12-02-2013

Νίκη Αιγινίου – Ολυμπιακός 2-3

Μετά από συναρπαστικό αγώνα 121΄ο Ολυμπιακός νίκησε τη Νίκη Αιγινίου με 3-2 σετ και συνέχισε τη νικηφόρα πορεία του στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Μπόγιαν Ιορντάνοφ που σημείωσε 41 πόντους.
Μετά από συναρπαστικό αγώνα 121΄ο Ολυμπιακός νίκησε τη Νίκη Αιγινίου με 3-2 σετ και συνέχισε τη νικηφόρα πορεία του στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Μπόγιαν Ιορντάνοφ που σημείωσε 41 πόντους. Πολύ καλή εμφάνιση και από τη Νίκη Αιγινίου που πήρε έναν πολύτιμο βαθμό στην προσπάθεια για παραμονή στην κατηγορία. Ο Ολυμπιακός νίκησε στο τάι μπρέικ για 4η συνεχή φορά μετά τις δύο νίκες με Παναθηναϊκό σε πρωτάθλημα και κύπελλο και μία νίκη επί του Άρη.

Σε τέταρτο συνεχόμενο ματς ο Ολυμπιακός χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να πάρει τη νίκη η οποία τον έστειλε στους 44 βαθμούς. Είναι το 4ο τάι μπρέικ που αγωνίζεται ο Ολυμπιακός στο πρωτάθλημα. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Μπόγιαν Ιορντάνοφ. Ο Βούλγαρος διαγώνιος έκανε την πιο παραγωγική εμφάνιση από τότε που ήρθε στην Ελλάδα.

Παρά την ήττα και η Νίκη Αιγινίου έβαλε στο ενεργητικό της έναν πολύτιμο βαθμό έχοντας σε καλή μέρα τους Μακλάχλιν, Ντάμποβιτς σκορπίζοντας ικανοποίηση στους οπαδούς αλλά και στη διοίκηση του συλλόγου της Πιερίας στο ντεμπούτο του Γιάννη Μέλκα.

Με τον Κώστα Χριστοφιδέλη στον πάγκο και βασικούς ακραίους τους Ποτόσνικ, Κοκκινάκη ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στον αγώνα στο 1ο σετ γυρίζοντας το 8-7 σε 10-8 με σερί 3-0. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 18-15 αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 18-18 με τους Ποτολίδη, Μακλάχλιν σε κόντρα επιθέσεις. Με το σερβίς του Σμαραγδή αλλά και τις επιθέσεις του Ιορντάνοφ ο Ολυμπιακός ξέφυγε 20-18 και 23-20 για να κατακτήσει το σετ 25-20.

Καθοριστικό για να μπει η Νίκη Αιγινίου στον αγώνα ήταν το 2ο σετ. Ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά στο σκορ με 3 πόντους μέχρι το 21-18. Το σερβίς του Ποτολίδη αλλά και το πολύ καλό μπλοκ έφεραν σερί 4-0 για τη Νίκη που πέρασε μπροστά με 24-22. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με Ιορντάνοφ και Κοκκινάκη αλλά η Νίκη πήρε το σετ με 27-25 ισοφαρίζοντας 1-1 σετ.

Η κατάκτηση του 2ου σετ έδωσε αυτοπεποίθηση στους γηπεδούχους που με όπλο το μπλοκ και καλή τακτική στην επίθεση επέβαλαν τον ρυθμό τους και στο 4ο σετ καθώς προηγήθηκαν με 16-9. Ο Καζάζης έριξε στον αγώνα τους Μαρούλη, Παπαδόπουλο για να φρεσκάρει την ομάδα του όπως έκανε και στο παιχνίδι με τον Άρη. Ο Ολυμπιακός από το -7 ροκάνισε τη διαφορά και έφτασε τη Νίκη στο 22-21, όμως, ο Παπαδόιπουλος έχασε το σερβίς και στην επόμενη φάση ο Μακλάχλιν έκανε το 25-23.

Στο 4ο σετ ο Ολυμπιακός επικράτησε πλήρως με εντυπωσιακή παρουσία του Μπόγιαν Ιορντάνοφ και πήρε μεγάλη διαφορά μέχρι το 21-21 οπότε και ο αγώνας διακόπηκε για 5΄ μέχρι να ηρεμήσει η κατάσταση στην εξέδρα. Μία κροτίδα που είχε πέσει λίγο νωρίτερα προκάλεσε ένταση μεταξύ περίπου 30 οπαδών του Ολυμπιακών και φίλων της Νίκης και τα πνεύματα ηρέμησαν με την άφιξη δυνάμεων των ΜΑΤ.

Στο 5ο σετ οι Ολυμπιακός ξεκίνησε με μικρό προβάδισμα ενός πόντου μέχρι το 5-6. Ηταν η στιγμή που πήγε ο Μαρούλης στο σερβίς, χάλασε την υποδοχή της Νίκης και με σερί 8-0 τελείωσε τον αγώνα.

Η εξέλιξη...
1ο σετ: 8-7, 12-16, 19-21, 20-25
2ο σετ: 4-8, 13-16, 18-21, 27-25
3ο σετ: 8-5, 16-9, 21-16, 25-23
4ο σετ: 6-8, 10-16, 11-21, 16-25
5ο σετ: 4-5, 5-6, 5-14, 6-15
Διαιτητές:Παπαδογούλας, Θεμελής.Επόπτες: Πεχλίδης, Χριστοφορίδης. Γραμματεία:Συρομάχου. Κομισάριος: Δόγαρης
Τα σετ: 2-3 (20-25, 27-25, 25-23, 16-25, 06-15
To πλήρες στατιστικό: ΕΔΩ
*Οι πόντοι της Νίκης Αιγινίου προήλθαν: 2 άσσοι, 46 επιθέσεις, 16 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν: 9 άσσοι, 65 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 33 λάθη αντιπάλων.
ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Μέλκας): Παπαδημητρίου 7π. (6/17, 1 μπλοκ, 57% υπ.), Μακλάχλιν 12 (10/24, 2 μπλοκ, 56% υπ.), Γάτσης 8 (6/10, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 50% υπ.), Ντάμποβιτς 8 (3/4, 4 μπλοκ, 1 άσσος), Γκεοργκίερφ 14 (12/30, 2 μπλοκ), Ποτολίδης 11 (5/10, 6 μπλοκ) / Εφραιμίδης (λ. - 47% υπ., 44 άριστες), Γεωργόπουλος Αλ. 1 (1/3), Γεωργόπουλος Β. 2 (2/4), Αναστασιάδης, Γκορίδης, Παράσογλου 1 (1/3, 50% υπ.).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης Δημ.): Γιούρισιτς 8π. (6/11, 2 μπλοκ), Ποτόσνικ 3 (3/7, 44% υπ.), Φιλίποφ 3 (3 άσσοι), Κοκκινάκης 12 (10/23, 2 άσσοι, 60% υπ.), Ιορντάνοφ 41 (37/57, 3 μπλοκ, 1 άσσος) / Στεφάνου (λ. - 63% υπ., 56% άριστες), Μαρούλης 2 (1 μπλοκ, 1 άσσος), Παπαδόπουλος 6 (3/4, 3 μπλοκ), Σωτηρίου 4 (3/7, 1 μπλοκ, 57% υπ.).

Ο προπονητής της Νίκης Αιγινίου Γιάννης Μέλκας δήλωσε για το ντεμπούτο του:

«Αυτή την στιγμή νιώθω απογοήτευση γιατί φτάσαμε μέχρι εδ'ω και δεν καταφέραμε τελικά να πάρουμε τη νίκη. Από την άλλη ψυχολογικά είμαστε πολύ ευχαριστημένοι από την μεγάλη προσπάθεια της ομάδας. Ηταν μια δύσκολη εβδομάδα για εμάς, φορτωμένη με πολλά συναισθήματα. Νιώθω υπερήφανος που βρίσκομαι σε αυτή την ομάδα σε μια μικρή πόλη. Η διοίκηση μας παρέχει όλα τα καλά για να πετύχουμε τον στόχο μας που είναι η παραμονή. Θ δουλέψουμε για να είμαστε ακλύτεροι στην συνέχεια».

Ο κορυφαίος του αγώνα, διαγώνιος του Ολυμπιακού Μπόγιαν Ιορντάνοφ (σημείωσε 41 πόντους) δήλωσε:

«Δεν είναι σημαντικό το πόσους πόντους έβαλα αλλά η νίκη που καταφέραμε. Οπως στα τελευταία τρία παιχνίδια κάναμε λάθη που μας δυσκόλεψαν. Πρέπει να τα διορθώσουμε στην συνέχεια. Ξεκινάμε καλά αλλά χαλαρώνουμε στην συνέχεια. Είναι ο τέταρτος αγώνας που κερδίζουμε στο 5ο σετ. Θα δουλέψουμε περισσότερο για να βελτιώσουμε κι άλλο το παιχνίδι μας».

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης δήλωσε:

«Περιμέναμε ότι η Νίκη θα μας δυσκολέψει. Καθοριστικό ρόλο έπαιξε το 2ο σετ όπου αν και προηγηθήκαμε στη συνέχεια χαλαρώσαμε και το κάναμε δώρο στο Αιγίνιο. Σοβαρευτήκαμε και ήρθε και η διάκριση καθώς φέραμε το παιχνίδι εκεί που θέλαμε. Ο Μπόγιαν ήταν εκπληκτικός αλλά όλα τα παιδιά έκαναν την δουλειά τους, όπως ο Κοκκινάκης που είχε πρόβλημα στον ώμο, ο Στεφάνου, ο Σωτηρίου, ο παπαδόπουλος, όλοι έκαναν αυτό που έπρεπε».
Βρίσκεστε εδώ: MVP Βίκος Cola Ειδήσεις MVP After match reports Νίκη Αιγινίου – Ολυμπιακός 2-3