04-02-2016

Ο Ολυμπιακός σε 65΄ τελείωσε 3-0 το "ντέρμπι" με τον Εθνικό

Με συνοπτικές διαδικασίες ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-0 τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης σε 65 λεπτά στο «Μελίνα Μερκούρη» και με την 13η νίκη του στο πρωτάθλημα οδηγεί την κούρσα στον βαθμολογικό πίνακα.

Η ομάδα του Ρομπέρτο Πιάτσα είχε ρυθμό και διάρκεια με καλό σερβίς και μόλις 9 λάθη σε όλο τον αγώνα. Αντίθετα, ο Εθνικός δεν έδειξε ικανός να χτυπήσει τον αγώνα και με εξαίρεση το ξεκίνημα του 2ου σετ όπου μάλιστα προηγήθηκε με 8-7 δεν απείλησε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού.

Ο πρώην παίκτης του Εθνικού Μπόζινταρ Τσουκ ήταν κορυφαίος του Ολυμπιακού που όπως φαίνεται και στη διακύμανση είχε εύκολο έργο και ολοκλήρωσε τη νίκη του σε μόλις 65΄. O Oλυμπιακός έχει να αντιμετωπίσει δύο φορές την Παναχαϊκή στην Πάτρα, το Σάββατο για το πρωτάθλημα και την Τετάρτη για το κύπελλο.

Ο Εθνικός Αεξανδρούπολης αγωνίστηκε χωρίς τον Νικολά Μιγιαήλοβιτς που ήταν εκτός αποστολής, ενώ στο 1ο σετ βασικός πασαδόρος ήταν ο Βλαχόπουλος.

Διαιτητές: Μουλά Λ., Νικολόπουλος

1ο σετ: 8-4, 16-6, 21-10, 25-13
2ο σετ: 7-8, 16-13, 21-17, 25-21
3ο σετ: 8-3, 16-11, 21-15, 25-17

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 8 άσσους, 32 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 1 άσσο, 36 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 9 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-0 (25-13, 25-21, 25-17) σε 65΄

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Σουλτανόπουλος 8 (3/6 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Φιλίποφ 4 (2 άσσοι, 2 μπλοκ), Έγκλεσκαλνς 13 (10/22 επ, 3 άσσοι), Τσουκ 11 (8/13 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 29% υπ - 14% άριστες), Όγκουρτσακ 6 (5/8 επ, 1 μπλοκ, 40% υπ - 20% άριστες), Σπίνου 1 (1/2 επ) / Ταμπουρατζής (λ, 67% υπ - 48% άριστες), Κοκκινάκης 2 (2/6 επ, 67% υπ - 67% άριστες), Δεληπρίμης, Σφενδυλάκης 4 (3/3 επ, 1 μπλοκ).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Δαλακούρας Κ. 10 (8/17 επ, 2 μπλοκ, 61% υπ - 56% άριστες), Φόγιερ 11 (9/19 επ, 2 μπλοκ, 46% υπ - 27% άριστες), Τουράνιανιν 5 (5/9 επ), Κιόσης 4 (3/6 επ, 1 μπλοκ), Βλαχόπουλος, Γκιουλέν 8 (8/18 επ) / Δαρίδης (λ - 70% υπ - 50% άριστες), Κασαμπαλής 1 (1 άσσος), Ίλιτς 3 (3/7 επ).

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Ρομπέρτο Πιάτσα δήλωσε μετά τον αγώνα στο osfp.gr: «Είχαμε ένα καλό παιχνίδι. Απο τους αντιπάλους μας έλειπε ένας σημαντικός παίκτης, αλλά αυτό δεν αφορά εμάς, μιας και η ομάδα μου ήταν πάρα πολύ καλή. Τώρα κοιτάμε μπροστά τους δύο αγώνες με την Παναχαϊκή για Πρωτάθλημα και Κύπελλο αλλά και τον αγώνα με τον Παμβοχαϊκό».

O Μπόζινταρ Τσουκ δήλωσε: «Ήταν ένα σχετικά εύκολο ματς για εμάς έτσι όπως εξελίχθηκε, νομίζω οτι παρουσιαστήκαμε συγκεντρωμένοι στον αγώνα και εφαρμόσαμε τις οδηγίες του προπονητή μας. Τώρα πρέπει να δουλέψουμε ακόμα περισσότερο μιας και η συνέχεια αναμένετε πολύ δύσκολη μιας και θα έχουμε υποχρεώσεις σε Πρωτάθλημα, Κύπελλο αλλά και Λιγκ Καπ».

Ο προπονητής του Εθνικού Σάκης Μουστακίδης είπε: «Θέλαμε να ξεκουράσουμε τον Μιγιαήλοβιτς και να κάνουμε μία καλύτερη διαχείριση για τη δύσκολη συνέχεια κι ενόψει των ευρωπαϊκών αγώνων. Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό».