13-01-2018

Ο Φοίνικας Σύρου με Πέτερλιν, Γιορντάνοφ νίκησε 3-0 τον Ηρακλή

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Φραν Πέτερλιν και εξαιρετικό σερβίς που του απέφερε 9 άσσους (6 στο 2ο σετ) ο Φοίνικας Σύρου νίκησε τον Ηρακλή Πετοσφαίριση με 3-0 σετ και έστω και για ένα βράδυ πέρασε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Παράλληλα οι συριανοί εξασφάλισαν και το πλεονέκτημα της ισοβαθμίας με τον «γηραιό» ο οποίος στα δύο πρώτα σετ δεν εκμεταλεύτηκε προβάδισμα στο σκορ.

Ο Φοίνικας έφτασε στους 27 βαθμούς και προσπέρασε τον ΠΑΟΚ που έχει 26 αλλά δύο αγώνες λιγότερους (αύριο με την Παναχαϊκή και με τη Νίκη Αιγινίου). Ο Ηρακλής έμεινε στους 21 βαθμούς, έναν βαθμό πίσω από τον Ηρακλή Χαλκίδας.

Ο Ηρακλής μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι εκμεταλλευμένος τα αρκετά λάθη της ομάδας της Σύρου. Οι φιλοξενούμενοι πήγαν στους πάγκους για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με το +4 (4-8), όπου αυτό προήλθε από την άουτ προσπάθεια στο σέρβις του Γιορτνάνοφ, αλλά και την όχι αποτελεσματική προσπάθεια του Λινζ. Οι Συριανοί μετά το τεχνικό τάιμ άουτ προσπάθησαν να πιέσουν και με σερί 3-0 μείωσαν σε 8-9 με τον Μαρούλη. Ο Αρμενάκη με μπλοκ πάνω στον Πέτερλιν έφερε και πάλι τη διαφορά στο +3 για τον Ηρακλή και ο κ. Κάρμαρτσικ κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Άσσος του Τζιουμάκα διαμόρφωσε το 9-13 και στο +4 ο «γηραιός». Το «Πειρατικό» μετά από σερί 2-0 με τους Γιορτνάνοφ και Γάτση ισοφάρισε σε 13-13. Το σερί του Φοίνικα ανέβηκε στο 7-0 και το 9-13 έγινε 16-13 και η ομάδα της Σύρου στους πάγκους για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με το +3. Ο Λινζ στην κόντρα έκανε το 19-14, η διαφορά πλέον στο +5 και ο κ. Ορφανός κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Γιορτνάνοφ πήρε το μπλοκ άουτ για τον 21-15 και στη συνέχεια ο ίδιος παίκτης με άσσο έφερε τη διαφορά στο +7 (22-15). Ο Χήρας με μπλοκ πάνω στον Αρμενάκη έδωσε τον πόντο στον Φοίνικα, ταυτόχρονα διαμόρφωσε το 25-18 και ο Φοίνικας πήρε προβάδισμα με 1-0 στο σκορ.

Η εικόνα του δευτέρου σετ αρχικά είναι παρόμοια με του πρώτου όπου οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ με 3 και τέσσερις πόντους . Ο Φέργκιουσον στην κόντρα έκανε το 3-7 και ο Πολωνός τεχνικός του Φοίνικα κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Τζιουμάκας έκανε το 4-8 και ο Ηρακλή στους πάγκους για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με το +4. Η διαφορά μετά τον πόντο στην κόντρα του Τζιουμάκα στο +5 (5-10) και ο κ. Κάρματσικ κάλσε γρήγορα το δεύτερό του τάιμ άουτ. Οι Φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύονται τα όποια λάθη του Φοίνικα και διατηρούν μία διαφορά στο σημείο αυτό της τάξεως το τεσσάρων πόντων 8-12. Ο Πέτερλιν μετά το πολύ καλό σερβίς του Μαρούλη μείωσε στο -2 για τον Φοίνικα 10-12. Στη συνέχεια ο Μαρούλη με άσσο έκανε το 11-12 και η ομάδα της Σύρου… μπήκε και πάλι στο παιχνίδι. Ο ίδιος παίκτης με άσσο πάλι έφερε το ματς στα ίσα 12-12. Νέο σερί 7-0 για τον Φοίνικα, όπως και στο πρώτο σετ, από το 6-12, το «Πειρατικό» έφερε… τούμπα το σκορ κάνοντας με το ν Μαρούλη το 13-12 (με τρεις άσσους). Με το +2 στους πάγκους για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ η ομάδα της Σύρου, μετά τη λάθος εκτίμηση του Φέργκιουσον 16-14. Ο Λινζ έφερε το ματς στα ίσα 19-19. Γιορτνάνοφ για το 20-20. Ο Χήρας με μπλοκ πάνω στον Αρμενάκη έφερε και πάλι μπροστά στο σκορ τον Φοίνικα 21-20. Ο Λινζ με άσσο το 22-20. Ο Πέτερλιν ισοφάρισε σε 24-24 και έδωσε παράταση στην αγωνία. Ο Ελευθερίου το 24-25. Ο Γιορτνάνοφ με δύσκολη προσπάθεια το 25-25. Στο φιλέ το σερβίς του Πέτερλιν 25-26. Ο Λινζ το 26-26. Ο Γιορτνάνοφ με άσσο έδωσε το σετ στον Φοίνικα διαμορφώνοντας το 29-27, αφού πρώτα οι παίκτες του Ηρακλή έκαναν… δώρο στην ομάδα της Σύρου στο 25-26, όταν η μπάλα πήγαινε άουτ, όμως ο Φωτιάδης την κράτησε εντός αγωνιστικού χώρου και στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πήραν τον πόντο για να ισοφαρίσουν σε 26-26.

Στο τρίτο σετ οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά προηγήθηκαν 3-0, όμως ο Ηρακλής με δικό του σερί προηγήθκε αρχικά με 4-5 και στη συνέχεια 4-6 με τον Αρμενάκη. Ο Πέτερλιν πίσω από τη γραμμή των τριών μέτρων μείωσε σε 5-6. Οι φιλοξενούμενοι πήγαν στους πάγκους για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με διαφορά τριών πόντων (5-8) έπειτα το μπλοκ του Φέργκιουσον πάνω στον Γιορντάνοφ. Ο Βούλγαρος διαγώνιος του Φοίνικα, μετά από φάση διαρκείας και ωραίες άμυνες κι από τις δύο ομάδες, πήρε το μπλοκ άουτ και ισοφάρισε σε 10-10. Ο Πέτερλιν στην κόντρα το 11-10 και ο κ. Ορφανός κάλεσε τάιμ άουτ. Πολύ ωραίο παιχνίδι είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι φίλοι της ομάδας της Σύρου, καθώς και οι δύο ομάδες έβγαζαν δύσκολες άμυνες και οι πόντοι ήταν μεγάλοι σε διάρκεια. Ο Χήρας με μπλοκ πάνω στον Αρμενάκη έκανε το 16-14 για την ομάδα της Σύρου και ο Φοίνικας στους πάγκους με το +2 για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Γιορντάνοφ με άσσο έκανε το 19-15 και οι γηπεδούχοι στο +4. Ο Πέτερλιν ο οποίος για ακόμη ένα ματς είναι πολύ καλός έκανε το 21-17 και στη συνέχεια ο Χήρας με άσσο έφερε τη διαφορά στο +5 22-17. Οι φιλοξενούμενοι με σερί 0-3 μείωσαν σε 22-20 και έβαλαν και πάλι… φωτιά στο παιχνίδι. Ο Γιορντάνοφ πήρε τον πόντο έκανε το 25-22 και η ομάδα της Σύρου σφράγισε τη νίκη με 3-0.

Διαιτητές: Μυλωνάκης – Παπακοσμάς Διακύμανση:

1ο σετ: 4-8, 16-13, 21-15, 25-18

2ο σετ: 4-8, 16-14, 21-19, 29-27

3ο σετ: 5-8, 16-14, 21-17, 25-22

* Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 9 άσσους, 43 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 8 άσσους, 36 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-18, 29-27, 25-22) σε 86’

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Κάζμαρτσικ): Χήρας 6 (2/2 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μαρούλης 5 (2/3 επ, 3 άσσοι), Λινζ 8 (6/22 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 55% υπ -40% άριστες), Γιορντάνοφ 21 (17/39 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Πέτερλιν 16 (14/22 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 25% υπ -0% άριστες), Γάτσης 4 (2/6 επ, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 31% υπ – 25% άριστες), Κογκαλίδης, Σούρδι 0 (0/2 επ, 25% υπ - 25% άριστες)

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Προύσαλης 4 (1/1 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τζιουμάκας 10 (8/13 επ, 2 άσσος, 36% υπ -28% άριστες), Εφραιμίδης 2 (2/3 επ, 33% υπ -33% άριστες), Φέργκιουσον 7 (5/7 επ, 2 μπλοκ), Αρμενάκης 15 (10/34 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Φωτιάδης 6 (5/9 επ, 1 άσσος) / Μπαμπαλιούτας (λ, 71% υπ – 43% άριστες), Μπουράκης (λ), Μούχλιας, Ευγενίδης, Ελευθερίου 6 (5/10 επ, 1 άσσος, 35% υπ – 25% άριστες)

Ο Πολωνός τεχνικός της ομάδας του Φοίνικα Όσκαρ Κάσμαρτσικ: «Και στα τρία σετ δεν μπήκαμε καλά στην αρχή, όμως στη συνέχεια αλλάζαμε τη ροή του αγώνα και καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη με 3-0. Έτσι να πω την αλήθεια δεν με νοιάζει που στην αρχή των σετ ξεκινούσαμε χαλαρά. Αυτό που μετρά είναι η νίκη και πως δείξαμε μία καλή εικόνα. Ο κόσμος πιστεύω πως έμεινε ευχαριστημένος με την απόδοσή μας και την προσπάθεια των παικτών μου. Έχουμε ένα δύσκολο παιχνίδι μπροστά μας για το ChallengeCup, αλλά κι αυτό που ακολουθεί με την Κηφισιά εκτός έδρας».

Ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός είπε: «Χάσαμε εμείς καθαρά, χάσαμε ένα… δικό μας παιχνίδι. Δεν αποδώσαμε καθόλου καλά στην υποδοχή και δεν είχαν σωστά τελειώματα στην επίθεση. Το 3-0 ίσως είναι και λίγο πλασματικό, αφού το δεύτερο σετ ήταν δικό μας και αν το παίρναμε, κανείς δεν ξέρει τι θα γινόταν από εκεί και πέρα. Ήταν μία ήττα εκτός έδρας, συνεχίζουμε, καθώς χάσαμε από τον τρίτο στην βαθμολογία. Κοιτάμε μπροστά, αφήνουμε πίσω μας το παιχνίδι με τον Φοίνικα και συνεχίζουμε την προσπάθειά μας».

* Πριν τον αγώνα βραβεύτηκε ως MVP Βίκος Cola της 12ης αγωνιστικής ο λίμπερο του Φοίνικα Δημήτρης Ζήσης.