06-10-2018

Ανατροπή της Κηφισιάς 3-2 τον Παμβοχαϊκό και ελπίδα πρόκρισης στα ημιτελικά

Η πρώτη ανατροπή της σεζόν έγινε από τον ΑΟΠ Κηφισιάς στο ντέρμπι της 2ης ημέρας του Β΄ομίλου στο Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς κόντρα στον Παμβοχαϊκό.

Οσο ο Νίκος Ρουμελιώτης είχε αντοχές και όσο ευστοχούσε από το σερβίς ο εντυπωσιακός Κριστιάνο Ολιβέιρα η ομάδα του Βραχατίου έκανε τη διαφορά και έχτισε προβάδισμα 2-0 σετ. Η Κηφισιά απάντησε με Ρουμελιωτάκη, Χαντ αλλά και τον Παπαδόπουλο και πήρε τη νίκη με 3-2 σετ και η δεύτερη θέση θα κριθεί στο τελευταίο της αγώνα με τον ΑΟ Φοίνικα Σύρου την Κυριακή 7/9 στις 14.00.

Ολος ο αγώνας ήταν αμφίρροπος με συνεχείς ανατροπές στο σκορ μεταξύ δύο ομάδων που παρουσίασαν καλά στοιχεία αλλά δεν είχαν διάρκεια. Η Κηφισιά προηγήθηκε 12-10 στο 1ο σετ αλλά ο Παμβοχαϊκός με τον Ολιβέιρα και τον Γκλαντσόουν έκανε σερί 4-0 και προσπέρασε 16-14. Ο Ολιβέιρα έκανε το 20-17 αλλά η Κηφισιά με τουν Ρουμελιωτάκη απάντησε με σερί 3-0 για το 20-20. Στο 23-23 ο Ολιβέιρα με άσσο και νέο σερβίς που χάλασε την υποδοχή της Κηφισιάς και σκόραρε ο Ρούμπο έγινε το 25-23 για τον Παμβοχαϊκό.

Ιδια εικόνα και στο 2ο σετ με την Κηφισιά να προηγείται 12-9 χάρις το σερβίς του Ρεκ και να διατηρεί το +3 μέχρι το 20-17. Ο Γκανταστόουν με επίθεση και μετά με άσσο μείωσε και ο Ολιβέιρα ισοφάρισε 21-21. Στο 22-22 ο Ολιβέιρα μετά από εύστοχη επίθεση (23-22) πήγε στο σερβίς και πήρε άσσο (24-22) ενώ το σετ τελείωσε ο Μπρούνο Ρούμπο 25-22.

Η Κηφισιά στο 3ο σετ μπήκε πιο αποφασισμένη να αξιοποιήσει το προβάδισμα της και έγινε μεγάλη μάχη πόντο πόντο μέχρι το 23-23 αλλά αυτή τη φορά ο Ρουμελιωτάκης ήταν αυτός που έδωσε λύσεις και με άσσο αλλά και επίθεση έκανε το 25-23 και το 1-2 σετ.

Το σερβίς του Μελλέ έδωσε προβάδισμα 5-1 στην Κηφισιά που έβγαλε ψυχή στο γήπεδο. Η διαφορά κρατήθηκε σε όλο το 4ο σετ καθώς βελτιώθηκε η υποδοχή, ανέβηκε ακόμα πιο πολύ ο Ρουμελιωτάκης ενώ ο Παπαδόπουλος έδινε δύσκολες λύσεις στην κόντρα επίθεση. Ο Παμβοχαϊκός με την έξοδο του Ρουμελιώτη και την σταδιακή κόπωση των ακραίων τους έκανε πιο εύκολα τα λάθος και το σετ έκεισε 25-20 με δύο ωραίους πόντους του Ρουμελιωτάκη.

Στο 5ο σετ μετά το 5-5 η Κηφισιά με τον εξαιρετικό Ρουμελιωτάκη αλλά και τον Χαντ και έναν ακόμα πόντο από τον Μελλέ προηγήθηκε 8-5 και κράτησε αυτή τη διαφορά μέχρι το τέλος κατακτώντας τη νίκη με 3-2 σετ.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Νικολόπουλος.

1ο σετ: 6-8, 16-14, 21-20, 25-23
2ο σετ: 6-8, 14-16, 19-21, 25-22
3ο σετ: 7-8, 16-15, 20-21, 23-25
4ο σετ: 3-8, 12-16, 18-21, 20-25
5ο σετ: 4-5, 7-10, 9-12, 13-15

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 70 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 7 άσσους, 65 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-23, 25-22, 23-25, 20-25, 13-15) σε 121'

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Δημητριάδης, Ολιβέιρα 27 (23/46 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 40% υπ. - 28% άριστες), Ρούμπο 8 (5/8 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκλάντστοουν 12 (8/10 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ρουμελιώτης 5 (5/14 επ.), Ροντρίγκο 21 (20/32 επ., 1 άσσος, 35% υπ. - 24% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 50% υπ. - 35% άριστες), Δημητούλης, Κωτσάκης 9 (9/12 επ., 40% υπ. - 40% άριστες).

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 1 (μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 23 (20/34 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 45% υπ. - 30% άριστες), Ρεκ 9 (5/11 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χαντ 31 (29/54 επ., 2 άσσοι), Παπαδόπουλος 8 (8/16 επ., 39% υπ. - 26% άριστες), Μελλές 7 (3/5 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 48% υπ. - 30% άριστες), Κάπελλας (λ, 50% υπ. - 40% άριστες), Μπέλος 1 (μπλοκ).

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας είπε: «Το παιχνίδι είχε δύο εικόνες. Η πρώτη με το Νίκο Ρουμελιώτη διαγώνιο και η δεύτερη με τον Φροίξο Κωτσάκη που το παιδί δεν είναι διαγώνιος, είναι ακραίος. Στα δύο πρώτα σετ ήμασταν καλύτεροι σε σερβίς και επίθεση και για αυτό τα πήραμε. Στα επόμενα σετ είχαμε πρόβλημα στην αλλαγή και κυρίως στο θέμα της αλλαγής. Οι ακραίοι μας είναι καλοί στην επίθεση αλλά θέλουμε δουλειά στην υποδοχή. Οσο για τον Ρουμελιώτη είναι ανέτοιμος. Εχουμε ένα ακόμα ματς με τον Ολυμπιακό. Το βλέπουμε σαν αγώνες προετοιμασίας και θα τεστάρουμε την ομάδα μας. Ο Ρουμελιώτης θα μας βοηθήσει όσο είναι τραυματίας ο Νίκος Παλέντζας. Τώρα, εάν δέσει με την ομάδα και θέλει και ο ίδιος σίγουρα θα μείνει μαζί μας έως το τέλος. Γενικά δεν θα βιαστούμε με την αποθεραπεία του Παλέντζα».

Ο προπονητής του ΑΟΠ Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης είπε: «Δεν πιστεύω πως είχαμε δύο πρόσωπα. Το ίδιο πρόσωπο είχαμε σε όλο τον αγώνα αλλά οι διαφορές μας με τον Παμβοχαϊκό ήταν μικρές. Ολα τα σετ κρίθηκαν στον πόντο. Ενα καλό σερβίς μέσα ή λίγο άουτ μπορεί να αλλ΄ξει την πορεία ενός αγώνα. Βγάζουν συμπεράσματα και οι δύο ομάδες. Το αποτέλεσμα δεν λέει τίποτα. Και οι δύο ομάδες έχουν ελλείψεις και είναι ανέτοιμες, απλά η κάθε ομάδα έχει τις ιδιαιτερότητες της. Χρειάζεται καλή διαχείριση στις αδυναμίες και πως θα αξιοποιήσουμε τα θετικά μας στοιχεία, όλα αυτά σε λίγο διάστημα. Την Δευτέρα έρχεται και ο Βραζιλιάνος κεντρικός και θα έχουμε τρεις κεντρικούς. Με τον Φοίνικα δεν σκεφτόμαστε την πρόκριση ή κάτι άλλο αλλά το πως θα βελτιωθούμε».

Δηλώσεις Γιάννη Παπαδόπουλου και Κριστιάνο Εβάντρο

Το πρόγραμμα των αγώνων του Β΄ομίλου (Μελίνα Μερκούρη - Ρέντη)

Παρασκευή 05 Οκτωβρίου 2018

Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός - Α.Ο.Φοίνικας Σύρου 1-3 (17-25, 28-26, 20-25, 17-25)

Σ.Φ.Π.Ολυμπιακός - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 3-0 (25-18, 25-21, 25-20)

Σάββατο 06 Οκτωβρίου 2018

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Φοίνικας Σύρου 3-1 (21-25, 25-17, 25-13, 25-18)

Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 2-3 (25-23, 25-22, 23-25, 20-25, 13-15)

Κυριακή 07 Οκτωβρίου 2018

Μελίνα Μερκούρη Ρέντη 14.00: Α.Ο.Φοίνικας Σύρου - Α.Ο.Π.Κηφισιάς

Διαιτητές: Βουδούρης, Σταρίδας. Γραμματεία: Καλιγέρη. Παρατητητής: Πέρρος.

Μελίνα Μερκούρη Ρέντη 17.00: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός

Διαιτητές: Μουλά Λ., Κουτσούλας. Γραμματεία: Θεοδωρίδου. Παρατητητής: Βαρθαλίτης.

Το σύστημα διεξαγωγής του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς 2018

Α΄ΦΑΣΗ: Οι 11 ομάδες είναι χωρισμένες σε τρεις ομίλους, δύο των τεσσάρων ομάδων και ένας των τριών ομάδων. Προκρίνονται στην ημιτελική φάση οι πρώτες ομάδες της βαθμολογίας κάθε ομίλου και ο καλύτερος δεύτερος του Α΄και του Β΄ομίλου.

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ: Κατόπιν κληρώσεως προκέκυψε ο Α΄ημιτελικός να διεξαχθεί μεταξύ του καλύτερου δεύτερου (Α΄ή Β΄ομίλου) και της πρώτης ομάδας του Γ΄ομίλου με έδρα στον καλύτερο δεύτερο.

Ο δεύτερος ημιτελικός μεταξύ του πρώτου του Α΄ομίλου και του πρώτου του Β΄ομίλου με έδρα την πρώτη ομαδα του Β΄ομίλου.  Οι αγώνες της ημιτελικής φάσης θα είναι νοκ άουτ.

ΤΕΛΙΚΟΙ: Θα αγωνιστούν οι νικητές των ημιτελικών. Ο τελικός θα είναι διπλός. Θα ακολουθηθεί η διαδικασία του Golden Set και ο πρώτος αγώνας θα διεξαχθεί στην έδρα του νικητή του Α΄ημιτελικού.
Βρίσκεστε εδώ: League Cup Α.Ο.Π.Κηφισιάς Ανατροπή της Κηφισιάς 3-2 τον Παμβοχαϊκό και ελπίδα πρόκρισης στα ημιτελικά