11-02-2019

Η Κηφισιά με σούπερ Χαντ νίκησε 3-0 τον Παμβοχαϊκό

(3 votes)
Η απουσία του τραυματία Λάανε αλλά και το φορμάρισμα του Παμβοχαϊκού δεν πτόησε τη μαχητική Κηφισιά στο να κάνει μία από τις καλύτερες εμφανίσεις της στο πρωτάθλημα και με πρωταγωνιστή σε επίθεση και σερβίς τον Χαντ να νικήσει με 3-0 σετ στο ντέρμπι που ολοκλήρωσε την 15η αγωνιστική της Volley League.

Πρόκειται για την τρίτη συνεχόμενη νίκη της Κηφισιάς και πέμπτη συνολικά στο πρωτάθλημα που την απογείωσε στην 6η θέση της βαθμολογίας με 14 βαθμούς, ενώ απέκτησε πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας καθώς στον Α΄γύρο ο Παμβοχαϊκός είχε νικήσει 3-1 σετ. Παράλληλα ήταν και μία... έμεση ρεβάνς του Νίκου Ζαλμά που ως προπονητής του Φοίνικα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος είχε ηττηθεί από τον Παμβοχαϊκό 3-0 σετ. Κανείς παίκτης της Κηφισιάς δεν υστέρησε.

Η ομάδα του Βραχατίου έχασε την ευκαιρία να πάρει βαθμούς που θα την έβαζαν πάλι μέσα στην 4αδα. Ο Παμβοχαϊκός βρέθηκε να χάνει με 21-17 στο 2ο σετ, ισοφάρισε 23-23 αλλά το σετ το πήρε η Κηφισιά πήρε το σετ με το χαμένο σερβίς του Γκλαντσόουν και την επίθεση του Ρουμελιωτάκη έγινε το 26-24. Στο 3ο σετ ο Παμβοχαϊκός είχε προβάδισμα 24-23 και 25-24 αλλά δεν το αξιοποίησε καθώς η επίθεση του Ρουμελιωτάκη και το μπλοκ του Λόπαρ έκλεισαν τον αγώνα 28-26.

Η Κηφισιά μπήκε δυνατά στον αγώνα και με όπλο το σερβίς κα αλάνθαστους τους Χαντ Ρουμελιωτάκη ξέφυγε γρήγορα με 8-3. Ο Παμβοχαϊκός προσπάθησε να πλησιάσει στο σκορ όμως τα πολλά λάθη στο σερβίς δεν του το επέτρεψαν, ενώ με μπλοκ ο Λόπαρ πάνω στον Ολιβέϊρα διαμόρφωσε το 17-11. Η Κηφισιά με επίθεση του Ρουμελιωτάκη και στη συνέχεια άσο από τον ίδιο παίκτη έφτασε στο 20-14. Η διαφορά έφτασε στο +7 (22-15) με κερδισμένο μπλοκ άουτ, ενώ ο Ρεκ με επίθεση έδωσε εξαπλό σετ μπολ για την ομάδα των βορείων προαστίων. Στην επόμενη φάση ο Ουάλαφ κάρφωσε στο φιλέ και η Κηφισιά κατέκτησε το σετ με 25-18.

Εντυπωσιακή ήταν η Κηφισιά και στην έναρξη του δεύτερου σετ. Με άσο του Χαντ και κόντρα επίθεση του Σπυριούνη μπήκε σε θέση οδηγού με 4-1. Ο Παμβοχαϊκός πλησίασε σε απόσταση «αναπνοής» 10-9, με τον Νίκο Ζαλμά να παίρνει τάιμ άουτ. Με άσο του Ουάλαφ το σετ ήρθε στα ίσα 15-15. Λάθος του ίδιου παίκτη σε σερβίς και μπλοκ του Λόπαρ στον Ολιβέϊρα έβαλαν ξανά μπροστά τους γηπεδούχους με 17-15. Στην εξέλιξη του σετ μετά από φάση διαρκείας ο Αμπράο κάρφωσε έξω και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με +3 (19-16). Ο Χαντ «χάλασε» την υποδοχή των φιλοξενούμενων με συνέπεια ο Γκλάντστόουν να καρφώσει έξω για το 21-17. Με αντεπίθεση διαρκείας ο Παμβοχαϊκός μείωσε 23-21 ενώ ο Αμπράο με επίθεση σε πρώτο χρόνο έφερε τον Παμβοχαϊκό στο -1 (23-22) ενώ ο ίδιος παίκτης με άσσο έφερε το σετ στα ίσα 23-23. Ο αρχηγός της Κηφισιάς Δημήτρης Νικολάκης με έξυπνο πλασέ έκανε το 24-23. Ο Ολιβέϊρα με κερδισμένο μπλοκ άουτ έφερε ξανά το σετ στα ίσα 24-24. Το σερβίς του Γκλάντστόουν πήγε άουτ για το 25-24, ενώ στην επόμενη φάση μετά από σερβίς του Νικολάκη, ο Ρουμελιωτάκης με «πέναλτι» διαμόρφωσε το 26-24.

Το καλό σερβίς και το αποτελεσματικό μπλοκ ήταν αυτό που έδωσε το προβάδισμα στην Κηφισιά στην αρχή του 3ου σετ με 5-2, ενώ η διαφορά έφτασε στο +4 (13-9) μετά από άουτ επίθεση του Γκλάντστόουν. Ο Σπυριούνης με επίθεση και στη συνέχεια άσο έφερε ξανά την Κηφισιά στο +3 (16-13). Ο Παμβοχαϊκός με μπλοκ άουτ, που αμφισβητήθηκε από τους γηπεδούχους, και άσο του Ουάλαφ ισοφάρισε 22-22 με τον Νίκο Ζαλμά να καλεί τάιμ άουτ. Με την επιστροφή από το τάιμ άουτ ο Ουάλαφ σέρβιρε στο φιλέ και η Κηφισιά προηγήθηκε 23-22. Στην επόμενη φάση εκπήκτικές άμυνες των γηπεδούχων και μπλοκ του Λόπαρ έδωσαν διπλό ματς μπολ 24-22. Στη συνέχεια το σερβίς του Ρεκ πήγε στο φιλέ για το 24-23. Ο Παμβοχαϊκός με τον Ολιβέϊρα στο σερβίς πήγε αυτός σε σετ μπολ 25-24, με την Κηφισιά να ισοφαρίζει. Ο αρχηγός Δημήτρης Νικολάκης με άσο έδωσε νέο ματς μπολ στην Κηφισιά 26-25 βάζοντας «φωτιά» στο Ζηρίνειο. Μετά από φάση διαρκείας ο Αμπράο με επίθεση ισοφάρισε 26-26. Στο Ζηρίνειο συνέχισαν να «σπάνε καρδιές» με την Κηφισιά να φτάνει σε νέο ματς μπολ μετά από έξυπνα κερδισμένο μπλοκ άουτ του Ρουμελιωτάκη. Στην επόμενη φάση με μπλοκ του Λόπαρ διαμόρφωσε το 28-26.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Μουλά Λεμονιά

1ο σετ: 8-3, 16-11, 21-15, 25-18

2ο σετ: 8-4, 16-15, 21-17, 26-24

3ο σετ: 8-6, 16-13, 21-19, 28-26

*Οι πόντοι του ΑΟΠ Κηφισιάς προήλθαν: 9 άσσοι, 3 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν: 6 άσσοι, 36 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-18, 26-24, 28-26) σε 91΄.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 2 (1/2επ., 1 άσσος), Ρουμελιωτάκης 10 (9/17, 1 άσσος, 80%υπ., 70%αρ.), Ρεκ 3 (1/2, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Χαντ 20 (17/26, 3 άσσοι), Σπυριούνης 12 (9/15, 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 60%υπ., 40%αρ.), Λόπαρ 6 (1/2, 4 μπλοκ, 1 άσσος) / Κάπελας (λ. - 36%υπ., 14%αρ.), Λάανε, Ρούσης, Μπέλος, Μήτσης, Γκούζντα (λ).

ΓΑΣ ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Κώστας Δεληκώστας): Δημητριάδης 3 (3/3επ.,) Ολιβέιρα 8 (8/15), Γκλαντστόουν 8 (3/11, 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Τσέλιος 1 (1/2), Ροντρίγκο Αμπράο 14 (12/26, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γουάλαφ 11 (9/16, 2 άσσοι) / Παπαδημητρίου (λ. - 70%υπ., 36%αρ.), Μακρυγιάννης, Δημητούλης, Τουρνάκης, Κωτσάκης.

Ο πασαδόρος του ΑΟΠ Κηφισιάς Δημήτρης Νικολάκης δήλωσε: «Στην αρχή του δεύτερου γύρου είχαμε βάλει στόχο να κάνουμε τρεις νίκες σε τρία παιχνίδια. Σήμερα το καταφέραμε και είμαστε απόλυτα ευχαριστημένοι για αυτό. Οι νίκες αυτές μας δίνουν πολλές ελπίδες να παίξουμε στα play off. Εφέτος έχουμε ταλαιπωρηθεί πολύ. Βρεθήκαμε κάποια στιγμή τελευταίοι, έχουμε άγχος να πάρουμε νίκες, κάτι που φαίνεται στο τέλος κάθε σετ. Αν πάρουμε κάποια αποτελέσματα θα παίξουμε ακόμα καλύτερα. Το παιχνίδι κρίθηκε στο γεγονός ότι θέλαμε τη νίκη. Είχαμε πίστη, παίξαμε με πάθος και τα καταφέραμε. Τώρα το ζητούμενο είναι να κάνουμε και μία υπέρβαση παίρνοντας κάποιους πόντους στα παιχνίδια με Φοίνικα, ΑΕΚ και Παναθηναϊκό. Πρέπει αυτό το αγωνιστικό πρόσωπο να το βγάλουμε και εκτός έδρας».

Ο κεντρικός του Παμβοχαϊκού Παρασκευάς Τσέλιος είπε: «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι σε μία δύσκολη έδρα όπως το Ζηρίνειο. Το παιχνίδι δεν μας πήγε όπως το σχεδιάζαμε με βάση το μπλοκ, την άμυνα και το σέρβις. Θεωρώ ότι δεν βρεθήκαμε στην καλή μας ημέρα. Η Κηφισιά μας πίεσε στο σερβίς, ενώ εμείς δεν κάναμε αρκετά μπλοκ. Εμείς συνεχίζουμε την σκληρή δουλειά που κάνουμε στην προπόνηση και είμαι σίγουρος ότι θα έρθουν τα καλά αποτελέσματα».