02-02-2019

Ο ΠΑΟΚ με σούπερ Μουαγκουτούτια πήρε το ντέρμπι από τον Ηρακλή με 3-1 σετ

O ΠΑΟΚ με πρωταγωνιστές του Κλαπβάικ Μουαγκουτούτια και τον Τακουρίδη με τον Όκολιτς να δίνουν μεγάλες μάχες στο φιλέ νίκησε με 3-1 τον Ηρακλή στη Μίκρα στο μεγάλο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης που είχε ένταση και πάθος.

Ο ανανεωμένος Ηρακλής ήταν σαφώς βελτιωμένος αλλά δε μπόρεσε να αντιμετωπίσει τη μεγάλη ισχύ του δικεφάλου στην επίθεση αλλά και στο μπλοκ. Κορυφαία εμφάνιση έκανε και ο Φιλίποφ, ενώ η «χρυσή» αλλαγή ήταν ο Γκόρτσανιουκ.

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο αγώνας ήταν αμφίρροπος. Μετά το 7-7 το σερβίς του Τακουρίδη και οι επιθέσεις του Μουαγκουτούτια έδωσαν προβάδισμα 10-7 για τον δικέφαλο που στη συνέχεια του αγώνα διατήρησε το μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα. Ο Ηρακλής μείωσε 17-16 αλλά αυτή τη φορά ήταν το σερβίς του Μουαγκουτούτια που έδωσε αέρα στον ΠΑΟΚ με 20-17. Ο Ηρακλής το παλεψε και πάλι και με τον Ντίνα να βγαίνει νικητής σε μεγάλες μονομαχίες ισοφάρισε 22-22. Ο Μουαγκουτούτια έκανε το 23-22 αλλά ο Σαφράνοβιτς έχασε το σερβίς (23-23). Ο Ηρακλής έχασε το σερβίς με τον Μαυροβουνιώτη (23-24) και ο Μουαγκουτούτια έκλεισε το σετ 25-23.

Στο 2ο σετ ο Ηρακλής περιόρισε τα λάθη του και με το φλοτ σερβίς του Ντίνα ξέφυγε 11-7 και 14-11. Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε και ισοφάρισε με μεγάλη ισχύ στην επίθεση του και ύστερα από συγκλονιστικές μάχες στο φιλέ. Ο Ηρακλής με τον Ποπόφ ξέφυγε πάλι με +3 (22-19) και 24-21. Ο ΠΑΟΚ δεν το έβαλε κάτω. Με τον Φιλίποφ στο σερβίς και με τους Γκόρτσανιουκ, Τακουρίδη έδωσε μεγάλες μάχες και με σερί 4-0 προσπέρασε 25-24 και είχε την ευκαιρία για 2-0. Ομως το σετ είχε πολύ δρόμο και ο Ηρακλής ισοφάρισε με τον Ποπόφ και πήρε και προβάδισμα με τα δύο λάθη του Κλαπβάικ (26-25) και (27-26). Ο Ολλανδός διαγώνιος του ΠΑΟΚ πέτυχε το 27-27 αλλά ο Ηρακλής με την επίθεση του Ποπόφ και το μπλοκ του Φέργκιουσον τελείωσε το σετ 29-27 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από του οπαδούς του «γηραιού».

Παρά τη μεγάλη πίεση που άσκησε ο Ηρακλής ο ΠΑΟΚ άντεξε και απέδειξε πως είναι φτιαγμένος για τα δύσκολα. Ο Μουαγκουτούτια στο σερβίς χάλασε την υποδοχή του Ηρακλή και οι Γκόρτσανιουκ, Όκολιτς και οι υπόλοιποι παίκτες του ΠΑΟΚ έκαναν σερί 6-0 για το 12-5. Η διαφορά έφτασε και στο +9 (20-11) με τον Κλαπβάικ και τον Τακουρίδη και το σετ έκλεισε με την επίθεση του Μουαγκουρούτια 25-16 για το 2-1 σετ.

Το σούπερ ντέρμπι κορυφώθηκε στο 4ο σετ όπου έγιναν μεγάλες μάχες. Το 9-7 για τον ΠΑΟΚ έγινε 10-9 για τον Ηρακλή με ρεσιτάλ του Ποπόφ και νέα απάντηση από τον Μουαγκουτούτια για το 14-12. Ο Ηρακλής ισοφάρισε 19-19 και 23-23 με τον Ποπόφ. Ο Κλαπβάικ έκανε το 24-23 ενώ στην επόμενη φάση ο Ποπόφ κάρφωσε με δύναμη, ο Νώντας Γεροθόδωρος έδωσε «άουτ» αλλά οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για μπλοκ άουτ επικαλούμενοι στιγμιαία υπόδειξη της επόπτριας για μπλοκ - άουτ αλλά ο πρώτος διαιτητής πήρε την απόφαση πάνω του.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Θεμελής.

Διακυμάνση:

1ο σετ: 7-8, 13-16, 18-21, 23-25

2ο σετ: 8-6, 16-15, 21-19, 29-27

3ο σετ: 5-8, 10-16, 13-21, 16-25

4ο σετ: 7-8, 14-16, 19-21, 23-25

* Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν: 3 άσσοι, 57 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν: 4 άσσοι, 57 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (23-25, 29-27, 16-25, 23-25) σε 122'

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Γιάννης Ορφανός): Ντίνας 8 (5/8επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Προύσαλης 2 (2/2), Μαυροβουνιώτης 7 (7/22, 53%υπ., 20%αρ.), Φέργκιουσον 11 (9/14, 2 μπλοκ), Ρίου Κλίντι 14 (12/28, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 56%υπ., 27%αρ.), Ποπόφ 23 (22/52, 1 άσσος) / Μπουράκης (λ. - 46%υπ., 21%αρ.), Κουκουμάκας, Τερζόγλου, Αρμενάκης, Χήρας.

ΠΑΟΚ (Σάκης Ψάρρας): Οκολιτς 8 (5/10, 3 μπλοκ), Μουαγκουτούτια 20 (18/27, 2 άσσοι, 47%υπ., 30%αρ.), Φιλίποφ 4 (1/3, 3 μπλοκ), Τακουρίδης 10 (7/10, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Κλαπβάικ 21 (18/41, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Σαφράνοβιτς 3 (3/12, 50%υπ., 30%αρ.) / Εφραιμίδης (λ. - 57%υπ., 33%αρ.), ίδης , Γάτσης, Γκόρτσανιουκ 6 (5/8, 1 μπλοκ).

Ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός δήλωσε : «Σήμερα ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, είναι παιχνίδια που χρειάζεται η πόλη με ένα κόσμο φανταστικό, γεμάτο το γήπεδο. Εγινε μεγάλο ντέρμπι και πολύ καλό παιχνίδι. Σίγουρα δεν είμαι ευχαριστημένος με την εξέλιξη και το τελικό αποτέλεσμα. Θεωρώ πως δικαιούμαστε κάτι παραπάνω. Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες».

Ο αρχηγός Κώστας Προύσαλης είπε : «Ευχαριστούμε τον κόσμο για την υποστήριξη που ήρθε σε ένα ακόμα παιχνίδι και μας βοήθησε πάρα πολύ. Εμείς για ακόμα ένα παιχνίδι έχουμε παράπονο από τον κύριο Γεροθόδωρο. Όπως και πέρυσι και έτσι φέτος μας αδίκησε σε κάποιες φάσεις. Δεν γίνεται να έχουμε μόνο εμείς λάθος, ότι αμφισβητουμένη φάση πήγε υπέρ του ΠΑΟΚ. Πρέπει να αλλάξει αυτό, κάτι πρέπει να γίνει. Φυσικά και εμείς θα κανουμε τα λάθη μας αλλά κάνουν κι αυτοί δεν γίνεται με το ετσι θέλω να αλλάζει».

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Σάκης Ψάρρας είπε: «Σε μία πολύ δύσκολη έδρα πήραμε μία σημαντική νίκη. Οι δύο ξένοι μας τα έχασαν στην αρχή με την θερμή έδρα αλλά προσαρμόστηκαν γρήγορα και δεν επηρεάστηκαν. Η ομάδα μας έδειξε μέταλλο και αυτό για μένα είναι πιο σημαντικό ακόμα και από τη νίκη. Συγχαρητήρια σε όλους τους παίκτες μου. Ο αγώνας κρίθηκε στην επιμονή του Μουαγκουτούτια, στην είσοδο του Γκόρτσανιουκ αλλά και επειδή όλοι οι παίκτες δεν έκαναν λάθη στα κρίσιμα σημεία. Μπράβο σε όλους. Ακόμα και το 2ο σετ καταφέραμε να το γυρίσουμε από 24-21 αλλά δύο λάθη στο τέλος δεν μας επέτρεψαν να κάνουμε το 2-0. Είμαι ευχαριστήμενος. Κοιτάμε μπροστά μας το κύπελλο και συνεχίζουμε».

Βρίσκεστε εδώ: Hellenic Cup Ειδήσεις - News Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 Ο ΠΑΟΚ με σούπερ Μουαγκουτούτια πήρε το ντέρμπι από τον Ηρακλή με 3-1 σετ