03-12-2015

Ήττα του Φοίνικα από την Βαλέπα Σασταμάλα με 3-0 στο CEV Cup

O Φοίνικας Σύρου γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ στη Φινλανδία από την Βαλέπα Σασταμάλα στον πρώτο αγώνα της φάσης των «16» του CEV Cup και για να προκριθεί στη ρεβάνς θα πρέπει να νικήσει με το ίδιο σκορ ή με 3-1 σετ και να διεκδικήσει την πρόκριση στο «χρυσό» σετ όπως έκανε και με τη βελγική Αντβέρπ.
Ο Φοίνικας αντιμετώπισε μεγάλα προβλήματα στην υποδοχή και η επίθεση του μόλις που έφτασε το 43% αποτελεσματικότητα. Η φινλανδική ομάδα έδειξε να είναι πολύ διαβασμένη και είχε διακριθέντα τον Όλι Κουνάρι που πέρασε από τον Ολυμπιακό.

Οι συριανοί κράτησαν μέχρι το 18-18 του 1ου σετ αλλά το σερβίς του Κράστινς έκανε σερί 5-0 εκτοξεύοντας τη διαφορά στο 23-18. Από εκεί και πέρα οι φινλανδοί είχαν τον έλεγχο σε όλο τον αγώνα. Μάλιστα στην αρχή του 2ου σετ τα σερβίς του Κουνάρι έφεραν μεγάλη διαφορά για τους φινλανδούς που επικράτησαν με 25-16. Στο 3ο σετ ο Φοίνικας ακολούθησε στο σκορ και ισοφάρισε 23-23 αλλά ένα λάθος στην υποδοχή και ένα άουτ του Ντόκιτς έκριναν τον αγώνα.

Διαιτητές: Μακόφσκι, Μπουτζέικα

1ο σετ: 5-8, 16-15, 21-18, 25-22
2ο σετ: 8-4, 16-9, 21-13, 25-16
3ο σετ: 8-6, 16-15, 21-18, 26-24

*Οι πόντοι της Βαλέπα προήλθαν από 6 άσσους, 44 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 4 άσσους, 36 επιθέσεις 3 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-16, 26-24) σε 79΄

ΒΑΛΕΠΑ ΣΑΣΤΑΜΑΛΑ (Κράστινς Ουγκις): Κράστινς Έλβις 12 (9/13 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 51% υπ - 29% άριστες), Έσκο Μίκο 3 (1/3 επ, 2 άσσοι), Λεφτσένκο 7 (5/6 επ, 2 μπλοκ), Βένσκι 5 (2/4 επ, 3 μπλοκ), Κούναρι 13 (12/26 επ, 1 άσσος, 100% υπ - 75% άριστες), Τσούριο 18 (15/28 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / κόρχονεν (λ, 63% υπ 25% αρίστες), Έσκο Άντι.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκολιτς): Χαραλαμπίδης 5 (5/6 επ), Φέργκιουσον 3 (2/6 επ, 1 άσσος), Πάρις 4 (3/7 επ, 1 μπλοκ), Κάλντγουελ 11 (10/23 επ, 1 μπλοκ, 45% υπ -20% άριστες), Ντόκιτς 18 (15/35 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 0 (0/6 επ, 48% υπ -16% άριστες) / Ζήσης (λ, 45% υπ - 36% άριστες), Λάππας 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ, 50% υπ), Ηλίας, Μουρούτης.
Βρίσκεστε εδώ: MVP Βίκος Cola Ειδήσεις MVP Α.Ο.Φοίνικας Σύρου Ήττα του Φοίνικα από την Βαλέπα Σασταμάλα με 3-0 στο CEV Cup