13-02-2016

Η Παναχαϊκή 3-2 τον Εθνικό στο ντέρμπι των ανατροπών

Δύο πολύτιμους βαθμούς πήρε η Παναχαϊκή νικώντας με 3-2 σετ τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης στο ντέρμπι των ανατροπών που έγινε στην Πάτρα. Η ομάδα του Έβρου που προετοιμάζεται και για την ευρωπαϊκή δοκιμασία με τη Μπενφίκα, προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ με 1-0 και 2-1 σετ αλλά η Παναχαϊκή με κορυφαίο το Νίκο Ρουμελιώτη πήρε τη νίκη.

Οι πατρινοί έφτασαν τους 15 βαθμούς και προσπέρασαν πάλι τον Άρη που ισοβαθμεί πλέον με τον Ηρακλή με 14 βαθμούς.

Ο Εθνικός βρίσκεται στην 17η θέση και ανέβηκε στους 22 βαθμούς έναν λιγότερο από τον Παμβοχαϊκό.

Ο Εθνικός αιφνιδίασε την υποδοχή της Παναχαϊκής στο 1ο σετ χάρις το πιεστικό σερβίς των Μιχαήλοβιτς, Φόγιερ που έφερε από την αρχή προβάδισμα στο σκορ. Οι «ακρίτες» προηγήθηκαν με 8-6 και 20-14 για να κατακτήσουν το σετ και να προηγηθούν με 1-0.

Βελτιωμένη στην υποδοχή και με πιο γρήγορη ανάπτυξη η Παναχαϊκή ισορόπησε τον αγώνα. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι τα μισά του σετ αλλά Ρουμελιώτης και Βάλτερ έκαναν σερί 4-0 και έβαλαν μπροστά την ομάδα του με 17-13.

Το 3ο σετ ήταν υπόθεση πάλι του Εθνικού που είχε συνέχεια το προβάδισμα από το 16-14 και έκαναν το 2-1.

Από το 4ο σετ άρχισε η τελική αντεπίθεση της Παναχαϊκής. Με θέληση και πάθος για τη νίκη, βελτιωμένη υποδοχή, αποτελεσματικό μπλοκ και το Νίκο Ρουμελιώτη να πετάει φωτιές η Παναχαϊκή ξέφυγε με +4 12-8 και το κράτησε μέχρι το τέλος.

Στο 5ο σετ με καθοριστικά μπλοκ από Τόρρες η Παναχαϊκή πήρε μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα με 8-6 που κράτησε έως το τέλος για τη μεγάλη νίκη.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Φραγκάκης

1ο σετ: 6-8, 13-16, 14-21, 17-25
2ο σετ: 8-6, 16-13, 21-16, 25-21
3ο σετ: 8-4, 13-16, 15-21, 17-25
4ο σετ: 8-5, 16-11, 21-17, 25-18
5ο σετ: 5-4, 10-7, 12-9, 15-10

*Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 8 άσσους, 56 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού προήλθαν από 8 άσσους, 48 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (17-25, 25-21, 17-25, 25-18, 15-10) σε 106΄.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Λυκούδης): Βάλτερ 16 (13/22 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ - 18% άριστες), Λιβαθηνός 3 (2/2 επ, 1 άσσος), Τόρρες 6 (2/9 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ρουμελιώτης Ν. 28 (23/46 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 2 (2/5 επ, 40% υπ - 10% άριστες), Βλαχοστάθης 9 (7/12 επ, 2 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 57% υπ - 18% άριστες), Ντονάς 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Χριστιάς, Μαυραγάνης, Βασιλάκος 6 (6/12 επ, 67% υπ - 40% άριστες), Κωστόπουλος 1 (μπλοκ).

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Φόγιερ 14 (11/16 επ, 3 μπλοκ, 55% υπ - 10% άριστες), Τουρανγάνιν 4 (1/4 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μιχαήλοβιτς 15 (11/19 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 68% υπ - 15% άριστες), Κασαμπαλής 6 (1/1 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Κιόσης 12 (7/8 επ, 5 μπλοκ), Γκιουλέν 20 (16/25 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοΚ) / Δαρίδης (λ, 59% υπ - 12% άριστες), Δαλακούρας Κ. 1 (1/2 επ), Βλαχόπουλος.

Ο προπονητής της Παναχαϊκής Γιώργος Λυκούδης δήλωσε: «Δεν ξεκινήσαμε καλά και δεν είχαμε φρεσκάδα στις κινήσεις μας. Είχαμε "αδειάσει" από τα παιχνίδια με τον Ολυμπιακό. Παρόλα αυτά μετά το 1ο σετ μαζέψαμε τα λάθη μας και αποκτήσαμε τακτική και υπομονή στο παιχνίδι μας.  Κερδίσαμε εμείς αλλά κερδίζουν και οι ομάδες που επίσης μάχονται για την παραμονή μας οπότε η μάχη θα είναι σκληρή μέχρι το τέλος. Είναι σημαντικό που πήραμε τη νίκη διότι ο Εθνικός είναι πολύ καλή και συγκροτημένη. Ο αγώνας κρίθηκε από τη βελτίωση μας στην πίσω ζώνη και στην άμυνα μετά το 1ο σετ».

Από τους παίκτες ο Ισπανός κεντρικός Τζούλιαν Τόρες τόνισε: «Ηταν μια πολύ σπουδαία νίκη και κατακτήσαμε δυο πολύ σημαντικούς βαθμούς στη προσπάθεια μας για παραμονή. Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης είναι πολύ καλή ομάδα και το έδειξε σε ολη την διάρκεια του αγώνα. Παρότι βρεθήκανε πίσω στο σκορ αλλά και το γεγονός ότι είχαμε ορισμένα προβλήματα τραυματισμών, δείξαμε πάθος και θέληση και καταφέραμε να φτάσουμε στη νίκη που νομίζω ότι την αξίζαμε».

Ο προπονητής του Εθνικού Σάκης Μουστακίδης: «Πρώτα απ΄όλα θέλω να δω πως είναι ο Φόγιερ που χτύπησε στο γόνατο του. Εύχομαι να μην είναι κάτι σοβαρό. Εγινε δυνατός αγώνας αλλά κάναμε πάλι αβίαστα λάθη. Σκορπάμε βαθμούς. Πρέπει να ανασυνταχθούμε διότι την Κυριακή το βράδυ θα αναχωρήσουμε για δύσκολο ταξίδι στην Πορτογαλία».

Τραυματισμός Φόγιερ

Στην αρχή του 5ου σετ τραυματίστηκε στο γόνατο ο Γερμανός ακραίος του Εθνικού Κέβιν Φόγιερ μετά από σύγκρουση του με τον συμπαίκτη του Σταύρο Κασαμπαλή. Θα υποβληθεί σε εξετάσεις στο ΚΑΤ το πρωί της Κυριακής.

Βρίσκεστε εδώ: MVP Βίκος Cola Ειδήσεις MVP Παναχαϊκή Η Παναχαϊκή 3-2 τον Εθνικό στο ντέρμπι των ανατροπών