18-10-2014

Ο ΠΑΟΚ 3-0 τη ΜΕΝΤ στη Τούμπα για το League Cup (φωτό)

Ο ΠΑΟΚ έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στον Β Όμιλο του League Cup «Νίκος Σαμαράς» που γίνεται στο γυμναστήριο της ΜΕΝΤ . Μετά από ένα καλό παιχνίδι που κορυφώθηκε στο τέλος ο ΠΑΟΚ νίκησε μεε 3-0 (23-25, 12-25, 32-34) τη μαχητική ΜΕΝΤ πανηγυρίζοντας την πρώτη του νίκη στη διοργάνωση. Πλέον ο ΠΑΟΚ προετοιμάζεται για τον αυριανό αγώνα με τον Άρη που θα ξεκινήσει στις 18.30 στο γήπεδο της ΜΕΝΤ και χρειάζεται δύο σετ (ένα βαθμό) για να προκριθεί. Με τον δικέφαλο δεν αγωνίστηκε ο Λόουσον, κορυφαίοι ήταν οι Γκόμεζ, Κουρνέτας ενώ από τη ΜΕΝΤ δεν αγωνίστηκε ο Σφενδυλάκης και ήταν κορυφαίος ο Μπίσετ.
Με κεκτημένη ταχύτητα μετά και τη νίκη της επί του Άρη η νεοφώτιστη ΜΕΝΤ μπήκε δυνατά και με πίεση από τη γραμμή του σερβίς και τους Χατζηηλιάδη , Σακόγλου ασταμάτητους αιφνιδίασε τον ΠΑΟΚ παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με 8-2.

Με τους ασπρόμαυρους να αντιμετωπίζουν δυσκολίες με το «μικρό» γήπεδο της ΜΕΝΤ , έχοντας συνηθίσει στο χαώδες «PAOK Sports Arena" οι παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη ξεκίνησαν πολύ νωθρά δίνοντας δικαίωμα στους οικοδεσπότες να διατηρούν το προβάδισμα. Σταδιακά οι παίκτες το Δικεφάλου άρχισαν να ανεβάζουν στροφές και να ροκανίζουν τη διαφορά μειώνοντας αρχικά σε 10-8 και 12-11 με τον Μουρ. Ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε και το 13-13 φέρνοντας το σετ στα ίσια. Ο ΠΑΟΚ πήγε προηγούμενος στο δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ με 15-16. Κάπου εκεί οι ασπρόμαυροι πάτησαν γκάζι , έτρεξαν ένα σερί 4-0 για το 15-20. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με αντεπίθεση διαρκείας μείωσαν σε 22-23 με μπλοκ του Χατζηηλιάδη στον Μουρ. Ο Γκόμεζ έδωσε ανάσα στον ΠΑΟΚ για το 22-24, ο Χατζηηλιάδης χτύπησε και πάλι για το 23-24, αλλά ο Αντιφάκος έχασε το σερβίς για το 23-25.

Η εικόνα του αγώνα ήταν τελείως διαφορετική στο δεύτερο σετ με τον ΠΑΟΚ να πατάει γκάζι και να παίρνει κεφάλι στο σκορ με 8-4 και 12-6. Ο προπονητής της ΜΕΝΤ έκανε αλλαγές περνώντας τον Μάντζο αντί του Γκόρτσιανουκ, και τον Παπαιώβου αντί του Αντιφάκου, ωστόσο δεν άλλαξε κάτι με τον ΠΑΟΚ έχει ντάμπλ σκορ για το 20-10. Αυτό έδωσε τη δυνατότητα στον Καλμαζίδη να περάσει τον Σαμπάνη αντί του Γκόμεζ. Με τρεις σερί επιθέσεις από τον Εφραιμίδη ο Δικέφαλος κατέκτησε το δεύτερο σετ 12-25.

Μάχη έγινε στο τρίτο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο -πόντο στο σκορ μέχρι και το 17-17. Με την ΜΕΝΤ να έχει ανεβάσει στροφές και να έχει βελτιώσει την απόδοση της ειδικά με την είσοδο , παίζοντας με πάθος απέναντι στον ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 19-18 αλλά ο Σαφράνοβιτς απάντησε για το 19-19. Λάθος σερβίς του Σακόγλου και επίθεση του Γκόμεζ έδωσαν προβάδισμα στον Δικέφαλο με 20-21. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 21-21 κα ξέφυγαν με 22-21 μετά από άουτ επίθεση του Σαφράνοβιτς. Με την είσοδο του στον αγώνα ο Παντακίδης με μπλοκ έκανε το 22-22.

Με το σετ να εξελίσσεται σε μονομαχία Σακόγλου -Γκόμεζ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο -πόντο μέχρι και το 26-26. Ο Μουρ έκανε το 26-27 αλλά στην επόμενη φάση έχασε το σερβίς για το 27-27. Με τους γηπεδούχους να παίζουν εκπληκτική άμυνα και να έχουν τη συμπαράσταση του κόσμου και τον ΠΑΟΚ να απαντάει το σετ συνέχιζε να πηγαίνει πόντο-πόντο. Το τελικό 32-24 έγραψε ο Γκόμεζ μετά από 9 ματς μπολ.

Διαιτητές: Αβραμίδης, Δεληκωστίδης

1ο σετ: 8-2, 15-16, 16-21, 23-25
2ο σετ: 4-8, 7-16, 10-21, 12-25
3ο σετ: 8-7, 15-16, 20-21, 32-34

*Οι πόντοι της ΜΕΝΤ προήλθαν: 3 άσσους, 47 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 9 άσσους, 42 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 0-3 (23-25, 12-25, 32-34)

ΜΕΝΤ (Γκολίτσης): Σακόγλου 16 (14/33 επ, 2 άσσοι), Γκόρτσανιουκ 1 (1/4 επ), Χατζηηλιάδης 9 (6/19 επ, 3 μπλοκ, 59% υπ 53% άριστες), Μπισέτ 14 (11/19 επ, 3 μπλοκ, 75% υπ - 75% άριστες), Πάρις 7 (7/14 επ), Αντιφάκος 3 (2/3 επ, 1 άσσος) / Κναπεκ (λ, 73% υπ - 64% άριστες), Αντωνιάδης (λ, 47% υπ - 27% άριστες), Παπαϊακώβου 5 (5/7 επ), Μάντζιος 1 (1/2 επ, 20% υπ - 20% άριστες)

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Ντίνας 4 (2/3 επ, 2 άσσοι), Κουρνέτας 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Μουρ 8 (7/11 επ, 1 άσσος), Γκόμεζ 20 (17/29 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Εφραιμίδης 6 (6/8 επ, 56% υπ - 33% άριστες), Σαφράμοβιτς 11 (8/22 επ, 3 άσσοι, 58% υπ - 50% άριστες) / Γκαράς (λ, 65% υπ - 55% άριστες), Παντακίδης 1 (1/1 επ), Σαμπαναΐ 1 (1/1 επ), Καρασαββίδης, Αναστασιάδης.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ LEAGUE CUP «ΝΙΚΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ» 2014-15
Α΄ΟΜΙΛΟΣ (Έδρα: Γυμναστήριο «Νίκος Σαμαράς» - Ορεστιάδα)

Β΄ΟΜΙΛΟΣ (Έδρα: Γυμναστήριο ΜΕΝΤ - Τούμπα)
1η αγωνιστική – Παρασκευή 17 Οκτωβρίου 2014
19.00: Μ.Ε.Ν.Τ. - Άρης 3-1 (26-28, 26-24, 25-17, 25-16)
Διαιτητές: Βασιλειάδης, Γεωργιάδης. Παρατηρητής: Λαδάς. Επόπτες: Μαυρίδης, Κύρκος. Γραμματεία: Λαδά.
2η αγωνιστική - Σάββατο 18 Οκτωβρίου 2014
19.30: Μ.Ε.Ν.Τ. - Π.Α.Ο.Κ. 0-3 (23-25, 12-25, 32-34)
Διαιτητές: Αβραμίδης, Δεληκωστίδης. Παρατηρητής: Κάλλης. Επόπτες: Μπουκουβάλα, Πεχλίδης. Γραμματεία: Καρακούλια.
3η αγωνιστική - Κυριακή 19 Οκτωβρίου 2014
18.30: Π.Α.Ο.Κ. - Α.Σ.Άρης
Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Αβραμίδης. Παρατηρητής: Μιχελινάκης. Επόπτες: Γιώγιου, Στεργιόπουλος Χ. Γραμματεία: Παναγιωτίδου.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Θ. Ομάδες Αγ. Β Σετ
1. Π.Α.Ο.Κ. 1 3 (3-0)
2. Ενωση Τούμπας 2 3 (3-4)
3. Άρης Α.Σ. 1 0 (1-3)

Βρίσκεστε εδώ: League Cup Ειδήσεις - News Π.Α.Ο.Κ. Ο ΠΑΟΚ 3-0 τη ΜΕΝΤ στη Τούμπα για το League Cup (φωτό)