06-02-2017

O Oλυμπιακός έμεινε αήττητος και στο «Παλατάκι» 3-2 τον ΠΑΟΚ

Ο Ολυμπιακός παρότι αγωνίστηκε χωρίς τους Αγκάμεζ, Νταφ, Φιλίποφ κράτησε το αήττητο του και στο «Παλατάκι» νικώντας τον ΠΑΟΚ με 3-2 σετ ύστερα από συναρπαστικό αγώνα δυόμιση ωρών που είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ, ωραίες φάσεις και πολύ πάθος.

Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν το αήττητο τους μετά και την 15η αγωνιστική κάνοντας ένα ακόμα αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο. Ο ΠΑΟΚ έμεινε στο -3 πίσω από τον Παναθηναϊκό που βρίσκεται στην 2η θέση.

Ο δικέφαλος προηγήθηκε δύο φορές στα σετ με 1-0 και 2-1 σετ, αλλά ο Ολυμπιακός με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Τσούπκοβιτς, Κόστα, Στιβαχτή και τον Ζουπάνι να τα πηγαίνει θαυμάσια στη θέση του διαγωνίου κατάφερε να ισοφαρίσει και να πάρει τη νίκη στο τάι μπρέικ. Ένταση είχαμε στο 4ο σετ όπου ο ΠΑΟΚ διαμαρτυρήθηκε για την διαιτησία.

OΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στον αγώνα και με το σερβίς του Στάροβιτς έκανε σερί 3-0 και προσπέρασε τον Ολυμπιακό με 6-5. Το χαμένο σερβίς του Κοκκινάκη , το άουτ του Τσούπκοβιτς και οι δύο πόντοι του Σμαραγδή από μπλοκ στον Ζουπάνι και από πρώτο χρόνο ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με το +5 (14-9). Ο Ολυμπιακός δεν είχε απαντήσεις, ο Ντάντε με άσσο έκανε το 21-14 και πήρε το σετ σχετικά άνετα 25-20.

Η πρώτη απάντηση του Ολυμπιακού ήρθε στο 2ο σετ όπου με την αγωνιστική άνοδο του Τσούπκοβιτς πήρε τον έλεγχο του σκορ. Με δύο λάθη από Ανδρεάδη και Ντάντε και επίθεση του Τσούπκοβιτς ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά 14-11. Ακολούθησαν δύο λάθη από τον Στάροβιτς (χαμένο σερβίς και άουτ πλασέ) και ο Ολυμπιακός άνοιξε τη διαφορά στο 18-14 και μέχρι το τέλος διατήρησε τη διαφορά για το 1-1 σετ.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά στο 3ο σετ και με τους Στάροβιτς, Ανδρεάδη αλλά και τρία διαδοχικά λάθη από τους «ερυθρόλευκους»στην πίσω ζώη πήρε κεφάλι στο σκορ με 11-7. Ο δικέφαλος με μπλοκ άμυνα αντιμετώπισε τις επιθέσεις του Ολυμπιακού, κράτησε τη διαφορά και με τους Ντάντε, Σαφράνοβιτς να ανεβαίνουν στο φιλέ άνοιξε το σκορ στο 21-15 και έκανε το 2-1 σετ με 25-19.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 4ο σετ. O Oλυμπιακός σταθεροποίησε την υποδοχή του και ήταν πιο αποτελεσματικός στην επίθεση. Με σερί 4-0 από Κοκκινάκη και Κόστα ο Ολυμπιακός ξέφυγε 10-6, ενώ ο Ανδρεάδης δέχτηκε κίτρινη κάρτα στο 6-8. Ο Ολυμπιακός κράτησε τη διαφορά και η φάση του σετ έγινε στο 16-14 για τον Ολυμπιακό. Ο Στιβαχτής μετά από πέρασμα της μπάλας φάνηκε στο τηλεοπτικό ριπλέι να κάνει υπέρβαση. Ο Γεωργιάδης έδωσε πόντο στον Ολυμπιακό, οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα και ο Πέτκοβιτς δέχτηκε κόκκινη κάρτα. Το σκορ έγινε 18-14 για τον Ολυμπιακό ο οποίος πιο ψύχραιμος κράτησε την πολύτιμη διαφορά μέχρι το τέλος μέχρι το 25-17 και το 2-2 σετ.

Στη ρουλέτα του τάι μπρέικ ο Ολυμπιακός άντεξε την πίεση των γηπεδούχων. Έγινε μάχη πόντο πόντο, ο Ολυμπιακός ξέφυγε την πρώτη φορά με 8-6 ύστερα από μπλοκ του Κόστα στον Ντάντε και την άουτ επίθεση του Σαφράνοβιτς. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 8-8 με το χαμένο σερβίς του Σουλτανόπουλου και την επίθεση του Στάροβιτς, αλλά ο Ολυμπιακός ξέφυγε 13-10 με τον πρώτο χρόνο του Κόστα και το μπλοκ άουτ του Τσούπκοβιτς. Ο ΠΑΟΚ με σερί 3-0 (επίθεση Πέτκοβιτς και μπλοκ Ανδρεάδη στον Τσούποκοβιτς) ισοφάρισε 13-13. Ο Τσούπκοβιτς έφερε το πρώτο ματς μπολ (14-13), ο Σαφράνοβιτς ισοφάρισε (14-14) και ο αγώνας κρίθηκε με το πέρασμα του Στιβαχτή ύστερα από κακή υποδοχή του Κοκκινάκη και την άουτ επίθεση του Στάροβιτς για το 16-14.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Μυλωνάκης

1ο σετ: 8-6, 16-10, 21-14, 25-20
2ο σετ: 8-7, 13-16, 16-21, 19-25
3ο σετ: 8-6, 16-12, 21-15, 25-19
4ο σετ: 6-8, 13-16, 14-21, 17-25
5ο σετ: 5-4, 9-10, 10-12, 14-16

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 59 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 54 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-20, 19-25, 25-19, 17-25, 14-16) σε 119'

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Πέτκοβιτς 1 (1/2 επ), Στάροβιτς 23 (20/37 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 14 (9/12 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Σμαραγδής 13 (7/11 επ, 6 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 8 (8/19 επ, 64% υπ - 44% άριστες), Ντάντε 15 (13/29 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 75% υπ - 38% άριστες) / Γκαράς (λ, 61% υπ -44% άριστες), Κωνσταντινίδης, Παντακίδης, Σωτηρίου 1 (1/5 επ, 86% υπ - 57% άριστες), Παπαδόπουλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν): Ζουπάνι 19 (18/33 επ, 1 άσσος), Σουλτανόπουλος 3 (2/3 επ, 1 άσσος), Στιβαχτής 3 (2/2 επ, 1 άσσος), Κοκκινάκης 9 (6/19 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 77% υπ - 30% άριστες), Άθος Κόστα 16 (11/16 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Τσούπκοβιτς 17 (15/37 επ, 2 μπλοκ, 43% υπ - 21% άριστες) / Στεφάνου (λ, 78% υπ - 50% άριστες), Φράγκος (50% υπ - 50% άριστες), Αγκάμεζ.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης είπε: «Γίνονται λάθη διαιτητικά στο βόλεϊ. Συμβαίνει. Κάποιοι ήθελαν να πάρουν λίγο τα φώτα της δημοσιότητας. Δεν είμαι ευχαριστημένος. Σε πολλά κομμάτια η ομάδα δεν λειτούργησε καλά όπως ο φόβος να εκτελέσουμε αυτά που κάναμε στις προπονήσεις. Ο διαιτητής μπορεί να κάνει κάποιο λάθος αλλά επικεντρωθήκαμε εκεί και χάσαμε την ηρεμία και την αυτοσυγκέντρωση μας. Πρέπει να ανασυνταχτούμε γιατί σε λιγότερο από δύο ημέρες έχουμε δύσκολο αγώνα για το κύπελλο»

Ο κεντρικός του ΠΑΟΚ Ανδρέας Ανδρεάδης δήλωσε: «Ο Ολυμπιακός νίκησε δίκαια στο τέλος αλλά κι εμείς είχαμε δίκιο που διαμαρτυρόμαστε. Η ομάδα μας έδειξε πως ανακάμπτει. Έχουμε πολλά να βελτιώσουμε ακόμα. Και οι δύο ομάδες είχαν και θα έχουν απουσίες. Έχουμε μπροστά μας το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό που θα κρίνει την 2η θέση και πιστεύω πως θα νικήσουμε στην Κυψέλη».

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Σλόμπονταν Μπόσκαν είπε: «Συγχαρητήρια στους παίκτες μου που έδειξαν χαρακτήρα. Δώσαμε μία μεγάλη μάχη και νικήσαμε παρότι είχαμε απουσίες. Κάναμε το καλύτερο δυνατό για να πάρουμε τη νίκη. Ο αγώνας πήγε πόντο πόντο. Και στα πλέι οφ έτσι θα πάει η σειρά. Δεν είναι δυνατόν να γίνουν προβλέψεις. Και οι δύο ομάδες είναι κοντά. Ολα θα κριθούν στον πόντο. Αφιερώνω τη νίκη στη μνήμη των θυμάτων της Θύρας 7».

Ο κεντρικός του Ολυμπιακού Δημήτρης Σουλτανόπουλος δήλωσε: «Σε όλο τον αγώνα κρατήσαμε την αυτοσυγκέντρωση μας και δεν επηρεαστήκαμε από τίποτα. Ο ΠΑΟΚ αναλώθηκε πολύ στις διαμαρτυρίες. Δε νομίζω πως έπαιξαν ρόλο. Το θετικό είναι πως παρά τις απουσίες αποδίδουμε. Παίξαμε πιο απελευθερωμένα και διατηρήσαμε την ψυχραιμία μας. Κατά 90% εξασφαλίσαμε το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ. Εκ μέρους της ομάδας θέλω να ευχαριστήσω τη νίκη στη μνήμη των θυμάτων της Θύρας 7».