09-12-2018

Ο Παμβοχαϊκός πέρασε χωρίς απώλειες από την Κομοτηνή 3-0

Με μαέστρο το Μανώλη Δημητριάδη και τους δύο Βραζιάνους ακραίους Αμπράο και Κριστιάνο Ολιβέιρα να παίζουν χωρίς αντίπαλο ο Παμβοχαϊκός πέρασε νικηφόρα από την Κομοτηνή με 3-0 σετ.

H ομάδα του Βραχατίου με 8 αγώνες στο ενεργητικό της επέστρεψε στην 3η θέση της βαθμολογίας πιάνοντας τους 14 βαθμούς, έναντι 12 του Παναθηναϊκού που είναι στην 4η θέση αλλά με ένα ματς λιγότερο. Η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα που σημείωσε την πέμπτη νίκη της στο πρωτάθλημα.

Η Κομοτηνή υστέρησε στην υποδοχή και στην επίθεση και δε μπόρεσε να αντιμετωπίσει το γρήγορο παιχνίδι της ομάδας του Παμβοχαϊκού. Σε 7 αγώνες έχει 5 βαθμούς και βρίσκεται στην 9η θέση.

Η ομάδα της Ροδόπης προηγήθηκε 9-7 και 13-12 στο 1ο σετ αλλά ο Παμβοχαϊκός με εντυπωσιακό μπλοκ - άμυνα γύρισε σε κόντρα επιθέσεις, με τον Αμπράο να δίνει ρεσιτάλ στην επίθεση και με συνολικό σερί 5-0 πήρε προβάδισμα 17-13. Ο Παμβοχαϊκός κράτησε τη διαφορά και με το χαμένο σερβίς του Χριστόφα έκλεισε το 1ο σετ 25-20.

Στο 6-6 του 2ου σετ το μπλοκ του Γκαντστόουν και οι δύο κόντρα επιθέσεις του Αμπράο έκαναν σερί 3-0 για το 9-6 του Παμβοχαϊκού. Η Κομοτηνή το πάλεψε αλλά το σερβίς της δεν διαπέρασε την υποδοχή των φιλοξενουμένων που έστω και με δυσκολία συντήρησαν το +3 μέχρι το τέλος του σετ το οποίο και έκλεισε με τις δύο επιθέσεις του Ολιβέιρα 25-22.

Οπως και στο 2ο σετ έτσι και στο 3ο σετ οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο 6-6 και πάλι ο Παμβοχαϊκός με το μπλοκ - άμυνα γύρισε σε κόντρες με τον Αμπράο ο οποίος οικοδόμησε σερί 4-0 για το 10-6. Κάπου εκεί κρίθηκε και ο αγώνας με την ομάδα του Βραχατίου να παίζει κοντρόλ βόλεϊ, να έχει περισσότερες επιθετικές λύσεις και να διατηρεί μέχρι το τέλος την διαφορά ασφαλείας. Ο αγώνας τελείωσε με την επίθεση του Αμπράο που έκλεισε το ματς με 21 πόντους και ο Κριστιάνο Ολιβέιρα με 16.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Τσεπκινλής.

1ο σετ: 8-6, 13-16, 16-21, 20-25
2ο σετ: 6-8, 14-16, 18-21, 22-25
3ο σετ: 6-8, 12-16, 17-21, 21-25

*Οι πόντοι της Κομοτηνής προήλθαν από 6 άσσους, 33 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 49 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 22-25, 21-25) σε

ΜΓΣΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κρεούζης): Δαλακούρας Κ. 9 (7/13 επ., 2 μπλοκ, 67% υπ. - 67% άριστες), Μπερτασόνι, Ρενάν 3 (2/7 επ., 1 άσσος), Δαλακούρας Α. 11 (7/21 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 61% υπ. - 17% άριστες), Μουράνγκουα 12 (11/27 επ., 1 άσσος), Χριστόφας 7 (5/7 επ., 2 μπλοκ) / Αρχοντούδης (λ, 50% υπ. - 27% άριστες), Καβαρατζής 1 (1 άσσος), Δαλδαβερένης 1 (1/1 επ.), Μπουφίδης 1 (1 μπλοκ).

ΓΑΣ ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Δημητριάδης, Ολιβέιρα Κριστιάνο 16 (15/27 επ., 1 μπλοκ, 35% υπ. - 12% άριστες), Γκλάντστοουν 9 (6/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ρουμελιώτης 3 (3/8 επ.), Τουρνάκης 7 (4/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ροντρίγκο Αμπράο 21 (21/31 επ., 63% υπ. - 26% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 65% υπ. - 41% άριστες), Κωτσάκης.

Ο προπονητής της Κομοτηνής Ηλίας Κρεούζης είπε: «Είμαι χαρούμενος που έπαιξα απέναντι στον άνθρωπο που με έμαθε πολλά από το βόλεϊ αλλά λυπημένος από το αποτέλεσμα. Είχαμε δουλέψει για την αντιμετώπιση των ακραίων όλη την εβδομάδα αλλά δεν μας βγήκε στο γήπεδο και επιπλέον μετά σε κάποιο σημείο οι παίχτες κάνανε του κεφαλιού τους. Ο Πάουλο ζήτησε να φύγει για οικογενειακούς λόγους και είμαστε σε αναζήτηση πασαδόρου. Συγχαρητήρια στον Δαλδαβερένη για το γεγονός πως στάθηκε καλά σήμερα. Κοιτάμε να βελτιώσουμε τους τομείς του παιχνιδιού μας για να παρουσιάσουμε καλύτεροι στη συνέχεια».

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας δήλωσε: «Η νίκη αφιερώνεται στον Νίκο Ρουμελιώτη, ο οποίος έδειξε στους συμπαίχτες του πως είναι να είσαι μεγάλος αθλητής και να ξεπερνάς τα προβλήματα. Είναι πηγή έμπνευσης για τους συμπαίχτες του. Σαν Παμβοχαϊκος δουλεύουμε σωστά, διοίκηση, επιτελείο και αθλητές, όλοι κοιτάμε να είμαστε καλύτεροι κάθε μέρα. Ο Κρεούζης εκτός από φίλος μου είναι ένας καλός προπονητής και αυτό το πιστεύω γιατί έχω και άλλους φίλους προπονητές που δεν τους θεωρώ καλούς. Κοιταμε να ενισχύσουμε την ομάδα μας με έναν κεντρικό και έναν διαγώνιο γιατί το κενό του Παλέντζα είναι μεγάλο».

Βρίσκεστε εδώ: MVP Βίκος Cola Ειδήσεις MVP Μ.Γ.Σ.Α.Ε.Κομοτηνής Ο Παμβοχαϊκός πέρασε χωρίς απώλειες από την Κομοτηνή 3-0