06-04-2013

2ος ημιτελικός: Παμβοχαϊκός - ΠΑΟΚ 3-1

Ο Παμβοχαϊκός νίκησε τον ΠΑΟΚ με 3-1 στο γυμναστήριο «Γ.Τριαντάφυλλος» της Βόχας και έκανε το 2-0 στις νίκες στη σειρά των ημιτελικών των πλέι οφ του πρωταθλήματος Volleyleague ΟΠΑΠ 2012-13. Η ομάδα του Βραχατίου απέκτησε σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό για πρώτη φορά στην ιστορίας της, αντίθετα ο ΠΑΟΚ θα πρέπει να νικήσει στην έδρα του τα δύο ματς που ακολουθούν στις 10 και 11 Απριλίου ώστε να ισοφαρίσει σε 2-2 νίκες και να γυρίσει σε 5ο αγώνα και πάλι στο Βραχάτι.

Παίζοντας καλύτερο και πιο ποιοτικό βόλεϊ σε σύγκριση με τον πρώτο αγώνα και έχοντας μεγαλύτερα ποσοστά αποτελεσματικότητας στις κόντρα επιθέσεις ο Παμβοχαϊκός είχε την ουσία απέναντι σε έναν ΠΑΟΚ που δεν είχε την σπιρτάδα του πρώτου ματς και έδειξε κουρασμένος, ενώ η απουσία του Πλίκα για δύο σετ έπαιξε καθοριστικό ρόλο. Η υποδοχή του Παμβοχαϊκού κρατήθηκε συνολικά στο 65% και ο Τερζής είχε την ευκαιρία να μοιράσει παιχνίδι στους κεντρικούς του και ειδικά στον Πανταλέων που έκανε μεγάλο παιχνίδι σημειώνοντας 15 πόντους.

Στο 1ο σετ ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλά έχοντας προβάδισμα με 11-8 χάρις τα σερβίς του Παντακίδη, αλλά ο Παμβοχαϊκός με τους Μαντέκα, Καλντέιρα να ελέγχουν το παιχνίδι ισοφάρισε 12-12 και στη συνέχεια πήρε και προβάδισμα 17-14 με τα σερβίς να χαλάνε την υποδοχή του δικεφάλου. Το +3 κρατήθηκε έως το τέλος του σετ και ο Παμβοχαϊκός χωρίς το μεγάλο λάθος έφτασε στο 24-21, ο Ντος Σάντος μείωσε 24-22 και ο Κανέλλος με άσσο μείωσε 24-23 και η λύτρωση για την ομάδα του Ζαλμά ήρθε από τον Καραγιάννη.

Ο Παμβοχαϊκός μπήκε δυνατά και στο 2ο σετ έχοντας διαφορά μέχρι και +4 (10-6) με τον Τερζή να εκμεταλεύεται την καλή μέρα Πανταλέοντα αλλά και του Καλντέιρα. Η ομάδα του Ζαλμά κρατούσε το προβάδισμα μέχρι το 16-12 αλλά τα σερβίς του Ντε Σόουζα και τα μπλοκ του Παντακίδη έφεραν την ισοφάριση 16-16. Ο Παμβοχαϊκός ξέφυγε πάλι 20-18 αλλά με ρεσιτάλ του Ντος Σάντος σε σερβίς και επίθεση ο ΠΑΟΚ μπήκε στον αγώνα, ισοφάρισε 22-22 και με άσσο Ντος Σάντος πέρασε και μπροστά 23-22. Ο ίδιος παίκτης έχασε το σερβίς (23-23), ο Κανέλλος έκανε το 24-23, ο Αμπουίλα έκανε λάθος θέσεις (24-24) και το σετ τελείωσε με άουτ σερβίς Καλντέιρα και υπέρβαση του Τερζή 26-24.

Από το 3ο σετ ο Παμβοχαϊκός περιόρισε κι άλλο τα λάθη του, ο ΠΑΟΚ κρατούσε με κόπο την ισορροπία και το 12-10 έγινε 14-14. Με τέσσερα λάθη του ΠΑΟΚ (ένα χαμένο σερβίς, ένα λάθος του Χατζηηλιάδη, δύο άουτ επιθέσεις του Αρμενάκη) και ένα μπλοκ Μαντέκα σε Αμπουίλα έγινε σερί 5-0 και το σκορ με τα σερβίς του Καλντέιρα εκτινάχθηκε στο 19-14 και η διαφορά διατηρήθηκε έως το τέλος.

Ο Παμβοχαϊκός από το 6-6 του 4ου σετ πάτησε γκάζι με τον Γιοβάνοβιτς να είναι αλάνθαστος και να κάνει διαφορά 8-6 και 15-11 με άσσο του Πανταλέων. Η διαφορά άνοιξε και με +5 (19-14), ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 22-21 με τον Ντος Σάντος και άουτ επίθεση του Καλντέιρα αλλά ο Αρμενάκης έχασε το σερβίς (23-21), ο Παντακίδης κάρφωσε άουτ (24-21) και εκεί κρίθηκε ο αγώνας.

Η εξέλιξη του σκορ...

1ο σετ: 6-8, 16-13, 21-17, 25-23

2ο σετ: 8-6, 16-12, 21-20, 24-26

3ο σετ: 8-7, 16-14, 21-17, 25-19

4ο σετ: 8-6, 16-12, 21-18, 25-22

Διαιτητές: Καραμπέτσος, Ράπτης

Τα σετ: 3-1 (25-23, 24-26, 25-19, 25-22)

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν: 3 άσσοι, 65 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν: 4 άσσοι, 54 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Ζαλμάς): Μαντέκας 14 (12/23, 1 μπλοκ, 1 άσσοι, 79% υπ.), Καλντέιρα 15 (12/29, 2 μπλοκ, 1 άσσος, 50% υπ.), Τερζής 6 (4/8, 2 μπλοκ), Καραγιάννης 8 (7/12, 1 μπλοκ), Πανταλέων 15 (12/18, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Γιοβάνοβιτς 18 (17/30, 1 μπλοκ, 2 άσσοι) / Δημητρακόπουλος (λ. - 66% υπ., 29% άριστες), Μπάκας 1 (1 /2), Δρογκάρης, Παπαδόπουλος, Κατσανεβάκης..

ΠΑΟΚ (Καζάζης Στ.): Παντακίδης 6 (3/7, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Πλίκας 1 (1 μπλοκ), Χατζηηλιάδης 13 (12/30, 1 μπλοκ, 63% υπ.), Κανέλλος 6 (5/15, 1 μπλοκ), Αρμενάκης 13 (11/24, 2 μπλοκ), Ντος Σάντος 25 (22/39, 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 58% υπ.) / Παπαδημητρίου (λ.-78% υπ. - 48% άριστες), Μπερμούδεζ, Αγγελής, Μαυροβουνιώτης, Χαραλαμπίδης 1 (1/1).

Ο Λεονάρντο Καλντέιρα δήλωσε μετά τη νίκη της ομάδας του Παμβοχαϊκού: «Πρέπει να προσπαθούμε συνεχώς και να παλεύουμε. Παίξαμε λίγο καλύτερα από τον πρώτο αγώνα και πήραμε μία ακόμα σημαντική νίκη. Ολα τα παιδιά έπαιξαν καλά αλλά ακόμα δεν έχει κριθεί τίποτα. Είχαμε πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοση μας. Πρέπει να είμαστε προσεκτικοί και να κλείσουμε χωρίς άλλες απώλειες την πρόκριση».

Ο κεντρικός του Παμβοχαϊκού Σωτήρης Πανταλέων είπε: «Ηταν το ιδανικό για την ομάδα μου. Έχουμε ένα σημαντικό προβάδισμα αλλά δεν εφησυχάζουμε. Ο ΠΑΟΚ είχε την κούραση από το ταξίδι και αυτό φάνηκε. Βελτιώσαμε τις λεπτομέρειες και πήραμε τη νίκη με 3-1. Ο ΠΑΟΚ έχει δύσκολη έδρα με ιδιαίτερο γήπεδο. Θα είναι επιτυχία εάν πάρουμε ένα ματς στη Θεσσαλονίκη και προκριθούμε για πρώτη φορά στους τελικούς».

Ο ακραίος του Παμβοχαϊκού Γιάννης Μαντέκας είπε: «Έχουμε καλό αβαντάζ. Ψυχολογικά είμαστε καλύτερα από τον αντίπαλο μας. Ο ΠΑΟΚ στην έδρα του θα είναι πιο δυνατός. Θα είναι ιστορικό γεγονός να καταφέρουμε να πάμε στον τελικό».

O προπονητής του ΠΑΟΚ Στέλιος Καζάζης τόνισε: «Το δικό μας μπλοκ είναι αυτό που έκρινε το αποτέλεσμα του αγώνα. Σε σύγκριση με τα προηγούμενα ματς ήμασταν αναποτελεσματικοί . Αυτό όμως που πρέπει να συνειδητοποιήσουμε σαν ομάδα είναι ότι η αγωνιστική πειθαρχία κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού δεν πρέπει να αλλάζει χωρίς λόγο. Εγώ πιστεύω ότι στο όμορφο Βραχάτι θα ξανάρθουμε».

O πρόεδρος του ΤΑΠ ΠΑΟΚ κ.Γιώργος Ανδρέου που βρέθηκε και τις δύο ημέρες δίπλα στην ομάδα τόνισε: «Θέλω να συγχαρώ την ομάδα για την προσπάθεια που έκανε στα δύο ματς. Δείχνουμε με τις τελευταίες εμφανίσεις μας ότι μπαίνουμε στο κλαμπ των ισχυρών. Θα περιμένουμε την ομάδα του Παμβοχαικού στο «PAOK Sports Arena» που όπως και στο Βραχάτι ο σημαντικότερος παίκτης τους ήταν ο κόσμος , έτσι και στην έδρα μας ο σημαντικότερος παίκτης για εμάς θα είναι ο κόσμος του ΠΑΟΚ».

Βρίσκεστε εδώ: MVP Βίκος Cola Ειδήσεις MVP Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός 2ος ημιτελικός: Παμβοχαϊκός - ΠΑΟΚ 3-1