14-02-2014

Η Κηφισιά 3-1 τον Άρη και ανέβηκε στο ρετιρέ της Volleyleague (φωτό)

Την 12η νίκη της στο πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ σημείωσε η Κηφισιά στον αγώνα που άνοιξε το πρόγραμμα της 16ης αγωνιστικής απέναντι στον Άρη. Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη επικράτησε με 3-1 σετ και «έπιασε» τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης στο ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα με 37 βαθμούς!
Η Κηφισιά για άλλη μία φορά αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Γιοβάνοβιτς, Σουλτανόπουλο και κατάφερε να πάρει το τρίποντο με τους ηρωικούς Λένα, Νικολάκη και μεγάλους πρωταγωνιστές τους Πρωτοψάλτη, Ντε Σόουζα, Ταμπουρατζή που ήταν αλάνθαστοι στην υποδοχή.

Ο Άρης μετά την ισοφάριση έκανε πολλά λάθη σε κρίσιμα σημεία και μετά τη νέα ήττα στο πρωτάθλημα βρήκε οριστικά εκτός της διεκδίκησης της 4ης θέσης.

Στο 1ο σετ ήταν το σερβις του Πρωτοψάλτη που έδωσε διαφορά ασφαλείας στην Κηφισιά. Ο διεθνής ακραίος πήγε στο σέρβις στο 9-7 μετά το λάθος που έκανε ο Ντίνας και αμέσως πήρε δύο συνεχόμενους άσσους. Ακολούθησε ένας πόντος από τον Σόουζα για το 12-7. Το… χάσμα σταδιακά μεγάλωσε για την Κηφισιά που προηγήθηκε με 23-15 μετά από μπλοκ του Λένα στον Παπαδημητρίου.

Ντέρμπι είχαμε στο 2ο σετ, όπου η Κηφισιά είχε ένα μικρό προβάδισμα, αλλά αδυνατούσε το μεγαλώσει μέχρι που το 14-11 έγινε 14-14 με μπλοκ του Γάτση στο Λένα και λάθος του Πρωτοψάλτη που βρήκε αντένα. Στο 15-15 ο Κυριακίδης έβαλε μπροστά τον Άρη. Ακολούθησε ένα ράλι με τους φιλοξενούμενους διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα, μέχρι το 20-19. Τότε το καρφί του Ντίνα και ένα μπλοκ από τον ίδιο στον Πρωτοψάλτη έδωσαν αέρα 3 πόντων στον Άρη. Η Κηφισιά κατάφερε να ισοφαρίσει με 23-23 με τον Κόβαλτσουκ που έκανε ντεμπούτο. Όμως τον τελευταίο λόγο τον είχε ο Άρης που με τον Κυριακίδη πήγε σε σετ μπολ και ένα λάθος του Κόβαλτσουκ του έδωσε το σετ 25-23 και το 1-1 σετ.

Το καλό πρόσωπο της Κηφισιάς επέστρεψε στο τρίτο σετ. Μπήκε μπροστά με ένα σερί 3-0 στο 9-9 για να προηγηθεί με +7 στο 20-13 και το 22-15 και ουσιαστικά να τελειώσει το σετ. O Βαγγέλης Κουτσονίκας έβαλε τον Ντάμποβιτς στη θέση του Χαριτωνίδη αλλά δεν άλλαξε κάτι για την ομάδα του.

Στο τέταρτο σετ, ένας άσσος από τον Αρμενάκη διαμόρφωσε το 14-12, αλλά η Κηφισιά μπήκε μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-15) με μπλοκ του Παπαγγελόπουλου. Ένα λάθος του Αρμενάκη έκανε το 17-15. Οι γηπεδούχοι κράτησαν την διαφορά των δύο πόντων μέχρι το 21-19. Ο Άρης ισοφάρισε στο 21-21 αλλά στο 22-22 ένα λάθος στις θέσεις έδωσε προβάδισμα στην Κηφισιά που πήγε στο ματς μπολ στο 24-22 και τελείωσε το σετ με 25-23 μετά από επίθεση του Πρωτοψάλτη.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Αγγελίδης

1ο σετ: 8-6, 16-10, 21-14, 25-18
2ο σετ: 8-7, 15-16, 19-21, 23-25
3ο σετ: 8-6, 16-12, 21-14, 25-20
4o σετ: 8-6, 16-15, 21-19, 25-23

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 4 ;άσσους, 59 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 4 άσσους, 56 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-1 (25-18, 23-25, 25-20, 25-23)

ΑΟ ΚΗΦΙΣΙΑ (Κώστας Αρσενιάδης): Νικολάκης 3 (2/3 επ, 1 άσσος), Λένας 10 (9/15 επ, 1 μπλοκ), Ντε Σόουζα 15 (14/24 επ, 1 άσσος, 53% υπ - 24% άριστες), Πρωτοψάλτης 27 (25/44 επ, 2 άσσοι, 73% υπ - 34% άριστες), Παπαγγελόπουλος 9 (5/9 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μουρούτης 10 (4/6 επ, 6 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 100% υπ - 50% άριστες), Κούνας, Ρούσσης

ΑΡΗΣ (Βαγγέλης Κουτσονίκας): Κυριακίδης 14 (13/27 επ, 1 άσσος, 37% υπ - 32% άριστες), Ντίνας 7 (5/8 επ, 2 μπλοκ), Παπαδημητρίου 12 (12/23 επ, 43% υπ - 30% άριστες), Χαριτωνίδης 2 (1/2 επ, 1 άσσος), Γάτσης 6 (3/6 επ, 3 μπλοκ), Αρμενάκης 20 (17/34 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 43% υπ - 30% άριστες), Τσομπάνογλου, Ίλιτς, Χατζηπαραδείσης, Ντάμποβιτς 1 (1 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 5 (5/6 επ, 20% υπ - 20% άριστες).

Ο προπονητής του Α.Ο.Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης: «Κάναμε ακόμα μία καλή εμφάνιση αν και στερήθηκε ποιότητας σε σχέση με άλλες εμφανίσεις μας. Οι τραυματισμοί και τα προβλήματα δε μας αφήνουν να χαρούμε τις επιτυχίες μας. Η 4αδα δεν έχει κριθεί. Έχουμε ακόμα πολύ δρόμο για την 4αδα. Έχουμε 6 αγωνιστικές οι οποίες είναι 18 βαθμούς. Μέχρι τότε πολλά μπορούν να αλλάξουν και πρέπει να βάλουμε τα κεφάλια μέσα και να συνεχίσουμε».

Ο προπονητής του Άρης Βαγγέλης Κουτσονίκας δήλωσε: «Συγχαρητήρια στην Κηφισιά για τη νίκη και για την πορεία που κάναμε. Εμείς κάναμε παιδαριώδη λάθη. Στις κρίσιμες φάσεις δεν τελειώσαμε. Εμείς θα προσπαθήσουμε πλέον να μην έχουμε εμπλοκή στα πλέι άουτ και να βελτιώσουμε την θέση μας στην 8αδα».

Τιμήθηκαν Σουλτανόπουλος, Πρωτοψάλτης

Πριν τον αγώνα τιμήθηκαν οι MVP της 14ης και 15ης αγωνιστικής Δημήτρης Σουλτανόπουλος και Θανάσης Πρωτοψάλτης. Μάλιστα στο Ζηρίνειο βρέθηκε και η μεγάλη δόξα του ελληνικού και κυπριακού βόλεϊ Αλεξία Ροτσίδου, μητέρα του Πρωτοψάλτη.

Ο Θανάσης Πρωτοψάλτης δήλωσε: «Ήταν ένας αγώνας που είχαμε άλλη μία απώλεια. Ευτυχώς όμως και πάλι καταφέραμε να παίξουμε καλά. Καταφέραμε και πήραμε το τρίποντο που το θέλαμε πολύ. Στο δεύτερο σετ μας πίεσε πολύ ο Άρης και στις λεπτομέρειες δεν ήμασταν πολύ καλά».