22-02-2014

Ο Ολυμπιακός 3-0 τον Άρη στη Μίκρα (φωτό)

(2 votes)
Την 12η νίκη του στο πρωτάθλημα και την δεύτερη συνεχόμενη στη Θεσσαλονίκη μετά και το 3-1 επί του ΠΑΟΚ, σημείωσε ο Ολυμπιακός στη Μίκρα. Οι «ερυθρόλευκοι» με πρώτο σκόρερ και πάλι τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ που άγγιξε το 59% σε αποτελεσματικότητα επικράτησαν του Άρη με 3-0 σετ και πριν ολοκληρωθούν οι αγώνες των υπολοίπων ομάδων της τετράδας για την 17η αγωνιστική ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας του πρωταθλήματος Volleyleague ΟΠΑΠ.
Ο Άρης γνώρισε την 11η ήττα στο πρωτάθλημα και την δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας και έμεινε καθηλωμένος στους 21 βαθμούς. Από τους κιτρινόμαυρους μόνο ο Κυριακίδης είχε διψήφιο αριθμό πόντων (11).

Ο Ολυμπιακός επιθετικά στηρίχτηκε στον Γιορντάνοφ, ενώ ο Άρης μετά την απώλεια του 1ου σετ ήταν πολύ νευρικός και αυτό φάνηκε στις τελικές προσπάθειες. Το αρχικό 5-4 για τον Άρη έγινε 9-5 για τον Ολυμπιακός που έτρεξε σερί 5-0. Ο Άρης όσο είχε καλή υποδοχή στηρίχτηκε στον πρώτο χρόνο και με τον Ντίνα μείωσε σε 13-12. Εκεί ήρθε ένα ακόμα ένα σερί (4-0) για τον Ολυμπιακό κυρίως από λάθη των παικτών του Άρη μετά από φλοτ σερβίς του Σμαραγδή και το σκορ έγινε 17-12. Στο 19-15 για τον Ολυμπιακό οι κιτρινόμαυροι με επίθεση του Αρμενάκη και δύο λάθη του Καλντέιρα (άουτ επίθεση και πιαστό που προκάλεσαν και τον εκνευρισμό του με αποτέλεσμα να δεχτεί και κίτρινη κάρτα) ο Άρης μείωσε σε 19-18 δίνοντας την ευκαιρία στους οπαδούς του να ξεσηκωθούν. Ο Άρης συνέχισε την αντεπίθεση και με νέα επίθεση του Αερμάνακη και άσσο του Κυριακίδη πέρασε μπροστά με 21-20 και 22-21. Ο Ολυμπιακός κράτησε την ψυχραιμία του και με πρώτο χρόνο του Σμαραγδή, λάθος συνεννόηση Χαριτωνίδη – Ντίνα και άουτ επίθεση του Αρμενάκη πέρασε μπροστά 24-22. Ο Παπαδημητρίου μείωσε σε 24-23 και το σετ τελείωσε από επίθεση του Σμαραγδή ύστερα από απίθανη φάση διαρκείας και εξαιρετική επαναφορά της μπάλας από τον Γιορντάνοφ.

Παρά την απώλεια του 1ου σετ ο Άρης μπήκε δυνατά και στο 2ο σετ όπου από το 8-8 με ένα λάθος του Ολυμπιακού και ένα μπλοκ πάνω στον Γιορντάνοφ έγινε το 10-8. Με δύο ακόμα μπλοκ από Αρμενάκη στον Καλντέιρα και από τον Ντίνα έγινε το 13-10. Η αντίσταση του Άρη κράτησε μέχρι το 14-11 και 15-13. Ο Ντίνας έχασε το σερβίς, ο Καλντέιρα πέτυχε τον πρώτο του πόντο στον αγώνα για το 15-15 και ο ίδιος παίκτης έστειλε τις δύο ομάδες στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-15 για τον Ολυμπιακό. Ο Άρης ισοφάρησε 17-17 με τον Αρμενάκη αλλά ο Ολυμπιακός με σερί 3-0 μετά από τρία λάθη των γηπεδούχων ξέφυγε 20-17. Ακολούθησε νέο σερί 3-0 του Ολυμπιακού για το 23-18 με τους παίκτες του Άρη να δείχνουν εκνευρισμένοι και εκτός ελέγχου στο παιχνίδι τους και το 25-20 ήρθε φυσιολογικά.

Ο Ολυμπιακός με τον «αέρα» του 2-0 σετ περιόρισε κι άλλο τα λάθη του, ενώ ο Άρης με τον Γκόρτσανιουκ διαγώνιο αντί του Αρμενάκη δεν είχε την σπιρτάδα των δύο πρώτων σετ και περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο στο σκορ. Ο Ολυμπιακός από το 5-2 μέχρι το 12-9 είχε διαφορά +3 και άνοιξε το σκορ στο +6 (16-10) με Καλντέιρα και Γιορντάνοφ. Στο 19-14 έγινε αλλαγή ο λίμπερο Γκαράς με τον Τσομπάνογλου και ο Ολυμπιακός με την είσοδο και του Σωτηρίου έφτασε στη νίκη με 25-20.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Αβραμίδης

1ο σετ: 5-8, 12-16, 21-20, 23-25
2ο σετ: 8-7, 15-16, 18-21, 20-25
3ο σετ: 6-8, 10-16, 17-21, 20-25

*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 3 άσσους, 35 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 1 άσσους, 42 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 0-3 (23-25, 20-25, 20-25)

ΑΡΗΣ (Βαγγέλης Κουτσονίκας): Κυριακίδης 11 (7/16 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 77% υπ - 46% άριστες), Ντίνας 7 (5/6 επ, 2 μπλοκ), Παπαδημητρίου 5 (5/13 επ, 85% υπ - 31% άριστες), Χαριτωνίδης 1 (1 άσσος), Γάτσης 7 (6/9 επ, 1 μπλοκ), Αρμενάκης 8 (5/15 επ, 3 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 100% υπ - 64% άριστες), Τσομπάνογλου (λ, 100% υπ - 0% άριστες), Χατζηπαραδείσης, Ντάμποβιτς 1 (1/1 επ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Χριστοφιδέλης 2 (2 μπλοκ, 85% υπ - 31% άριστες), Γιούρισιτς 10 (8/9 επ, 2 μπλοκ), Καλντέιρα 6 (6/15 επ, 83% υπ - 33% άριστες), Γιορντάνοφ 20 (19/32 επ, 1 μπλοκ), Σμαραγδής 9 (6/7 επ, 3 μπλοκ), Κουρνέτας 2 (2/2 επ) / Στεφάνου (λ, 100% υπ - 43% άριστες), Μαρούλης, Κιόσης 1 (1/1 επ), Σωτηρίου 1 (1 άσσος).

O προπονητής του Άρη Βαγγέλης Κουτσονίκας δήλωσε: «Η ομάδα μου έπαιξε καλά για 1,5 σετ. Μετά ασχοληθήκαμε με άλλα πράγματα. Έπρεπε να ηρεμήσουμε  και να ασχοληθούμε με το παιχνίδι. Ο Αρμενάκης είχε πολύ χαμηλά στατιστικά στην επίθεση και για αυτό τον άλλαξα. Δεν υπήρχε άλλος λόγος. Έρχεται το ντέρμπι μετον ΠΑΟΚ. Είναι το ντέρμπι γοήτρου της Θεσσαλονίκης. Όποιος θέλει περισσότερο τη νίκη θα κερδίσει. Χρειαζόμαστε βαθμούς για να μην πάμε στα πλέι άουτ. Αυτός είναι ο στόχος και ο κίνδυνος».

Ο Χρήστος Χατζηπαραδείσης επεσήμανε: «Ήταν μία άσχημη εμφάνιση. Λυπούμαστε πολύ που δεν καταφέραμε να ευχαριστήσουμε τον κόσμο που ήρθε να μας συμπαρασταθεί».

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης δήλωσε: «Η Θεσσαλονίκη μας πήγε καλά. Τελείωσε μια κοπιαστική περίοδος για την ομάδα μας. Πήραμε νίκες και την πρόκριση στο φάιναλ-4. Προσπαθούμε να κάνουμε διαχείριση των δυνάμεων μας. Τα παιδιά που μπήκαν κράτησαν τον ρυθμό. Τώρα έχουμε την ευκαιρία να ξεκουράσουμε παίκτες, να κάνουμε ανασύνταξη και να προετοιμαστούμε για τα δύσκολα».

O διεθνής κεντρικός του Ολυμπιακού Νίκος Σμαραγδής δήλωσε: «Η βαθμολογική θέση της ομάδας είναι πλασματική, γιατί είχαμε πολλούς τραυματισμούς. Τώρα πρέπει να ανέβουμε. Ο Άρης είναι μια ομάδα που εκμεταλλεύεται, κάθε ευκαιρία. Κάθε φορά που δεν έχουμε παίξει καλά είχαμε προβλήματα. Πρέπει να δίνουμε το 100% και να μην χαλαρώνουμε στα ματς που απομένουν μέχρι το τέλος της σεζόν».

Βρίσκεστε εδώ: MVP Βίκος Cola Ειδήσεις MVP Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. Ο Ολυμπιακός 3-0 τον Άρη στη Μίκρα (φωτό)