12-12-2018

Ο Φοίνικας νίκησε 3-2 την ΑΕΚ και «έφυγε» για τους τελικούς με Ολυμπιακό

Ο Φοίνικας Σύρου για τρίτη φορά στην ιστορία του μετά το 2012 και το 2014 προκρίθηκε σε τελικό του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς καθώς μετά από συγκλονιστικό αγώνα που κρίθηκε με 15-12 στο τάι μπρέικ νίκησε την ΑΕΚ με 3-2 σετ και πήρε την πρόκριση για τους διπλούς τελικούς όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

Ο πρώτος αγώνας θα γίνει στη Σύρο στις 23 Ιανουαρίου και ο δεύτερος τρεις ημέρες αργότερα στο Μελίνα Μερκούρη.

Ο αγώνας απόψε στην Ερμούπολη ήταν συγκλονιστικός με τους Εβάντρο, Φίλιο και Ντόκιτς να κάνουν καταπληκτική εμφάνιση και να κερδίζουν στα σημεία την ΑΕΚ η οποία είχε πρωταγωνιστή τον Στοΐλοβιτς.

Ο Φοίνικας μετά από τρεις ήττες με 3-2 σετ στο πρωτάθλημα κατάφερε να πάρει νίκη με το ίδιο σκορ και μαζί μία ιστορική πρόκριση που του δίνει την ευκαιρία να διεκδικήσει το δεύτερο τρόπαιο στη διοργάνωση μετά το 2012.

Ενδεικτικό των ανατροπών που είχαμε απόψε στο σκορ ήταν η εξέλιξη του 2ου και του 3ου σετ. Στο 2ο σετ η ΑΕΚ προηγήθηκε 24-22 και το πήρε ο Φοίνικας 26-24 και στο 3ο σετ προηγήθηκε η ΑΕΚ 24-22 αλλά επικράτησε ο Φοίνικας 29-27.

Η ΑΕΚ προδόθηκε από την υποδοχή της και δε μπόρεσε να αξιοποιήσει το προβάδισμα με 1-0 και 2-1 σετ. Καθοδηγούμενη άριστα και πάλι από τον Φαρχάντ Σελαφζούν κατάφερε να αξιοποιήσει ακόμα και τις μέτριες υποδοχές και να κάνει την διαφορά στον αγώνα. Στο 10-10 ο Τζιουμάκας με επίθεση, ο Στοΐλοβιτς με άσσο και ο Ντόκιτς με λάθος έδωσαν στην ΑΕΚ προβάδισμα 13-10. Η ομάδα του Νίκου Νεόφυτου διατήρησε τη διαφορά και στο 20-17 την αύξησε κιόλας όταν ο ορεξάτος Στοΐλοβιτς με το σερβίς του διέλυσε την υποδοχή του Φοίνικα, οι συμπαίκτες του γύρισαν σε κόντρες και με σερί 4-0 η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 24-17. Με επίθεση του Σέρβου τελείωσε το σετ 25-18.

Μεγάλες μάχες έγιναν στο 2ο σετ όπου είχαμε έξι εναλλαγές στο σκορ και τον Φοίνικα να αρπάζει τη μπουκιά από το στόμα της «Ενωσης». Με τον Τζουμάκα η ΑΕΚ έκανε το 6-5 ενώ με το Μότα και τον Χαρακαμπιδη ξέφυγε 10-7. Ο Φοίνικας ρίσκαρε πιο πολύ στο σερβίς «κυνήγησε» την ΑΕΚ στο σκορ και με σερί 3-0 προσπέρασε 17-16. Η ΑΕΚ απάντησε με δύο άσσους του Μότα και προσπέρασε 20-19 και με το Μότα έκανε το 24-22 αγκαλιάζοντας το σετ. Όμως, ο Φοίνικας δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Ο Ντόκιτς με επίθεση μείωσε 24-23 και το σερβίς του Παναγιώτη Παπαδόπουλου ο Φοίνικας έκανε τη μεγάλη ανατροπή. Ο Παπαδόπουλος πήρε άσσο, ο Χήρας έκανε μπλοκ και ο Μότα έκανε λάθος για το 26-24 και το 1-1 σετ.

Συγκλονιστικό ήταν και το 3ο σετ το οποίο επίσης κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Οι δύο ομάδες έδωσαν σκληρές μάχες πόντο πόντο μέχρι το 22-22 και ο Φοίνικας με την επίθεση του Ντόκιτς και το λάθος του Ηρακλή Παπαδόπουλου έκανε το 24-22. Η ΑΕΚ ισοφάρισε με τον Χαραλαμπίδη και τον άσσο του Τζιουμάκα. Ο Φοίνικας προηγήθηκε 25-24, 26-25 και 27-26 αλλά η ΑΕΚ με επιθέσεις από Στοΐλοβιτς, Τζιουμάκα και το λάθος του Βουλκίδη πήρε το σετ 29-27 κάνοντας το 2-1.

Μάχη πόντο πόντο έγινε και στο 4ο σετ μέχρι το 11-11. Με τον Φίλιο και τον Εβάντρο και ένα μπλοκ του Λέσκοφ ο Φοίνικας έκανε σερί 4-0 για το 15-11 και πήρε κεφάλι για την ισοφάριση. Η ΑΕΚ δεν επανήλθε και το σετ ολοκληρώθηκε με τον πόντο του Χήρα.

Σφιχτό ήταν το σκορ και στο 5ο σετ με τον Φοίνικα να είναι πάντα ένα βήμα μπροστά και την ΑΕΚ να ισοφαρίζει. Ο Εβάντρο με κόντρα επίθεση έκανε το 11-9 αλλά η ΑΕΚ ισοφάρισε 11-11 με δύο επιθέσεις του Στοΐλοβιτς. Στο 12-12 ο Ντόκιτς έδωσε πάλι προβάδισμα (13-12), ο Τζιουμάκας έχασε καθοριστική επίθεση (οι παίκτες της ΑΕΚ ζήτησαν μπλοκ άουτ). Το σκορ έγινε (14-12) και ο αγώνας τελείωσε με πόντο του Χήρα 15-12 και συνολικό σερί 3-0 που έστειλε τον Φοίνικα στους τελικούς εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών από τους συριανούς.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Παπακοσμάς.

1ο σετ: 6-8, 13-16, 17-21, 18-25

2ο σετ: 6-8, 14-16, 20-21, 22-24, 26-24

3ο σετ: 8-6, 16-15, 21-19, 24-22, 27-29

4ο σετ: 8-7, 16-12, 21-16, 25-19

5o σετ: 5-4, 8-6, 11-9, 12-12, 15-12

* Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν: 9 άσσοι, 56 επιθέσεις, 15 μπλοκ, 38 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν: 7 άσσοι, 55 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 35 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (18-25, 26-24, 27-29, 25-19, 15-12)

ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Χήρας 10π. (5/9επ., 5 μπλοκ), Φίλιο 16 (7/9, 6 μπλοκ), Εβάντρο 22 (20/36, 2 άσσοι, 45%υπ., 28%αρ.), Λέσκοφ 5 (2/4, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Ντόκιτς 18 (15/45, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Παπαδόπουλος 9 (7/28, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 64%υπ., 31%αρ.) / Αχιλλεόπουλος (λ. – 67%υπ., 50%υπ.), Αδάμ, Βουλκίδης, Βελούδης (λ.-39%υπ., 17%αρ.), Μήλης.

ΑΕΚ (Νεόφυτος): Χαραλαμπίδης 7π. (5/9επ., 2 μπλοκ), Σελαφζούν 4 (1/5, 2 μπλοκ, 1 άσσος,) Στοΐλοβιτς 22 (19/34, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Κανέλλος 8 (5/9, 3 μπλοκ), Τζιουμάκας 11 (8/28, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Μότα 11 (7/19, 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 47%υπ., 3%αρ.) / Γκαράς (λ. – 24%υπ., 10%αρ.), Κουλοχέρης, Παπαδόπουλος 6 (5/10, 1 μπλοκ), Δρογκάρης.

Ο ακραίος του Φοίνικα Παναγιώτης Παπαδόπουλος δήλωσε: «Όπως είπα και στα παιδιά πριν το ματς, ήταν ένα παιχνίδι χωρίς, αύριο , δεν το βλέπεις κανείς και δεν υπάρχουν στατιστικά, δεν υπάρχει τίποτα, απλά πας μόνο να πάρεις τη νίκη και να προκριθείς στον τελικό. Θέλαμε το αποτέλεσμα, όμως όπως είδαμε ήταν ένα ακόμη σφικτό παιχνίδι, με πολλά και λάθη κι από τις δύο ομάδες. Πιστεύω πως και σήμερα δεν είχαμε την απόδοση που έπρεπε καθώς σε κάποια κομμάτια του αγώνα χάνουμε την ψυχραιμία μας. Παρόλα αυτά δείξαμε σθένος στο πέμπτο σετ και πήραμε επιτέλους το ματς και σπάσαμε τη δεισιδαιμονία που είχαμε στα τελευταία παιχνίδια. Πιστεύω πως κλειδί ήταν στο τρίτο σετ, όταν ήμαστε μπροστά με 17-14, όμως καταφέραμε να το χάσουμε και να στείλουμε ένα ακόμη ματς σε πέμπτο σετ. Αν το είχαμε πάρει τώρα θα μιλούσαμε για ένα άλλο παιχνίδι».

Ο προπονητής της ΑΕΚ Νίκος Νεόφυτος δήλωσε: «Δυστυχώς ένα ματς που θα μπορούσαμε να είχαμε πάρει εύκολα με 3-0 σετ καταφέραμε να το χάσουμε. Ολα πήγαιναν ρολόι μέχρι και το φινάλε του 2ου σετ που προηγηθήκαμε 24-22. Δεν το τελειώσαμε εκεί στις ευκαιρίες που είχαμε. Ο Φοίνικας ισοφάρισε και μπήκε στον αγώνα. Ακόμα και όταν κάναμε την ανατροπή εμείς στο 3ο σετ με τον ίδιο τρόπο δεν ήταν διαφορετικό γιατί είχαμε κάνει τον αντίπαλο μας να μπει στον αγώνα. Αυτά τα ματς τα κερδίζεις με τακτική και αιφνιδιασμό. Κρίμα γιατί χάσαμε μία μεγάλη ευκαιρία να βρεθούμε για δεύτερη φορά σε έναν τελικό του Λιγκ Καπ. Θα άλλαζε όλη η πορεία του τμήματος αυτή η πρόκριση. Το θέλαμε όλοι πολύ και ίσως αυτό να μας κόστισε στο φινάλε. Εχω τις αμφιβολίες μου για το άουτ που δόθηκε στον Τζιουμάκα στο 13-12 του 5ου σετ. Καλή επιτυχία στον Φοίνικα. Συνεχίζουμε, μαζεύουμε το μυαλό μας και πάμε για το ντέρμπι με την Κηφισιά για το πρωτάθλημα που το θέλουμε πολύ».