλητές που δεν είχαν τη δυνατότητα να αγωνιστούν πολύ μέσα στη δύσκολη σεζόν.

Στο πρώτο σετ του αγώνα η Κηφισιά ξεκίνησε καλύτερα και με όπλο το καλό σερβίς προηγήθηκε 7-3 με μπλοκ του Κωτσάκη στον Χαντ. Ο Μίλωνας αντέδρασε και με τους Χαντ και Τσαρκατόγλου μείωσε 8-7. Στην εξέλιξη του σετ ο Μπάσης νίκησε στο φιλέ τον Χανδρινό και η Κηφισιά πήρε «αέρα» τριών πόντων 11-8. Οι φιλοξενούμενοι έσπασαν μπάλες και με κόντρα επίθεση του Χαντ έφεραν το σετ στα ίσα 12-12. Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι μέχρι το 18-18. Ο Μίλωνας έτρεξε σερί 3-0 και με άσσο του Κανελλόπουλου προσπέρασε 21-18. Η Κηφισιά απάντησε και με τους Μελλέ και Ζαρωτιάδη ανέκτησε το προβάδισμα 23-22, όμως ο Τσαρκατόγλου με πέναλτι έδωσε σετ μπολ στους φιλοξενούμενους 24-23. Το σετ τελικά κατέληξε στον Μίλωνα με 25-23 με άσσο του Δορκοκίδη.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο σετ και προηγήθηκαν 5-2 με τον Χανδρινό, η Κηφισιά με τον Σπυριούνη στο σερβίς ισοφάρισε 5-6 ενώ λίγο αργότερα προσπέρασε 8-7 μετά από άουτ επίθεση του Χαντ. Οι δύο ομάδες πήγαν μαζί μέχρι το 15-15, με την Κηφισιά να μπαίνει μπροστά 17-15 με επίθεση του Μπάση.

Ο Μίλωνας προσπέρασε και πάλι 19-18 με τον Χανδρινό και μετά δεν κοίταξε πίσω. O Άρης Χανδρινός πλήγωσε την υποδοχή της Κηφισιάς,  η ομάδα της Νέας Σμύρνης πήρε συνεχόμενους πόντους κλείνοντας το σετ 25-18.

Στο τρίτο σετ Κηφισιά και Μίλωνας εναλλάσσονταν στο προβάδισμα φτάνοντας μαζί στα μισά της διαδρομής 13-13. Η αμφίρροπη μάχη συνεχίστηκε με την Κηφισιά να περνά μπροστά 17-16 με μπλοκ του Παπαδόπουλου. Ο Κάβουρας με άσσο έβαλε ξανά μπροστά τον Μίλωνα 18-17, όμως το πιεστικό σερβίς και τα διαδοχικά μπλοκ του Σπηλιώτη καθορισαν το σετ με την Κηφισιά να το κατακτά 25-18.

Ο Μίλωνας εκμεταλλευόμενος τα λάθη της ομάδας των βορείων προαστίων στο τέταρτο σετ μπήκε μπροστά από νωρίς 5-0. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και με άσσο του Μπάση μείωσαν 6-4. Το μπλοκ του Μίλωνα υψώθηκε στο φιλέ έσπασε μπάλες και οι φιλοξενούμενοι με τον Κάβουρα πήγαν σε νταμπλ σκορ 12-6.

Η Κηφισιά προσπάθησε να επιστρέψει στην διεκδίκηση του σετ, ο Μίλωνας ήταν αποτελεσματικός σε μπλοκ και κόντρα μπάλα προηγήθηκε 17-9. Οι γηπεδούχοι με τον Κοσμά στη θέση του σερβίς χάλασαν την υποδοχή του Μίλωνα και μείωσαν 19-15. Οι παίκτες του Σάκη Ψάρρα έμειναν μπροστά στο σκορ και έφτασαν σε εξαπλό ματς μπολ 24-18 με τον Χανδρινό.

Η Κηφισιά «έσβησε» το πρώτο, όμως το λάθος σερβίς του Σπηλιώτη διαμόρφωσε το 25-19.

Διαιτητές: Μουλά Λ., Κουτσούλας, Παρατηρητής: Πολίτης, Επόπτες: Χατζηβασιλείου, Σπίγγου, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.

1ο σετ: 8-5, 16-15, 18-21, 23-25

2ο σετ: 8-7, 16-15, 18-21, 18-25

3ο σετ: 8-7, 16-15, 21-18, 25-18

4ο σετ: 4-8, 8-16, 16-21, 19-25

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 3 άσσους, 41 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και του Μίλωνα προήλθαν από 6 άσσους, 49 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (23-25, 18-25, 25-18, 19-25) σε 101'

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Κωτσάκης 9 (7/20 επ., 2 μπλοκ, 67% υπ. - 28% άριστες), Μπάσης 20 (16/39 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ζαρωτιάδης 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Σπηλιώτης 12 (5/14 επ., 7 μπλοκ), Σπυριούνης 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. - 25% άριστες), Μελλές 7 (5/8 επ., 2 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 60% υπ. - 20% άριστες), Σωνάκης (λ, 91% υπ. - 73% άριστες), Κοσμάς (60% υπ. - 20% άριστες), Παπαδόπουλος Γ. 4 (3/9 επ., 1 μπλοκ, 36% υπ. - 7% άριστες).

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χανδρινός Σπ. 29 (24/51 επ., 5 μπλοκ, 53% υπ. - 25% άριστες), Χαντ 3 (3/16 επ.), Χανδρινός Αρ. 11 (7/20 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 53% υπ. -33% άριστες), Δορδοκίδης 4 (3/8 επ., 1 άσσος), Κανελλόπουλος 1 (1 άσσος), Τσαρκάτογλου 8 (5/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 67% υπ. - 30% άριστες), Μάζιαρζ, Κάβουρας 8 (7/15 επ., 1 άσσος).

O πασαδόρος του Α.Ο.Π. Κηφισιάς Σταύρος Κασαμπαλής δήλωσε: «Ο τελικός απολογισμός θεωρώ ότι ήταν καλύτερος από αυτόν που θα περιμέναμε στην αρχή του πρωταθλήματος. Είμαστε χαρούμενοι, κάτι που βλέπω και στα πρόσωπα των συμπαικτών μου. Προσωπικά ζω την ομάδα από τον Δεκέμβριο και σε αυτό το διάστημα διαπίστωσα ότι όλα τα παιδιά είναι εξαιρετικοί χαρακτήρες και δουλεύουν σκληρά στην προπόνηση. Έχουν υψηλούς στόχους για το μέλλον, όπως άλλωστε και εγώ. Ταιριάξαμε και για αυτό είχαμε μία επιτυχημένη χρονιά. Στην Κηφισιά βρήκα χρόνο συμμετοχής, αισθάνθηκα χαρούμενος και βρήκα ξανά την αθλητική μου αυτοπεποίθηση. Ευχαριστώ τους προπονητές, τους συμπαίκτες μου και τη διοίκηση που με έκαναν να αισθανθώ μεγάλη οικειότητα από την πρώτη ημέρα.
Δεν έχω μιλήσει ούτε με τον Ολυμπιακό, ούτε με την Κηφισιά για την επόμενη αγωνιστική περίοδο. Είχαμε μία συζήτηση με τον κ. Ζαλμά. Για την ώρα δεν υπάρχει κάποια απόφαση για την επόμενη περίοδο. Από σήμερα προέχει η Εθνική μας ομάδα. Το μυαλό μου είναι εκεί και θέλω να δώσω τον καλύτερο εαυτό μου. Πιστεύω ότι έχουμε βατό όμιλο και μπορούμε να πάρουμε την 1η θέση».

Ο Αντώνης Σπηλιώτης από την Κηφισιά δήλωσε: «Παρά τα προβλήματα με τον κορωνοϊό που ταλαιπώρησαν όλες τις ομάδες  πιστεύω ότι η Κηφισιά είχε μία καλή αγωνιστική περίοδο. Η 5η θέση μας αφήνει μία «γλυκόπικρη» γεύση, καθώς όλοι μας πιστεύουμε ότι θα μπορούσαμε να πάμε καλύτερα. Ευχαριστώ τους συμπαίκτες μου για όλη τη βοήθεια που μου πρόσφεραν και τις συμβουλές που μου έδωσαν όλη τη χρονιά».

Ο προπονητής του ΑΟΝΣ Μίλων Σάκης Ψάρρας είπε: «Είμαστε χαρούμενοι που τελείωσε μία δύσκολη και απαιτητική σεζόν με νίκη. Χαρήκαμε το σημερινό παιχνίδι. Έπαιξαν αθλητές που δεν είχαν πολύ χρόνο συμμετοχής, όμως με την απόδοσή τους έδειξαν ότι δούλεψαν σκληρά. Αυτό με ευχαρίστησε, κλείσαμε ιδανικά τη χρονιά. Η Κηφισιά κατέκτησε δίκαια την 5η θέση, είχε στη σύνθεση της όλη τη χρονιά τέσσερις διεθνείς. Μακάρι στις επόμενες κλήσεις να είναι και ο Σπύρος Χανδρινός. Είμαστε ευχαριστημένοι από τα πλέι άουτ γιατί συγκεντρώσαμε τους περισσότερους πόντους. Την επόμενη περίοδο θα στηριχθούμε σε νέους αθλητές που θα πλαισιωθούν από λίγους έμπειρους παίκτες».

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Β΄ ΓΥΡΟΥ ΠΛΕΪ ΑΟΥΤ - ΘΕΣΕΙΣ 5-8

4η αγωνιστική - Σάββατο 3 Απριλίου 2021

Μίλωνα, Νέα Σμύρνη: Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων - Ο.Φ.Η. 3-2 (22-25, 25-20, 25-18, 21-25, 15-13)

Μίλωνα, Νέα Σμύρνη: Α.Ο.Π.Κηφισιάς - Α.Π.Σ.Φίλιππος Βέροιας 2-3 (25-23, 24-26, 25-18, 22-25, 13-15)

5η αγωνιστική - Κυριακή 4 Απριλίου 2021

Ζηρίνειο Κηφισιάς: Ο.Φ.Η. - Α.Ο.Π.Κηφισιάς - Ο.Φ.Η. 0-3 (17-25, 14-25, 13-25)

Μίλωνα, Νέα Σμύρνη: Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων - Α.Π.Σ.Φίλιππος Βέροιας 3-0 (25-19, 25-19, 25-12)

6η αγωνιστική - Δευτέρα 5 Απριλίου 2021

Μίλωνα, Νέα Σμύρνη: Ο.Φ.Η. - Α.Π.Σ.Φίλιππος Βέροιας 0-3 (19-25, 23-25, 20-25)

14/4:  Ζηρίνειο: Α.Ο.Π.Κηφισιάς - Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων 1-3 (23-25, 18-25, 25-18, 19-25)

Δεν θα υποβιβαστεί καμία ομάδα.

VOLLEY LEAGUE 2020-21 - ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΝΟΝΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ
Β΄ΦΑΣΗ ΘΕΣΕΙΣ 5-8
1η αγωνιστική
26/3: Α.Π.Σ.Φίλιππος Βέροιας - Ο.Φ.Η. 3-1 (25-20, 25-19, 24-26, 25-19)
29/3: Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 2-3 (25-18, 25-23, 18-25, 26-28, 12-15)
2η αγωνιστική
27/3: Α.Ο.Π.Κηφισιάς - Α.Π.Σ.Φίλιππος Βέροιας 3-0 (25-19, 25-18, 25-16)
27/3: Ο.Φ.Η. - Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων 3-2 (22-25, 25-23, 17-25, 30-28, 15-11)
3η αγωνιστική
28/3: Α.Ο.Π.Κηφισιάς - Ο.Φ.Η. 3-0 (25-20, 25-18. 25-20)
28/3: Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων - Α.Π.Σ.Φίλιππος Βέροιας 2-3 (25-21, 25-14, 23-25, 28-30, 15-17)