29-11-2013

Ο Ολυμπιακός 3-1 τον Παμβοχαϊκό κι επιστροφή στις νίκες

Με πρωταγωνιστή τον πρώην παίκτη του Παμβοχαϊκού Λεονάρντο Καλντέιρα ο Ολυμπιακός νίκησε 3-1 τον Παμβοχαϊκό και επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ.
Οι πρωταθλητές σημείωσαν την 5η νίκη τους σε ισάριθμους εντός έδρας αγώνες και πέρασαν έστω και προσωρινά στην 3η θέση της βαθμολογίας μπροστά από την Κηφισιά. Αντίθετα ο Παμβοχαϊκός γνώρισε την 6η του ήττα κι έμεινε στους 6 βαθμούς μαζί με Παναχαϊκή και Νίκη Αιγινίου. Το αξιοσημείωτο είναι πως λίμπερο του Παμβοχαϊκού αγωνίστηκε για πρώτη φορά εφέτος ο Παύλος Κουζούνης στη θέση του Δημήτρη Ζήση.

H νίκη είχε μεγάλο τίμημα για τον Ολυμπιακό καθώς στο τέλος του 1ου σετ έπαθε τράβηγμα στον προσαγωγό και αποχώρησε ο Βασίλης Κουρνέτας, ενώ στο 1-3 του 2ου σετ έπαθε διάστρεμμα ο Μίλαν Γιούρισιτς και αποχώρησε. Η κατάσταση των δύο αθλητών του Ολυμπιακού θα εκτιμηθεί αύριο ενόψη και της αποστολής του Ολυμπιακού στο Βέλγιο για τον κρίσιμο αγώνα με τη Νόλικο Μαασέικ στο Τσάμπιονς Λιγκ την προσεχή Τρίτη 3 Δεκεμβρίου.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με πασαδόρο τον Κουρνέτα και με όπλο το σερβίς και το αποτελεσματικό μπλοκ κατάφερε να έχει μικρό προβάδισμα μέχρι το 10-9. Ξέφυγε με 12-9 από πρώτο χρόνο του Γιούρισιτς και επίθεση του Καλντέιρα (12-9). Ο Κανέλλος μείωσε 12-10, ο  Κράουσε έχασε το σερβίς (13-10) και πήγε ο Καλντέιρα στο σερβίς που διέλυσε την υποδοχή του Παμβοχαϊκού και με σερί 7-0 εκτόξευσε τη διαφορά στο 20-10 κρίνοντας το σετ αλλά στο τέλος του ένιωσε τράβηγμα ο Κουρνέτας και αποχώρησε.

Με τον Μαρούλη πασαδόρο μπήκε ο Ολυμπιακός στο 2ο σετ, ενώ ο Παμβοχαϊκός ξεκίνησε με βασικό διαγώνιο τον Ντουσάρμ αντί του Ασπιώτη.  Οι «ερυθρόλευκοι» στο 1-3 έχασαν και τον Γιούρισιτς αλλά είχαν το προβάδισμα μέχρι και το 17-13. Ο Στέλιος Καζάζης επιστράτευσε τον Δρογκάρη για την πάσα και ο Παμβοχαϊκός κατάφερε να οργανώσει καλύτερα τις επιθέσεις του. Με τα σερβίς του Τζιουστινιάνο ο Παμβοχαϊκός έκλεισε τη διαφορά και προηγήθηκε και 21-19. Κράτησε τη διαφορά του +2 μέχρι το 23-21 και το σετ τελείωσε με  δύο επιθέσεις του Τζιουστιάνο που κράτησε επιθετικά τον Παμβοχαϊκό.

Η πίεση του Παμβοχαϊκού δεν ήταν οργανωμένη από το 3ο σετ και ο Ολυμπιακός εκμεταλεύτηκε την εμπειρία του και τις περισσότερες επιθετικές λύσεις και ξέφυγε 8-5 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Αργότερα το 15-12 έγινε 18-12 με μίνι σερί 3-0 από ξέσπασμα του Γιορντάνοφ και ο Ολυμπιακός κράτησε τη διαφορά μέχρι το τέλος του σετ (25-20).

Στο 4ο σετ ο Παμβοχαϊκός πίεσε για την ισοφάριση. Επέστρεψε στη βασική ομάδα ο Ασπιώτης αντί του Ντουσάρμ αλλά η υποδοχή του δεν ήταν ποιοτική. Έτσι το 0-2 έγινε 11-9 για τον Ολυμπιακό ο οποίος με λάθος του Ασπιώτη έφτασε στο 16-13. Με νέο λάθος του Ασπιώτη και επίθεση του Καλντέιρα από την πίσω ζώνη το σκορ έγινε 18-13, ενώ αργότερα η νίκη σφραγίστηκε με μπλοκ του Σμαραγδή στον Τζιουστινιάνο και δύο επιθέσεις του Κοκκινάκη που έδωσαν τη νίκη με 3-1 σετ.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Μουλά Ειρήνη

Η διακύμανση
1ο σετ:  8-6, 16-10, 21-10, 25-16
2ο σετ: 8-7, 16-12, 19-21, 21-25,
3ο σετ: 8-5, 16-12, 21-15, 25-20
4ο σετ: 8-7, 16-13, 21-15, 25-16

Τα σετ: 3-1 (25-16, 21-25, 25-20, 25-16).

* Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 6 άσσοι, 53 επιθέσεις, 9 μπλοκ, και 31 λάθη αντιπάλου. Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από: 3 άσσοι, 39 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 32 λάθη αντιπάλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δ. Καζάζης): Χριστοφιδέλης 8 (6/22 επ, 1 μπλοκ, 1 άσος, 41% υπ – 35% άριστες), Γιούρισιτς 5 (4/5 επ, 1 άσος), Καλντέιρα 22 (18/33, 1 μπλοκ, 3 άσοι, ^0% υπ – 36% άριστες), Γιορντάνοφ 17 (17/31 επ), Σμαραγδής 8 (3/8 επ, 3 μπλοκ, 2 άσοι), Κουρνέτας 1 (επίθεση) / Στεφάνου (79% υπ – 54% άριστες), Μαρούλης 2 (μπλοκ), Παπαδόπουλος 1 (1/3 επ), Κοκκινάκης 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ), Σωτηρίου 1 (επίθεση).

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Σ. Καζάζης): Καραγιάννης 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ), Κράουσε 1 (1/3 επ), Παπαφόπουλος Π 1 (0/7 επ, 1 άσος, 35% υπ – 27% άριστες), Τζουστινιάνο 13 (12/28 επ, 1 μπλοκ, 46% υπ – 36% άριστες), Κανέλλος 10  (8/11 επ, 1 μπλοκ, 1 άσος), Ασπιώτης 6 (6/20 επ) / Κουζούνης (λ – 70% υπ, 70% άριστες), Δρογκάρης 2 (1 άσος, 1 μπλοκ), Μάρκου 3 (2/5 επ 1 μπλοκ), Ντουσάρμ 7 (7/26 επ), Παπαδόπουλος Χ 1 (1/4 επ).

«Μας αποδιοργάνωσαν οι τραυματισμοί»

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης δήλωσε: «Το σημερινό ματς ήταν ένα πολύ περίεργο παιχνίδι για την ομάδα μου. Το πρώτο σετ ήταν το καλύτερο από άποψη απόδοσης για την ομάδα μου την φετινή χρονιά, Δυστυχώς εκείνη την στιγμή είχαμε τον τραυματισμό δύο παιχτών την ώρα που έπαιζαν και οι δύο πολύ καλά. Ειδικά ο Κουρνέτας ήταν σε κακή κατάσταση και ο τραυματισμός του μας έβγαλε εκτός ρυθμού. Εκείνη την στιγμή πιεστήκαμε αρκετά από τον αντίπαλο μας και ειδικά στο δεύτερο σετ δεν έπρεπε να το χάσουμε, ήμασταν μπροστά στο σκορ και δεν υπήρχε λόγος να χαλαρώσουμε το σερβίς και να τους ξαναβάλουμε στο παιχνίδι. Στο τέλος ήμασταν σαφώς καλύτεροι και κερδίσαμε δίκαια. Αύριο θα έχουμε εικόνα από τους τραυματισμούς των Γιούρισιτς και Κουρνέτα».

Για το παιχνίδι με την Νόλικο δήλωσε:«Σίγουρα πρέπει να είμαστε βελτιωμένοι και κυρίως σε κάποια σημεία του παιχνιδιού να μην χάνουμε την αυτοπεποίθηση μας, κάτι που έγινε σήμερα. Δηλαδή δεν υπάρχει λόγος, ειδικά αν είσαι και μπροστά στο σκορ».

«Κάναμε πάλι πολλά λάθη»

Ο Παύλος Κουζούνης που πρώτη φορά στον Παμβοχαϊκό αγωνίστηκε λίμπερο και έπαιξε κόντρα στην παλιά του ομάδα είπε: «Είναι λογικό ότι κάποια στιγμή θα έπαιζα και με αντίπαλο με τον Ολυμπιακό, όπως και πέρσι. Αυτό δεν λέει κάτι είμαστε επαγγελματίες αθλητές. Απο κει και πέρα ήταν ένα παιχνίδι που σε κάποια σημεία ήμασταν καλοί, ο Ολυμπιακός ήταν αρκετά μέτριος κατά την άποψη μου, απλά σε κρίσιμα σημεία εμείς δεν ήμασταν σοβαροί, και στην συνέχεια δεν μπορούσαμε να καλύψουμε την διαφορά στα σετ. Ξανά πολλά λάθη για την ομάδα μου, τα οποία θα πρέπει οπωσδήποτε να διορθωθούν γιατί απο εδώ και πέρα η βαθμολογία διαμορφώνεται και θα πρέπει να φύγουμε από τις τελευταίες θέσεις».