05-03-2016

Η Κηφισιά 3-1 τον Φοίνικα στη Σύρο και απέκτησε πλεονέκτημα

Η Κηφισιά με αποτελεσματικό σερβίς και άριστη υποδοχή αλλά και πρωταγωνιστές τους Παπαγγελόπουλο, Ρουμελιωτάκη νίκησε με 3-1 σετ τον Φοίνικα στη Σύρο και απέκτησε μεγάλο πλεονέκτημα για την 2η θέση της κανονικής περιόδου.

Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη ξέφυγε με 3 βαθμούς του Φοίνικα και έχει και το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία τρεις στροφές πριν από το τέλος.

Ο Φοίνικας ισοφάρισε 1-1 σετ αλλά δε μπόρεσε να διασπάσει την «δεμένη» υποδοχή της Κηφισιάς και γνώρισε την ήττα. Η Κηφισιά σημείωσε την 6η σερί νίκη επί του Φοίνικα στο πρωτάθλημα και την 7η μαζί με τον αγώνα κυπέλλου.

Η φάση του 1ου σετ έγινε στο 10-11. Ο Ντόκιτς σέρβιρε και φάνηκε πως η μπάλα ήταν «μέσα» αλλά ο Βουδούρης έδωσε άουτ. Στο σερβίς για την Κηφισιά πήγε ο Παπαγγελόπουλος ο οποίος χάλασε την υποδοχή του Φοίνικα και η ομάδα του Αρσενιάδη ξέφυγε 17-10 με συνολικό σερί 6-0. Εκεί κρίθηκε και το 1ο σετ.

Οι κηφισιώτες πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο και στο 2ο σετ παρότι ο Φοίνικας μέχρι τα μισά είχε προβάδισμα με 15-12 και 16-14. Με καλές άμυνες και σταθερή υποδοχή η Κηφισιά ισοφάρισε 17-17 και προηγήθηκε 20-19. Με μπλοκ του Μπίσετ και κόντρα επίθεση του Γιοβάνοβιτς η Κηφισιά κρατήθηκε μπροστά στο σκορ με 22-20 και έφτασε στα σετ μπολ με 24-22. Ο Ντόκιτς μείωσε με επίθεση (24-23) και με μπλοκ του πάνω στον Γιοβάνοβιτς ισοφάρισε. Ακολουθησαν άλλα πέντε σετ μπολ για την Κηφισιά με 25-24, 26-25, 27-26, 28-27 και 29-28. Ο Ντόκιτς ισοφάρισε για τον Φοίνικα, ο Ρουμελιωτάκης έκανε κακή υποδοχή και ο Χαραλαμπίδης έβαλε μπροστά το «πειρατικό» με 30-29. Με τον ίδιο τρόπο πήρε και τον επόμενο ποντο για το 31-29 και το 1-1 σετ.

Ο Φοίνικας με καλύτερη ψυχολογία μπήκε δυνατά και στο 3ο σετ με προβάδισμα 16-12 δείχνοντας πως είναι ικανός να κάνει την ανατροπή. Ομως, η Κηφισιά και πάλι με τα σερβίς των Παπαγγελόπουλου, Ρουμελιωτάκη έκανε τη μεγάλη ανατροπή και δύο σερί 4-0 για το 21-19 και το 25-21. Εκεί και κρίθηκε και το ντέρμπι καθώς στο 4ο σετ η Κηφισιά ήταν ακόμα καλύτερη στο σερβίς, πίεσε τον Φοίνικα που έκανε λάθη και απλά παρακολουθούσε το σκορ.

Διαιτητές: Βουδούρης, Κουτσούλας

1ο σετ: 8-4, 10-16, 20-21, 22-25
2ο σετ: 8-5, 16-14, 20-21, 31-29
3ο σετ: 7-8, 16-12, 19-21, 21-25
4ο σετ: 5-8, 10-16, 12-21, 18-25

*Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 2 άσσους, 51 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 7 άσσους, 55 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 1-3 (22-25, 31-29, 21-25, 18-25) σε 117΄

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκολιτς): Χαραλαμπίδης 9 (7/7 επ, 2 μπλοκ), Φέργκιουσον 9 (6/11 επ, 3 μπλοκ), Πάρις 3 (3/6 επ), Κάλντγουελ 2 (2/5 επ, 40% υπ - 30% άριστες), Ντόκιτς 19 (17/40 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 6 (5/16 επ, 1 μπλοκ, 27% υπ - 23% άριστες) / Ζήσης (λ, 56% υπ - 38% άριστες), Μάρκου 1 (1 επ), Μουρούτης, Λάππας 14 (10/21 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 42% υπ - 29% άριστες), Ανδρεάδης.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης, Χριστοφιδέλης 8 (7/16 επ, 1 μπλοκ, 50% υπ - 39% άριστες), Μπίσετ 10 (5/11 επ, 5 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 19 (9/12 επ, 4 άσσοι, 6 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 15 (11/20 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ - 38% άριστες), Γιοβάνοβιτς 26 (23/46 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 50% υπ - 44% άριστες), Κόντος, Φραγκιαδάκης.

Ο προπονητής του Φοίνικα Ντούσκο Νίκολιτς είπε: «Δεν είχαμε ρυθμό σήμερα, δεν πήγαμε καλά στο σερβίς και δεν κρατήσαμε την υποδοχή μας στο σερβίς των αντιπάλων μας. Χάσαμε την ευκαιρία να πάρουμε νίκη αλλά είχαμε απέναντι μας μία πολύ καλή ομάδα που έπαιζε γρήγορα και δεν έκανε λάθη. Τα σερβίς των Παπαγγελόπουλου, Ρουμελιωτάκη μας έκαναν μεγάλη ζημιά. Ακόμα δεν έχει κριθεί τίποτα για την 4αδα».

Ο προπονητής της Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης είπε: «Δεν χρειάζονται πανηγυρισμοί παρότι όλοι ξέρουμε πως κάναμε μία ακόμα μεγάλη νίκη. Δεν ήταν καλό ποιοτικά το ματς αλλά πήραμε τη νίκη. Ακόμα δεν έχει κριθεί τίποτα. Έχουμε δύσκολους αγώνες με Ορεστιάδα, ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό και τίποτα δεν είναι σίγουρο. Συγχαρητήρια στην ομάδα μου αλλά και στον Φοίνικα για αυτά που έχει πετύχει».