02-02-2019

Με δύσκολο 3-0 επί της ΑΕΚ ο Παναθηναϊκός γιορτάζει τα 111α γενέθλια του

(4 votes)
Ο Παναθηναϊκός νίκησε την ΑΕΚ με 3-0 σετ στο αθηναϊκό ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Volley League μετά από σκληρό και γεμάτο ένταση ματς που είχε ανατροπές στο σκορ, μεγάλους πρωταγωνιστές τους Γιορντάνοφ, Πελεκούδα και μεγάλο άτυχο τον διαγώνιο της ΑΕΚ Γιώργο Τζιουμάκα που έπαθε τράβηγμα στο γαστροκνήμιο και έγινε αλλαγή από το 7-7 του 1ου σετ.

Η επικράτηση του τριφυλλιού ήταν πιο δύσκολα απ΄ότι δείχνει το τελικό σκορ και η νίκη αφιερώθηκε στα 111α γενέθλια του συλλόγου που θα γιορταστούν αύριο 3 Φεβρουαρίου.

Ο αγώνας είχε δύο μεγάλες ανατροπές για τον Παναθηναϊκό στο 1ο σετ και στο 2ο σετ, ενώ στο 3ο σετ η ΑΕΚ ανέτρεψε το προβάδισμα του Παναθηναϊκού αλλά οι πράσινοι μετά από δύο μεγάλες διακοπές κράτησαν τη νίκη με σερβίς φωτοβολίδες του Πελεκούδα.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε για πρώτη φορά εφέτος την ΑΕΚ μετά από δύο ήττες με 3-2 σετ στο Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς και στον Α΄γύρο του πρωταθλήματος και με αυτή τη νίκη ανέβηκε στους 21 βαθμούς και τραβάει πορεία μέσα στην 4αδα.

Η ΑΕΚ έμεινε στους 10 βαθμούς και όπως είπε και ο προπονητής της Σωτήρης Δρίκος χρειάζεται πολύ δουλειά και χρόνο για να ανακάμψει. Πάντως την Τετάρτη 6/2 οι δύο ομάδες θα έχουν νέο ραντεβού στο Μετς για το κύπελλο σε αγώνα νοκ άουτ. Κορυφαίος της ΑΕΚ ήταν ο Χραλαμπίδης ενώ ο μόνος τομέας που πήγε καλά ήταν το μπλοκ (11 συνολικά).

Σερί 7-0 και ανατροπή από 15-21

Καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το 1ο σετ με την ΑΕΚ να έχει προβάδισμα με 21-15 αλλά ο Παναθηναϊκός με ένα μεγάλο σερί 7-0 από το σερβίς του Γιάκομπεσν κατάφερε να κάνει την ανατροπή. Μοιραίος παίκτης της ΑΕΚ ήταν ο Στοΐλοβιτς. Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στον αγώνα, αλλά η ΑΕΚ με το σερβίς του Λάππα χάλασε την υποδοχή του Ράπτη και ξέφυγε αρχικά 11-8. Τα λάθη στον Παναθηναϊκο συνεχίστηκαν και ο Σελαφζούν έβγαζε ασίστ για το 16-10 υπέρ της Ενωσης που κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 21-6. Από εκεί και πέρα όλα άλλαξαν. Το μπλοκ αλλά και το σερβίς του Γιάκομπσεν αποδιοργάνωσαν την ΑΕΚ. Ο Στοϊλόβιτς έπαιρνε χαλασμένες μπάλες που δε μπόρεσε να τελειώσει και έτσι με σερί 6-0 ο Παναθηναϊκός προσπέρασε 22-21. Στο 23-23 ο Στοΐλοβιτς κάρφωσε στο φιλέ (24-23) και στην επόμενη φάση κάρφβσε επίσης άουτ (25-23).

Δύο μεγάλα σερί

Όπως και στα μισά του 1ου σετ, έτσι και στο 2ο σετ η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει προβάδισμα +3 (14-11) αλλά και πάλι έπαθε «μπλακ άουτ» στην υποδοχή της. Ο Παναθηναϊκός αυτή τη φορά με το φλοτ του Πελεκούδα κατάφερε και πάλι να φέρει τα πάνω κάτω και αυτή τη φορά ακόμα πιο εύκολα. Με νέο σερί 5-0 ο Παναθηναϊκός προσπέρασε 16-14 ενώ στο 18-17 ήταν η σειρά του Σωτήρη Πανταλέοντα να βάλει την υπογραφή του με το δικό του φλοτ σερβίς και με νέο σερί 6-0 να εκτοξεύσει την διαφορά στο 24-17 κλείνοντας το σετ 25-18.

Το σετ των διακοπών

Το τρίτο σετ ήταν νευρικό και σημαδεύτηκε από δύο μεγάλες διακοπές στον αγώνα. Η πρώτη στο 21-20 όταν δόθηκε πόντος στον Παναθηναϊκό και οι παίκτες της ΑΕΚ διαμαρτυρήθηκαν ότι η μπάλα δεν χτύπησε στο τερέν τους αλλά και στο 23-22 για την ΑΕΚ όταν έπαθε βλάβη ο βασικός ηλεκτρονικός υπολογιστής του ηλεκτρονικού φύλλου αγώνος και χρειάστηκαν 20 λεπτά μέχρι να συνδεθεί το εφεδρικό. Και σε αυτό το σετ είχαμε ανατροπές και συγκινήσεις. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 18-13 κι εκεί έγινε η φάση που λίγο έλλειψε να γυρίσει τον αγώνα. Ο Γιορντάνοφ που είχε ήδη βρει ρυθμό σέρβιρε και ζήτησε «άσσο». Οι διαιτητές έδωσαν «άουτ» παρότι η μία κάμερα έδειχνε «άουτ» και η άλλη «μέσα». Η ΑΕΚ εκμεταλεύτηκε τον εκνευρισμό στους πράσινους και κατάφερε όχι μόνο να ισοφαρίσει αλλά με τον άσσο του Σελαφζούν να προηγηθεί 21-20 και 23-22 με τον άσσο του Χαραλαμπίδη ενώ έφτασε και σε σετ μπολ (24-23) με το χαμέμο σερβίς του Ράπτη. Με τον Γιορντάνοφ να κερδίζει δύσκολη κόντρα οι πράσινοι πέρασαν 25-24, είχαν συνέχεια το προβάδισμα και στο 27-27 ο Ράπτης με δύσκολη επίθεση έκανε το 28-27 και ο Πελεκούδας με σερβίς φωτοβολίδα έκλεισε τον αγώνα 29-27 και 3-0 σετ εν μέσω αποθέωσης.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Νικολόπουλος

Διακυμάνση:

1ο σετ: 8-7, 10-16, 15-21, 25-23

2ο σετ: 7-8, 16-14, 21-17, 25-18

3ο σετ: 8-4, 16-12, 21-20, 29-27

* Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 7 άσσοι, 47 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν: 5 άσσοι, 28 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 24 λάιθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-18, 29-27) σε 108'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 3 (1/3 επ., 2 άσσοι), Γιορντάνοφ 23 (21/31 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 5 (3/12 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. - 22% άριστες), Πανταλέων 8 (5/7 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ράπτης 13 (12/22 επ., 1 μπλοκ, 14% υπ. - 0% άριστες), Πελεκούδας 9 (5/11 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 73% υπ. - 46% άριστες), Γαλιώτος.

ΑΕΚ (Δρίκος): Χαραλαμπίδης 10 (5/8 επ., 5 μπλοκ), Σαλαφζούν 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Στοΐλοβιτς 9 (7/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 69% υπ. - 38% άριστες), Κανέλλος 4 (1/4 επ., 3 μπλοκ), Τζιουμάκας 1 (1/6 επ.), Λάππας 3 (1/6 επ., 2 άσσοι, 50% υπ. - 50% άριστες) / Γκαράς (λ, 47% υπ. - 41% άριστες), Κρέτσης, Μπουρκόφσκι 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 8 (8/17 επ.), Ιμπραχίμοφ 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ, 83% υπ. - 67% άριστες).

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε: «Είναι σημαντική νίκη γιατί μας δίνει ώθηση για να κρατηθούμε στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Δεν ήταν εύκολη νίκη όπως δείχνει το σκορ. Είχαμε ηττηθεί δύο φορές από την ΑΕΚ και έπρεπε να παρουσιάσουμε κάτι πιο νέο και πιο ανανεωμένο. Την Τετάρτη για το  κύπελλο είναι ένα ξεχωριστό ματς με άλλη δυναμική. Θέλουμε να προχωρήσουμε στο κύπελλο αλλά έχουμε ένα ακόμα μεγάλο εμπόδιο και οι αγώνες με την ΑΕΚ δεν είναι εύκολοι».

Ο πασαδόρος του Παναθηναϊκού Αξέλ Γιάκομπσεν είπε: «Ηταν σκληρός και δύσκολος αγώνας και ήταν καθοριστικό ότι γυρίσαμε το 1ο σετ. Ο κόσμος μας βοήθησε πολύ σε αυτή την ανατροπή. Μας ανεβάζει τον ρυθμό και την ψυχολογία. Στο 2ο σετ ήμασταν καλύτεροι και στο 3ο σετ χάσαμε τον έλεγχο και το προβάδισμα που είχαμε αλλά μετά από πολλές διακοπές κρατήσαμε το μυαλό μας και την συγκέντρωση μας και νίκήσαμε. Ευχαριστούμε τον κόσμο που μας βοήθησε απέναντι σε έναν πολύ δύσκολο και μαχητικό αντίπαλο όπως είναι η ΑΕΚ».

Ο Βούλγαρος διαγώνιος του Παναθηναϊκού Μπόγιαν Γιορντάνοφ είπε: «Κάθε μέρα γιορτάζω επειδή είμαι στο γήπεδο και βελτιώνομαι. Η ομάδα μας στοχεύει κάπου και τις περισσότερες φορές πετυχαίνει το στόχο της. Η νίκη δεν ήταν εύκολη. Πιστεύω ειλικρνά πως μπορούμε να παίξουμε ακόμα καλύτερα ως ομάδα».

Ο προπονητής της ΑΕΚ Σωτήρης Δρίκος είπε: «Η διαφορά των δύο ομάδων ήταν στην επίθεση και στα δύο κενά που κάναμε στην υποδοχή. Η ομάδα επηρεάστηκε από τον τραυματισμό του Τζιουμάκα αλλά αυτά πρέπει να αντιμετωπίσουμε. Εχω πει πως δεν θα είναι εύκολα τα πράγματα για την ΑΕΚ και αυτό φάνηκε σήμερα. Την Τετάρτη στο κύπελλο είναι ένα άλλο παιχνίδι. Στο διάστημα που έχουμε μπροστά μας θα προσπαθήσουμε να βελτιώσουμε ότι μπορούμε».

Ο Σέρβος ακραίος της ΑΕΚ Φιλίπ Στοΐλοβιτς είπε: «Κάναμε νευρική εμφάνιση. Ολα κρίθηκαν στο 1ο και στο 3ο σετ. Αν καταφέρναμε να πάρουμε το 3ο σετ θα μέναμε μέσα στον αγώνα όπως είχαμε κάνει εδώ πάλι στο Λιγκ Καπ όπου είχαμε κάνει ανατροπή από 2-0 σετ. Στο 1ο σετ αισθάνθηκα μεγάλη δυσφορία από τον καπνό που υπήρχε στο γήπεδο».

Βρίσκεστε εδώ: Hellenic Cup Ειδήσεις - News Παναθηναϊκός Α.Ο. Με δύσκολο 3-0 επί της ΑΕΚ ο Παναθηναϊκός γιορτάζει τα 111α γενέθλια του