13-01-2016

Η Κηφισιά όρθια και στην Πάτρα, 3-1 την Παναχαϊκή

Mε τον ίδιο τρόπο που τελείωσε το 2015, ο ΑΟΠ Κηφισιάς έκανε ποδαρικό και στο 2016, δηλαδή, με εκτός έδρας νίκη 3-1 σετ. Αυτή τη φορά η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη νίκησε στην Πάτρα την μαχητική Παναχαϊκή με την οποία έκανε ντεμπούτο και άφησε καλές εντυπώσεις ο Βραζιλιάνος ακραίος Ιβαν Βάλτερ.

Μετά τη νίκη αυτή η Κηφισιά διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με τον Ολυμπιακό και με πλεονέκτημα στην ισοβαθμία με τους «ερυθρόλευκους».

Η Κηφισιά ήταν ανώτερη στην άμυνα, είχε ποιοτική υποδοχή και πήρε δίκαι τη νίκη. Η Παναχαϊκή υστέρησε στην υποδοχή και σε όλο τον αγώνα κυνηγούσε το σκορ.

Στο 3ο σετ ο Λυκούδης πέρασε στο γήπεδο τον νεαρό Ιτάλο ως λίμπερο, κίνηση που απέδωσε καρπούς με αποτέλεσμα Παναχαϊκή  που βελτιώθηκε και στο σερβίς να είναι καλύτερη και να πάρει το σετ μειώνοντας σε 2-1.

Στο 4ο σετ έγινε μάχη, η πατρινή ομάδα προηγήθηκε πάλι με 15-12 και 21-19 αλλά η Κηφισιά ήταν πιο ψύχραιμη στους τελευταίους πόντους και πήρε το σετ και μαζί τη νίκη με 3-1.

Διαιτητές: Μυλωνάκης - Μουλά

1ο σετ: 5-8, 13-16, 17-21, 21-25
2ο σετ: 2-8, 7-16, 13-21, 18-25
3ο σετ: 8-7, 16-14, 21-17, 25-23,
4ο σετ: 6-8, 16-14, 21-19, 22-25

Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 12 άσσους, 54 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 6 άσσους, 52 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 1-3 (21-25, 18-25, 25-23 22-25)

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Λυκούδης): Βάλτερ 15 (12/21  επ, 3 άσσοι, 74% υπ - 26% άριστες), Λιβαθηνός 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Τόρρες 10 (8/15 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρουμελιώτης Νίκος 24 (18/25 επ, 5 άσσοι, 1 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 11 (9/22 επ, 2 άσσοι, 65% υπ -6% άριστες), Βλαχοστάθης 9 (6/11 επ, 3 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μένιος (λ, 42% υπ - 0% άριστες), Ιτάλο (λ), Ντονάς, Μαυραγάνης, Βασιλάκος, Κωστόπουλος

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (0/1 επ, 2 άσσοι), Χριστοφιδέλης 13 (11/20 επ, 2 μπλοκ, 50% υπ - 14% υπ), Μπίσετ 14 (9/13 επ, 2 άσσοι 3 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 4 (4/5 επ), Ρουμελιωτάκης 7 (5/10 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 44% υπ - 8% άριστες), Γιοβάνοβιτς 24 (21/34 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 58% υπ -13% άριστες), Κόβαλτσουκ 2 (2/4 επ), Φραγκιαδάκης

Ο τεχνικός της Παναχαϊκής, Γιώργος Λυκούδης, δήλωσε: «Ήμασταν νευρικοί χωρίς λόγο και κάναμε αρκετά λάθη. Ο Βάλτερ στο ξεκίνημα ήταν αγχωμένος αλλά στη συνέχεια ανέβασε την απόδοση του και βοήθησε. Μετά το 2ο σετ βρήκαμε ρυθμό όμως δεν είχαμε διάρκεια και για να κερδίσεις την Κηφισιά πρέπει να έχουμε διάρκεια και για αυτό ήρθε η ήττα. Πιστεύω ότι η παρουσία του Βάλτερ θα βοηθήσει στη συνέχεια του πρωταθλήματος».

Το νέο μεταγραφικό απόκτημα της Παναχαϊκής, ο Βραζιλιάνος Ιβαν Βάλτερ τόνισε: «Δεν είμαι χαρούμενος γιατί δεν νικήσαμε σήμερα όμως έγινε ένα πολύ καλό παιχνίδι. Δυστυχώς σε κάποια σημεία κάναμε σημαντικά λάθη και επειδή ο αντίπαλος μας είναι πολύ δυνατή ομάδα δεν μας άφησε να πάρουμε κάτι. Ηταν το πρώτο μου παιχνίδι με την Παναχαϊκή όμως πιστεύω πως έχουμε καλή ομάδα και στη συνέχεια θα είμαστε καλύτεροι».

Ο προπονητής της Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης δήλωσε: «Το πρώτο παιχνίδι ήταν τα δυο πρώτα σετ στα οποία αποδώσαμε εξαιρετικά και τα κερδίσαμε. Το δεύτερο παιχνίδι έγινε στα άλλα δυο σετ, όπου οι δυο ομάδες εμφανίστηκαν ισοδύναμες. Η Παναχαϊκή μας πίεσε πολύ με το σερβίς, που είναι το δυνατό της όπλο σε αυτό το γήπεδο. Στο 21-19 φοβήθηκα ότι το ματς θα πήγαινε στο τάι-μπρέικ. Παίξαμε όμως πολύ καλά στο σημείο αυτό και καταφέραμε να γυρίσουμε το σκορ. Είναι μια σπουδαία νίκη. Συγχαρητήρια στα παιδιά... Για την ομάδα μας είναι ένα καλό ξεκίνημα στον δεύτερο γύρο στον οποίο έχουμε πολύ δύσκολα ματς. Ο στόχος μας είναι φασούλι το φασούλι να γεμίζουμε το σακούλι ώστε στο τέλος να βρεθούμε στην 4αδα».

Ο ακραίος της Κηφισιάς Γιάννης Ρουμελιώτακης, σημείωσε: «Είμαστε πολύ χαρούμενοι που νικήσαμε καθαρά την Παναχαϊκή μέσα στην έδρα της γιατί ολοι γνωρίζουμε οτι έχει πολύ δυνατή έδρα, Η Παναχαϊκή έχει πολύ έμπειρους παίκτες οι οποίοι μπορούν να κάνουν την ζημιά ανά πάσα στιγμή. Το πρωτάθλημα είναι πολύ δύσκολο και στη συνέχεια ελπίζω πως θα είμαστε ακόμα καλύτεροι».

Βρίσκεστε εδώ: MVP Βίκος Cola Ειδήσεις MVP Α.Ο.Π.Κηφισιάς Η Κηφισιά όρθια και στην Πάτρα, 3-1 την Παναχαϊκή