17-02-2019

Η Κηφισιά και ο Ζαλμάς τήρησαν την παράδοση στη Σύρο, νίκησε 3-2 τον Φοίνικα

(7 votes)
Ο νόμος του τάι μπρέικ επιβεβαιώθηκε για έβδομη συνεχή φορά στις αναμετρήσεις του πρωταθλήματος μεταξύ του Φοίνικα Σύρου και της Κηφισιάς. Με πρώτους σκόρερ τους Χαντ, Σπυριούνη ο ΑΟΠ Κηφισιάς του Νίκου Ζαλμά πήρε τη νίκη με 3-2 σετ που είναι και η πρώτη μετά από τέσσερις μονομαχίες της εφετινή σεζόν στο πρωτάθλημα, κύπελλο και Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς.

Είναι ο έβδομος συνεχόμενος αγώνας των δύο ομάδων που κρίνεται στο τάι μπρέικ και η δεύτερη χρονιά που η Κηφισιά φεύγει νικήτρια με το ίδιο σκορ από την Σύρο. Επίσης ο Νίκος Ζαλμάς έγινε η πρώτος προπονητής που νίκησε τις ομάδες του μέσα στην ίδια σεζόν καθώς ως προπονητής του Φοίνικα στην Α΄φάση του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς στην αρχή της σεζόν νίκησε την Κηφισιά στο Ρέντη με 3-1 σετ.

Πρόκειται για την 4η σερί νίκη της Κηφισιάς στο πρωτάθλημα και την έκτη συνολικά που την ανέβασε στους 16 βαθμούς μαζί με τον Ηρακλή. Αντίθετα ο Φοίνικας για δεύτερη συνεχή αγωνιστική ηττήθηκε με 3-2 σετ και σε συνδυασμό με τις νίκες του Παναθηναϊκού και του Παμβοχαϊκού έπεσε στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός με την Κηφισιά να εκμεταλεύεται την απουσία του Λέσκοφ και να προηγείται με 2-0 σετ. Ο Ράτκο Παβλίσεβιτς κράτησε εκτός τον Λέσκοφ για λόγους τακτικής και τον έβαλε στο 3ο σετ. Επίσης η Κηφισιά ήταν μπροστά μέχρι το 20-18 του 3ο σετ, ενώ στο 4ο σετ βρέθηκε μπροστά και με 23-22 χωρίς να αξιοποιήσει το προβάδισμα για το τρίποντο. Με την είσοδο του Λέσκοφ ο Φοίνικας ανέβασε τα ποσοστά του στην επίθεση αλλά και πάλι έκανε πολλά λάθη. Στο 5ο σετ ο Φοίνικα προηγήθηκε 11-10 αλλά η Κηφισιά με Σπυριούνη, Ρεκ και Χαντ πήρε τη σπουδαία νίκη.

Με τους Βουλκίδη και Καϊσασλάλο να τελειώνουν επιθέσεις ο Φοίνικας προηγήηκε 7-4, η Κηφισιά προσπέρασε πρώτη φορά με τον Χαντ 11-10 αλλά και πάλι ο Καϊσλασάλο έβαλε μπροστά τον Φοίνικα με 18-15. Με την άνοδο του Σπυριούνη τα λάθη των γηπεδούχων και το σερβίς του Χαντ η Κηφισιά έκανε σερί 4-0 και προσπέρασε 22-20. Με τον Μπέλο και τον Λόπαρ να κρατούν τη μικρή αλλά πολύτιμη διαφορά η Κηφισιά έκανε το 25-23.

Στο 2ο σετ το εξαιρετικό σερβίς του Ρουμελιώτακη έκανε σερί 3-0 για το 12-6 ενώ ο Φοίνικας με τον Λέσκοφ να παραμένει στον πάγκο έδειχνε έξω από τα νερά του. Ο Φοίνικας το εκμεταλεύτηκε, συντήρησε την διαφορά και επικράτησε 25-20 με λάθη του Φοίνικα.

Στο τρίτο σετ του αγώνα Φοίνικας και Κηφισιά πήγαν «χέρι-χέρι» μέχρι το 11-11, διάστημα κατά το οποίο βρέθηκαν 11 φορές ισόπαλες. Σε εκείνο το σημείο άουτ επίθεση του Καϊσασλάλο και μπλοκ του Λόπαρ έδωσαν στην Κηφισιά το προβάδισμα 13-11, ενώ με άσσο του Νικολάκη η Κηφισιά προηγήθηκε 20-19. Ο Καϊσλασάλο πήρε τον Φοίνικα στις πλάτες του και με καθοριστικό σερί 3-0 προσπέρασε 22-20. Στο 24-23 ο Σπυριούνης έκανε ατομικό μπλοκ στον Εβάντρο που είχε την ευκαιρία να τελειώσει το σετ (24-24). Η Κηφισιά είχε προβάδισμα στο 27-26, 28-27, 30-29 και 32-31 αλλά ο Φοίνικας με επίθεση και μπλοκ του Καϊσλασάλο έκανε το 33-32 και με άσσο του Εβάντρο πήρε το σετ 34-32 για το 1-2 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 4ο σετ με την Κηφισιά να ξεφεύγει πάλι με 21-19 χάρις τον Σπυριούνη αλλά ο Φοίνικας με μεγάλη ισχύ σε επίθεση και σερβίς και καθοριστικούς πόντους από Παπαδόπουλο, Καϊσλασάλο και Εβάντρο αλλά και δύο λάθη του Χαντ στο φινάλε έκλεισε το σετ 26-24.

Στο τάι μπρέικ το σκορ ήταν και πάλι κλειστό με την Κηφισιά να έχει έναν πόντο προβάδισμα μέχρι το 10-9. Ο Εβάντρο και ο Παπαδόπουλος έκαναν το 11-10 για τον Φοίνικα αλλά το σερβίς του Σπυριούνη έκανε την ανατροπή. Με άσσο και δύο «πέναλτι» έδωσε σερί 3-0 για το 13-11 και ο Ρεκ με τον Χαντ έκλεισαν τον αγώνα με 15-12.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Βουδούρης

1ο σετ: 8-6, 16-14, 20-21, 23-25
2ο σετ: 4-8, 11-16, 17-21, 20-25
3ο σετ: 8-7, 14-16, 21-20, 34-32
4ο σετ: 8-6, 16-15, 19-21, 26-24
5ο σετ: 5-3, 9-10, 11-12, 12-15

* Οι πόντοι του ΑΟ Φοίνικα Σύρου προήλθαν: 3 άσσοι, 66 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 34 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 5 άσσοι, 12 μπλοκ, 58 επιθέσεις, 45 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (23-25, 20-25, 34-32, 26-24, 12-15) σε 145΄.

ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ράτκο Παβλίσεβιτς): Φίλιο 6π. (2/5επ., 4 άσσοι), Αδάμ 1 (1 μπλοκ), Εβάντρο 21 (18/46επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 60%υπ., 20%αρ.), Βουλκίδης 8 (6/9, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Καϊσλασάλο 30 (27/41, 3 μπλοκ), Παπαδόπουλος 14 (13/22, 1 μπλοκ, 61%υπ., 33%αρ.) / Βελούδης (λ. - 47%υπ., 31%αρ.), Φωτιάδης, Λέσκοφ 1 (1 μπλοκ), Μήλης.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 1π. (1 άσσος), Ρουμελιωτάκης 11 (9/21, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 69%υπ., 38%αρ.), Ρεκ 8 (4/9, 4 μπλοκ), Χαντ 27 (24/48, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Σπυριούνης 17 (14/42, 2 μπλοκ, 1 άσσος, 46%υπ., 21%αρ.), Λόπαρ 10 (6/7, 3 μπλοκ, 1 άσσος) / Κάπελας (λ. - 58%υπ., 27θ%αρ.), Λάανε, Γκούζντα, Ρούσης, Μπέλος 1 (1/1).

Ο Παναγιώτης Φωτιάδης μετά την ήττα από την Κηφισιά είπε: «Ήταν ένα μέτριο παιχνίδι από την πλευρά μας καθώς δεν καταφέραμε να αποδώσουμε σύμφωνα με τις δυνατότητές μας. Πρέπει να δουλέψουμε σκληρά για να αντιστρέψουμε το κλίμα. Δεν έχουμε να αποδείξουμε τίποτα, χρειάζεται από την πλευρά μας δουλειά και τίποτα άλλο».

Ο προπονητής της Κηφισιάς Νίκος Ζαλμάς είπε: «Είναι μία σπουδαία νίκη για την ομάδα μου κι αυτό γιατί προσπαθούμε να μαζέψουμε όσους περισσότερους γίνεται ώστε να ανέβουμε πάνω από την όγδοη θέση και να αποφύγουμε τα paly out. Η Σύρος είναι μία μία πολύ καλή και σκληρή ομάδα. Έχει πάρει πολλά παιχνίδια στο τάι μπρέικ κι αυτό έδωσα να καταλάβουν οι παίκτες μου. Βρεθήκαμε πολλές φορές κοντά στη νίκη με 0-3, όμως ο Φοίνικα δεν το έβαλε κάτω, πάλεψε και ισοφάρισε το ματς. Αυτά τα παιχνίδια συνήθως κρίνονται στην μία χαμένη μπάλα, στο ένα λάθος ή στο ένα σερβίς. Κρατάμε τους δύο βαθμούς και συνεχίζουμε την προσπάθειά μας. Ο κόσμος είχε την ευκαιρία να παρακολουθήσει μία σπουδαία αναμέτρηση με την Κηφισιά και τον Φοίνικα να δίνουν ότι καλύτερο μπορούσαν. Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες για την προσπάθεια που κατέβαλαν».

Βρίσκεστε εδώ: MVP Βίκος Cola Ειδήσεις MVP Α.Ο.Φοίνικας Σύρου Η Κηφισιά και ο Ζαλμάς τήρησαν την παράδοση στη Σύρο, νίκησε 3-2 τον Φοίνικα