01-12-2018

Φιλίποφ και Σαφράνοβιτς οδήγησαν τον ΠΑΟΚ σε νίκη 3-0 στην Κηφισιά

Με τον Ντίμα Φιλίποφ σε μεγάλα κέφια και τον Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς να σηκώνει το βάρος σε υποδοχή και επίθεση ο ΠΑΟΚ πέρασε αλώβητος από το Ζηρίνειο και με νίκη 3-0 σετ διατήρησε τη διαφορά του ενός βαθμού από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό και μπήκε στην τελική ευθεία για την ρεβάνς με την Ολστιν.

Η Κηφισιά δεν κατάφερε να αποσπάσει κάτι θετικό στο ντεμπούτο του Νίκου Ζαλμά στον πάγκο και ο μοναδικός που έκανε την υπέρβαση του ήταν ο Γιάννης Ρουμελιωτάκης. Ο Ολλανδός Λάανε απογοήτευσε, ενώ στα θετικά και η επανεμφάνιση στο ελληνικό πρωτάθλημα του Κυριάκου Σπυριούνη ύστερα από τον τραυματισμό στη μέση του.

Η Κηφισιά προηγήθηκε μόνο στο 1ο σετ με 13-10 αλλά ο ΠΑΟΚ με ηρεμία στο παιχνίδι του και τον Φιλίποφ να μοιράζει άψογα τι παιχνίδι περιόρισε την πιθανότητα λάθους. Με άσσο του Γκόρτσιανουκ και επίθεση του Μαρκές πήρε συνεχόμενους πόντους και προσπέρασε με 15-14, με τον Νίκο Ζαλμά να παίρνει τάιμ άουτ. Ο δικέφαλος με επίθεση από την πάιπ με τον Γκόρτσιανουκ πέρασε για πρώτη φορά με +2 17-15. Μετά από φάση διαρκείας ο Τακουρίδης με μπλοκ πάνω στον Χαντ έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στην ομάδα της Θεσσαλονίκης 20-17.

Με το σκορ στο 20-19 ο Νίκος Ζαλμάς πέρασε στη θέση του Χαντ τον Μπέλο και τον Ρούση στου Νικολάκη, με τις αλλαγές να κλείνουν στο 23-22 υπέρ των φιλοξενούμενων. Ο Μαρκές με επίθεση έδωσε διπλό σετ μπολ στον ΠΑΟΚ 24-22, το οποίο ολοκληρώθηκε με 25-22 μετά από άουτ του Ρενάτο.

Μπλοκ και προβάδισμα ΠΑΟΚ

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλά στο δεύτερο σετ. Με τον Φιλίποφ στο σερβίς και ισχυρό μπλοκ προηγήθηκε 3-0. Η Κηφισιά αντέδρασε και μετά από επίθεση του Λάανε και άουτ του Μαρκές μείωσε 6-5. Ο δικέφαλος πήγε ξανά στο +3 (10-7) μετά από επίθεση του Σεφράνοβιτς. Με εκατέρωθεν λάθη στο σερβις οδηγηθήκαμε στο 13-10 για τον ΠΑΟΚ.

Στην εξέλιξη του σετ ο Ρουμελιωτάκης με έξυπνο πλασέ μείωσε 13-12. Η ομάδα των βορείων προαστίων έφερε το σετ στα ίσα 15-15 μετά από άουτ το Όκολιτς. Στην εξέλιξη του σετ μπλοκ του Τακουρίδη στον Χαντ έδωσε ξανά προβάδισμα δύο πόντων στον ΠΑΟΚ 17-15. Οι φιλοξενούμενοι με συνεχόμενους πόντους προηγήθηκαν 20-16.

Μετά από μία φάση διαρκείας ο Λάανε με κερδισμένο μπλοκ άουτ έφερε ξανά την Κηφισιά στο -2 (22-20) με τον κ. Στάνκου να καλεί τάιμ άουτ. Στην εξέλιξη του σετ ο Γκόρτσανιουκ με κερδισμένο μπλοκ άουτ έδωσε τριπλό σετ μπολ στον ΠΑΟΚ 24-21. Ο Πέδρο Ρεκ με επίθεση σε πρώτο χρόνο «έσβησε» το πρώτο μειώνοντας 24-22. Ο δικέφαλος κατέκτησε το σετ με 25-22 με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Οκολιτς.

Το σερβίς του Μαρκές

Η ομάδα των βορείων προαστίων στο τρίτο σετ ξεκίνησε καλά και με πίεση στο σερβίς προηγήθηκε 4-2. Το καλό σερβίς της Κηφισιάς συνέχισε να αποδίδει και με άσο του Ρενάτο οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +3 (6-3).

Στην εξέλιξη του σετ ο Μαρκές πέρασε στο σερβίς και ο ΠΑΟΚ με συνεχόμενους πόντους προηγήθηκε με 9-6. Η Κηφισιά με τον Σπυριούνη στο σερβίς «έτρεξε» το δικό της σερί και μείωσε 11-10. Ο δικέφαλος με «όπλο» το μπλοκ κυριάρχησε απόλυτα στο σετ φτάνοντας στο +6 (17-11). Ο ΠΑΟΚ κράτησε με άνεση το προβάδισμα και κατέκτησε το τρίτο σετ με 25-19.

Διαιτητές: Ονόπας, Νικολόπουλος.

1ο σετ: 8-6, 15-16, 18-21, 22-25

2ο σετ: 5-8, 15-16, 18-21, 22-25

3ο σετ: 6-8, 11-16, 14-21, 19-25

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 3 άσσους, 38 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 37 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (22-25, 22-25, 19-25) σε 80'

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Ζαλμάς): Νικολάκης, Ρουμελιωτάκης 15 (15/19 επ., 61% υπ. - 26% άριστες), Ρεκ 6 (4/9 επ., 2 μπλοκ), Χαντ 11 (10/28 επ., 1 άσσος), Λάανε 9 (8/17 επ., 1 μπλοκ, 61% υπ. - 30% άριστες), Ρενάτο 2 (1/6 επ., 1 άσσος) / Κάπελλας (λ, 64% υπ. - 45% άριστες), Γκούζντα (λ), Παπαδόπουλος, Ρούσης, Μπέλος, Μήτσης, Σπυριούνης.

ΠΑΟΚ (Στάνκου): Όκολιτς 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ), Μάρκεζ 12 (9/15 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Φιλίποφ 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 8 (6/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 20% υπ. - 10% άριστες), Τακουρίδης 10 (7/8 επ., 3 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 12 (10/14 επ., 2 μπλοκ, 71% υπ. - 43% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 61% υπ. - 33% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ, 20% υπ. - 20% άριστες), Γάτσης, Χιμένες, Μπούτος 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ).

Ο λίμπερο της Κηφισιάς Κόνραντ Γκούζντα δήλωσε: « Ξέραμε ότι δεν είμασταν το φαβορί του αγώνα. Πρέπει να αποκτήσουμε διάρκεια στο παιχνίδι μας. Για δύο σετ προσπαθήσαμε αλλά στο τρίτο μετά τα μισά φάνηκε ότι δεν το πιστέψαμε και το παρατήσαμε. Πρέπει να εξαλείψουμε τα νεκρά διαστήματα και να κάνουμε ένα βήμα παραπάνω.  Σήμερα κάναμε πολλά λάθη απέναντι σε μία ποιοτική ομάδα. Η εικόνα που δείχνουμε στον αγώνα δεν μας αξίζει. Δουλεύουμε σκληρά στις προπονήσεις και θεωρώ ότι πρέπει να συγκεντρωθούμε ακόμα περισσότερο για τη συνέχεια του πρωταθλήματος».

Ο πασαδόρος του ΠΑΟΚ Θάνος Τερζής είπε: «Έχουμε ένα καλό σερί απέναντι στην Κηφισιά στο Ζηρίνειο. Πιστεύω ότι σήμερα η Κηφισιά δεν έδειξε το καλό της πρόσωπο. Δεν έδειξε την μαχητικότητα της σε κάθε πόντο, όπως μας έχει συνηθίσει. Εμείς κάναμε ένα καλό παιχνίδι και εκμεταλλευτήκαμε τους κεντρικούς μας. Δεν δεχτήκαμε ιδιαίτερη πίεση στο σερβίς και φτάσαμε στη νίκη».

Βρίσκεστε εδώ: MVP Βίκος Cola Ειδήσεις MVP Α.Ο.Π.Κηφισιάς Φιλίποφ και Σαφράνοβιτς οδήγησαν τον ΠΑΟΚ σε νίκη 3-0 στην Κηφισιά