19-12-2015

Επιστροφή στις νίκες για την Κηφισιά, 3-0 τον Ηρακλή

Επιστροφή στις νίκες για τον Α.Ο.Π.Κηφισιάς που με κορυφαίους τους Ρουμελιωτάκη, Μπίσετ επικράτησε του μαχητικού Ηρακλή με 3-0 σετ. Η 8η νίκη της ομάδας του Κώστα Αρσενιάδη ήρθε πιο δύσκολα απ΄ότι δείχνει το τελικό σκορ καθώς ο Ηρακλής πάλεψε το 2ο σετ όπου ξεκίνησε με προβάδισμα 4-0, 8-3 και διατήρησε το +4 μέχρι το 21-17, όμως, η Κηφισιά έκανε ανατροπή και πήρε το σετ με 31-29.
Η Κηφισιά μπήκε δυνατά στον αγώνα. Με τον Γιοβάνοβιτς πρώτο βιολί σε επίθεση και σερβίς η Κηφισιά προηγήθηκε 6-2. Ο Ηρακλής μείωσε 7-5 όταν ο Παλέντζας χάλασε την υποδοχή της Κηφισιάς με τα σερβίς του. Τα χαμένα σερβίς στοίχισαν στους φιλοξενούμενους, που βρέθηκαν πίσω με 14-8 με αποτέλεσμα ο Ορφανός να ζητήσει τάιμ άουτ. Στο 19-10 ο Ορφανός έβαλε στον αγώνα τον Μαυροβουνιώτη αντί του Χατζηηλιάδη μήπως και βελτιώσει την υποδοχή. Όμως οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστή τον Ρουμελιωτάκη έφτασαν εύκολα στο 25-13.

Ο Ηρακλής ήταν εντυπωσιακός στο 2ο σετ με προβάδισμα 4-0. Βλέποντας την ψαλίδα να ανοίγει (4-11) ο Αρσενιάδης ζήτησε το δεύτερο τάιμ άουτ. Η Κηφισιά μείωσε 12-15 με άσο του Ρουμελιωτάκη αλλά ο Ηρακλής απάντησε με ένα. Με τον Γιοβάνοβιτς στο σερβίς (έναν άσο) η Κηφισιά έτρεξε ένα σερί 3-0 και πλησίασε 16-19. Με ένα ακόμη πιο μεγάλο σερί μετέτρεψε το 18-22 σε 23-22. Στη συνέχεια το ματς πήγε πόντο-πόντο, την Κηφισιά να έχει συνέχεια το προβάδισμα στα σετ μπολ και τελικά με ένα μπλοκ του Παπαγγελόπουλου η Κηφισιά πήρε το σετ 31-29.

Η Κηφισιά εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του αντιπάλου της στο ξεκίνημα του σετ και με τον Ρουμελιωτάκη αιχμή του δόρατος έφτασε στο 8-5. Συνέχισε σε υψηλές στροφές αυξάνοντας τη διαφορά σε 16-11. Αυτή τη διαφορά ασφαλείας διατήρησε ως το τέλος που γράφτηκε με εντυπωσιακό πόντο του Ρουμελιωτάκη.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Κουτσούλας

Η διακύμανση

1ο σετ: 8-5, 16-8, 21-10, 25-13
2ο σετ: 3-8, 12-16, 17-21, 31-29
3ο σετ: 8-5, 16-11, 21-15, 25-20

*Oι πόντοι του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 7 άσσοι, 48 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Πετοσφαίριση προήλθαν: 4 άσσοι, 31 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-13, 31-29, 25-20) σε 78΄.

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 3π. (1/4, 2 άσσοι), Χριστοφιδέλης 10 (9/20, 1 μπλοκ, 50% υπ., 33% αρ.), Μπίσετ 7 (7/11), Παπαγγελόπουλος 7 (4/8, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Ρουμελιωτάκης 17 (13/16, 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Γιοβάνοβιτς 16 (14/29, 2 άσσοι) / Στεφάνου (λ. - 67% υπ., 33% αρ.), Κάπελλας, Κοντός, Κόβαλτσουκ.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 2015 (Ορφανός): Χατζηηλιάδης 11π. (7/12, 1 άσσος, 43% υπ., 25% αρ.), Παλέντζας 15 (11/25, 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Στεφανίδης 7 (6/8, 1 μπλοκ, 27% υπ., 13% αρ.), Στίγγας 5 (2/5, 3 μπλοκ), Πέντσεφ 2 (2/3), Τσολάκος / Παπαδημητρίου (λ. - 63% υπ., 38% αρ.), Μαυροβουνιώτης, Γάτσης 3 (3/7).

Ο προπονητής του Α.Ο.Π Κηφισιάς, Κώστας Αρσενιάδης δήλωσε: «Κάναμε αυτό που έπρεπε για να πάρουμε το τρίποντο. Παίξαμε πολύ καλό βόλεϊ και δείξαμε χαρακτήρα στο δεύτερο σετ στο οποίο καταφέραμε να κάνουμε μεγάλη ανατροπή στο σκορ. Ήταν ένα ματς ανάμεσα σε δυο ομάδες που είχαν πολύ καλό σερβίς. Εμείς όμως υπερείχαμε στο σερβίς. Αυτά τα παιχνίδια είναι πολύ επικίνδυνα. Γι αυτό και είμαι ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα. Παίξαμε σοβαρά και πειθαρχημένα. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά».

Ο προπονητής του Ηρακλή, Γιάννης Ορφανός δήλωσε: «Κάνουμε τα ίδια και τα ίδια λάθη και δυστυχώς δεν έχουμε τον χρόνο να τα διορθώσουμε. Μπαίνουμε νωθρά στο πρώτο σετ και μετά κυνηγάμε το δεύτερο. Σήμερα είχαμε την ευκαιρία να πάρουμε το δεύτερο σετ αλλά και πάλι δεν είχαμε την ψυχραιμία να κερδίσουμε πόντους στις κρίσιμες φάσεις μετά το 20. Αυτό λειτουργεί εις βάρος μας και στο τρίτο σετ όπου δεν έχουμε την ψυχολογία για να επανέλθουμε. Ελπίζω να ξεκουραστούμε στις γιορτές και να επιστρέψουμε δριμύτεροι».
Βρίσκεστε εδώ: MVP Βίκος Cola Ειδήσεις MVP Α.Ο.Π.Κηφισιάς Επιστροφή στις νίκες για την Κηφισιά, 3-0 τον Ηρακλή